צרות באשדוד: 12 שחקנים כשירים בלבד נכחו באימוןחיים סילבס: ''זה מועדון רציני עם אנשים טובים ושאיפות''בני לם: ''אין סיבה שלא נחזור מבלומפילד עם נקודות''דמבלה לא בסגל לבילבאו, ברצלונה: ''צריך לעזוב מיידית''קינן אוואנס: ''עצירת המשחקים עזרה לחבר'ה להתרענן''גודס: ''נכנסתי לרכבת של 180 קמ''ש, צריכים להתקדם''הפסד דרמטי לוושינגטון מול ברוקלין, 13 נקודות לאבדיהאינטר גברה 2:3 על אמפולי בהארכה ועלתה לרבע הגמראתלטיקו מדריד הפסידה 2:0 לסוסיאדד ועפה מהגביעמנצ'סטר יונייטד ניצחה, מהפך ענק לטוטנהאם מול לסטר
יעל ארד, גילי לוסטיג ויגאל כרמי (הדר סגל)

דני אורן: ''הספורט האולימפי התבגר והתפוצץ בטוקיו''

שני | | 17:39    מאת הדר סגל

מנהל היחידה לספורט הישגי הוסיף במסע''ת המיוחדת לסיכום המשחקים האולימפיים: ''זו לא תקרת הזכוכית''. המנכ''ל לוסטיג: ''גאים מאוד בהישגים של הספורטאים שלנו, חייבים לאזרח שני פליטים באתלטיקה''

שלושה שבועות אחרי סיום אולימפיאדת טוקיו 2020, ערכו היום (שני) ראשי הוועד האולימפי וראשי האיגוד השונים מסיבת עיתונאים לסיכום הופעת המשלחת הישראלית במשחקים האולימפיים. כזכור, אלו היו המשחקים המוצלחים בתולדות הספורט הישראלי עם ארבע מדליות - מדליית זהב של ארטיום דולגופיאט בתרגיל הקרע בהתעמלות מכשירים, מדליית זהב של לינוי אשרם בקרב רב אישי בהתעמלות אומנותית, מדליית ארד של אבישג סמברג בטקוואנדו ומדליית ארד קבוצתית בג'ודו. לצד אלו היו כמובן שורה ארוכים של הישגים, בין היתר המקום הרביעי של מתן רודיטי בשחייה במים פתוחים. 

יו"ר הוועד האולימפי בישראל, יגאל כרמי, אמר: "המשחקים הטובים בהיסטוריה הישראלית, מבחינת המספרים - תקציב הוועד האולימפי 31 מיליון ש"ח, כאשר 84% הושקע בספורטאים ובמשחקים, 12 מיליון ש"ח ישירות לספורטאים, 4.2 מיליון ש"ח תמריצים ישירים עבור ההישגים בטוקיו. עשינו את זה כמובן גם בשיתוף משרד הספורט השנה. בנוסף, השקענו 5 מיליון ש"ח במעטפת מקצועית ומדעית, 3 מיליון ש"ח עבור הוצאה ישירה על השתתפות ולסיכום מתוך ה-31 זה סה"כ 24.5 מיליון ש"ח - ועוד היו גם 2 מיליון ש"ח על בדיקות סמים וכדומה".

יו''ר הוועד האולימפי, יגאל כרמי (הדר סגל)
מנכ"ל הוועד האולימפי גילי לוסטיג אמר: "כיוונו ל-2-3 מדליות והשגנו 4, הצבנו לזכות במדליה בענף חדש ועשינו את זה בשלושה ענפים. כיוונו לעבר 10 גמרים והגענו ל-18 גמרים, הכנסנו גם ענפים חדשים ועשינו את זה בגדול, ביניהם קשתות, בייסבול, רכיבה על סוסים וכו'. פרצנו תקרת זכוכית באופן בולט, לינוי וארטיום היו המועמדים הבולטים בצפי שלנו, לזכות בזהב בהתעמלות מכשירים ובקרב רב זה משהו בלתי רגיל, כמובן סמברג ונבחרת הג’ודו, שמעידה על העומק שהיה. שני גמרים בשחייה, שלושה באתלטיקה, חשובה לנו ההצלחה בענפים שעומדים במרכז הבמה האולימפית. כל המערכת הספורטיבית התבגרה, כולנו יכולים להיות מאוד גאים גם בתוצאות שלא הביאו מדליות או גמרים, יש הישגי שיא. מקום 20 בתריאטלון לדוגמה זו תוצאה בלתי רגילה. פעם ראשונה שיש לנו שחיינית בגמר אולימפי, לראשונה מאז 1996 גם גמר בשליחים. כמובן גם המים הפתוחים, מקום 4 כמעט כמו מדליה".

לוסטיג המשיך: "אפילו במרתון עם יותר מ-100 רצים, טפרי סיים במקום ה-13. זו התוצאה הטובה ביותר אי פעם שלנו. בנוסף, חייבים לעשות הכל כדי לאזרח את שני הפליטים שהופיעו. ילד שגדל מגיל צעיר מאוד כאן, חייבים לאזרח את שני החבר’ה האלה, תחלואיני (לואי) מלקה מאריתריאה (מרתון) וג'מאל עבדלמאג'י עיסא מוחמד (5,000 מטר), הם אזרחים בכל נימי גופם. אני מבקש שאתם (התקשורת) תעזרו לנו בזה. שאפו רציני למשרד הספורט על כך שכל הספורטאים המשיכו להתאמן ללא כל הסגרים שהיו, היו הרבה סוגיות עם כל מיני הנחיות. הייתם שותפים לרגע היסטורי, האזכור של י"א חללי מינכן בטקס הפתחה, זה המשיך בטקס בבית השגרירה וכמובן סוף סוף רואים שאפשר לשת, כוחות ולוותר על אגו, כשכולם הגיעו יחד לבית הנשיא ומראה שאפשר לעשות דברים אחרת".

יעל ארד עם גילי לוסטיג (הדר סגל)
המנכ"ל הוסיף: "המלצה שהתעקשנו עליה - להצלחה משולש עם מאמנים, מתקנים וספורטאים, זה קודם כל. חסרים בכל שלושת הקודקודים בפריסה ארצית, חיברנו את זה יחד בעיקר בפעילות בווינגייט. ריכוז ספורטאים הכי טובים, במתקנים הכי טובים יחד עם המאמנים הכי טובים. נתנו לכל פעילות הנבחרות את כל האפשרויות והמשאבים שיתאמנו ברמה גבוהה, אני חושב שזו שיטה שהוכיחה את עצמה ונמשיך ככה גם לכיוון פאריס. רוב הספורטאים שהצליחו בטוקיו השתלבנו אצלנו ביחידה לספורט הישגי באירועים הרב ענפיים, כולם היו בוגרים המשחקים האולימפיים לנוער. שלושתם אומרים שזה תרם להם המון, השתתפו באירועים גדולים כאלה".

לוסטיג סיכם: "במחזור האולימפי הזה האיגוד שקיבל את הסיוע הכי גדול במעטפת זה הג'ודו, קיבל בזכות - ענפים מועדפים, שכבר השיג שתי מדליות בריו. רק בתחום המנטלי, 300 אלף ש"ח הולך לפסיכולוגים שהיו לענף הג'ודו לדוגמה. אנחנו מאוד שלמים עם הסיוע לאיגוד הג'ודו. אם נבדוק את התחום האישי, הייתה אי הצלחה של הענף. מצד שני, חמישה הגיעו לשביעייה הראשונה, הספורט ההישגי עוד בתהליך של בדיקה. צריך לבדוק למה הג'ודו למרות המשאבים לא הגיעו למימוש הפוטנציאל בתחום האישי. מאידך, הייתה מדליה מרגשת בתחום הקבוצתי, לאיגוד הג'ודו יש עומק בלתי רגיל. הכסף צריך להגיע ליחידה לספורט הישגי והגיע הזמן שכל ההבטחות שאמרו לנו באוצר שיגיעו, בעקבות ההצלחה בטוקיו זה הזמן לפתור את הבעיה. זה ספורט לעשירים".

מסיבת העיתונאים (הדר סגל)
מנהל היחידה לספורט הישגי, דני אורן, אמר: "ברכות לסגל הפראלימפי קודם כל, יש לנו ראש תחום שנמצאת שם ומבחינתנו זו הצלחה גדולה. המשלחת המוצלחת ביותר, מעבר לזה שהיא הגדולה ביותר. התפתחות עצומה, בכל פרמטר השתפרנו. יש שיפור בכל מדדי האיכות במשלחת הזו, לעומת כל משלחות ישראל האחרות. הספורט האולימפי התבגר, התחזק והתפוצץ בטוקיו. מחזור טוקיו הוא המוצלח ביותר עם 42 מדליות, אליפות אירופה, אליפויות עולם ומשחקים אולימפיים, 11 יותר מריו ושיפור עצום. הגרמנים לא הצליחו בטוקיו ואמרו שהם לא ממוקדים, מפוזרים. יש ירידה לאורך השנים, ענף מועדף זה משהו מצוין שקרה לנו. ראינו משהו מעניין שלא היה בריו - שבעה ספורטאים שבאו מסגל הארד ואחד מסגל בכיר, רודיטי, שסיים רביעי במים פתוחים. אחת הסיבות - ספורטאים צעירים והשנה בתחילת המשחקים עשתה להם טוב, התמודדנו עם אי ירוק שאיפשר לנו להתאמן. אחת המדינות שהתגברה על הקורונה בצורה הטובה ביותר וזה עזר לתוצאות הטובות בטוקיו".

אורן סיכם: "גם אורן סמדג'ה אמר שבתחום האישי הם לא הצליחו עם נבחרת סופר איכותית ונבחרת הנשים עשתה הופעה לא רעה בכלל עם הפנים לכיוון פריס 2024, נעשה את כל הבדיקות. התחלנו בניתוחים לקראת פריס, תוך כדי שהיינו בטוקיו ניתחנו מגמות עולמיות, מה היה ומה צריך להיות. עברו 18 יום, זה לא מספיק, אבל העבודה התחילה ויש כמה דברים מאוד מעניינים שעשינו ומכאן נוציא מסקנות גם. טוקיו היא לא תקרת הזכוכית שלנו, אנחנו יכולים להגיע ליותר. שכבת הגיל צריכה לתת לנו עוד הישגים כלפי מעלה, צריכים שיגיעו עוד ספורטאים. מסוגלים לזה ויש לנו את הידע לזה. יכולים להגיע ליותר מדליות, לא יודע אם זה כבר בפריס, אני חושב שכן. אם נעבוד נכון, נראה תוצאות טובות בלוס אנג'לס ב-2028. דברים טובים לא מחליפים רק משפרים. להגדיל את השכבה שלפני השכבה ההישגית, ואז אני בטוח שנקפוץ עוד מדרגה".

נשיא המדינה יצחק הרצוג עם לינוי אשרם וארטיום דולגופיאט (מארק ניימן, לע''מ)
יו"ר הוועדה המקצועית, יעל ארד, סיכמה: "לונדון 2012 הייתה היחידה מ-1992 שלא היו לנו מדליות, זה נתן לנו צורך להסתכל עמוק פנימה. בספורט הישגי אי אפשר לעשות שינויים ב-4 שנים, רק במשהו כמו 8 שנים. התחלנו להסתכל רוחבית, בעבר פתרנו בעיות ואחד הדברים שעשינו זה להסתכל רוחבית על הבעיות העמוקות בספורט הישראלי - איזה חוסרים יכולים לתת מענה בכל הענפים. הדבר הראשון זה הענפים המועדפים, לקחת סכומי כסף גדולים וראינו שזה מתחיל לעבוד. ידענו להסתכל על כל הצרכים ולדבר בישיבות אסטרטגיות עם החלטות משותפות ואת העוצמה של זה ראינו בסל הכנסות בענפים בולטים. ברגע שאיחדנו הכל עם מאמן אחד מוביל וכל המערכים, זה היה מכפלת כח. מספיק ספורטאים להתחרות על הכרטיס האולימפי, הם מינפו למעשה אחד את השני. הנושא המנטלי זוכה למיליון ש"ח בתקציב הוועד האולימפי, למעלה מ-16 פסיכולוגים שמתמחים בענף, וראינו שזה משתלם. הבשלה מנטלית לספורטאים צעירים שבאים ללכת על כל הקופה, הרבה שיאי ישראל נשברו".

ארד הוסיפה: "כמשלחת אנחנו רואים התפתחות מאוד משמעותית כאן. מאוד מחשיבים את הטיפוח מאמנים, לא רק בהשקעה כספית אלא בהשקעת ידע, צריך הכשרה כמו מנהל או מנהלת וזו השקעה משתלמת. פעם הוועד האולימפי לא תמך בספונסרים של ספורטאים, והיום אנחנו למעשה סוכנות השיווק ללא תמורה זה מאוד עוזר לשקט הנפשי של כולם, לדעת שהעתיד של הספורטאים מובטח. גם נמט ואפשטיין הם שתי תוספות שזיהינו שצריך להוסיף ולעזור. הכח שלנו הוא בתחקור, ולא במקרה דני יודע שמחכה לו עבודה קשה כי ככל שנעמיק לשם עם המאמנים ולעצמנו נדע, נוכל לעשות את הדברים יותר טוב. לא כולם יכולים להצליח, וזה בסדר, אבל הכח הוא בתחקור. נמשיך גם פורום אנשי מקצוע שכל הזמן מציף את הבעיות למעלה, בשקיפות עם פתרונות. השר הבטיח שהתקציב לא הולך לרדת, אולי לעלות. מקווים שנוכל להשקיע כסף גדול בנוער. מחזורים אולימפיים בונים ב-4 שנים, צריך לראות את מצבת הספורטאים, מי חוד החנית ומי הצעירים שמאיימים לטובה על הקריטריון. אחוז ההצלחות יחסית גבוה לכמות הספורטאים, אנחנו בסיכום ראשוני וללא ספק זה אתגר".

נגישות