גולדן סטייט הפסידה לסן אנטוניו, ברקולין נכנעה לשיקגונהריה שמרה על המאזן המושלם, מכבי חיפה ניצחההודות לשער בדקה ה-92: פ.ס.ז' סחטה 1:1 אצל לאנסריאל מדריד התבססה בפסגה, ברצלונה ואתלטיקו הפסידונאפולי הפסידה, מילאן עלתה לפסגה, אינטר לא עוצרתלם: ''נכנסו צעירים שלא מבינים מה זה משחק תחתית''מקום 3 לגורבנקו בגמר ה-ISL, אנרג'י הוכתרה כאלופהחולון הפסידה להפ' חיפה, ב''ש ניצחה את הפועל ת''אבדקה ה-94: קריית שמונה ניצחה 1:2 את מכבי נתניההתבססה בפסגה: באיירן מינכן ניצחה 2:3 את דורטמונד
יו''ר בני סכנין, מוחמד אבו יונס (איתן דותן, דוברות ההתאחדות)

אבו יונס תקף: ''מישהו הסית, כל מה שקרה שירת מישהו''

שלישי | | 12:40    מאת רועי ינקלוביץ

ההתאחדות התכנסה לישיבת חירום על רקע המצב הקשה במדינת ישראל במטרה לצאת במסר מפויס. יו''ר סכנין: ''בנינו משהו במשך עשרות שנים, אי אפשר שזה ייהרס בשבוע אחד''. חסון קרא: ''להרגיע את הרוחות''

הנהלת ההתאחדות לכדורגל מקיימת בשעה זו (שלישי) ישיבה מיוחדת לאור המצב בישראל, בין היתר מבצע "שומר החומות" והמהומות בערים המעורבות. הישיבה היא בין היתר כדי לצאת בקריאה אחת של כל אנשי ההנהלה, יהודים ואנשי המגזר - "אין מקום לגזענות ולאלימות". בהתאחדות רוצים לצאת עם המסר המפויס, כאשר הכוונה שכל חברי ההנהלה יתמכו בו. בנוסף, אמורה להתקבל החלטה בנוגע לליגות הנמוכות, ליגת הנשים וליגות הנוער והילדים שהופסקו בעקבות ההסלמה הביטחונית.

צפו בישיבה:
 


יו"ר ההתאחדות לכדורגל אורן חסון אמר בפתיחת הישיבה: "אנחנו נמצאים בנקודה שבה דרושה מנהיגות, גם מצידנו, לאור מה שקורה במדינת ישראל. זו שעת מבחן לכל החברה והכדורגל הישראלי. חשוב לרתום את כל מי שיושבים פה סביב השולחן ולעשות מעשה. נחתום על אמנה שקוראת להרגעת הרוחות ולפיוס, בשאיפה שכל חברי ההנהלה יחתמו עליה. במשך 73 שנים במאמץ רב יצרני מרקם אדיר ומיוחד של חברה שמורכבת מדתות שונות בישראל. החברה רוצה לקיים שגרה שקטה ורגועה על אף פסיפס אנושי מורכב. עלינו להתאחד ולהדגיש את המשותף ולהרחיק את הגורם המפלג. הכדור במגרש לא מבדיל בין דת לדת".

חסון הוסיף: "כחלק מגוף בינלאומי שמורכב ממגוון רחב של משתתפים, אני רוצה לחבק את המשותף ולתת במה לשליחות שלנו. אני רוצה למסור את תנחומיי למשפחות ההרוגים ולאחל החלמה לפצועים. אני יו"ר ההתאחדות ישראלי גאה, שירתתי בצבא, בניתי את ביתי בישראל ואני היו"ר של כל הקבוצות, כל האוהדים, כל השחקנים, כל המאמנים, ללא קשר לדתם או למוצאם. אני קורא מכאן לכל מי שאוהב כדורגל לחבק את המשותף ולהרחיק את מי שמאיימים להרוס את מפעל חיינו. כולנו מחויבים למציאת הטוב עבור עתיד ילדנו והארץ הטובה, בתקווה לימים טובים יותר”.

חסון הקריא את אמנת ההגינות ואמר: "זוהי אמנה של אחווה ושותפות. הכדורגל הוא אהבה של כולנו והוכח כאמצעי לקידום וטיפוח החברה בישראל. זהו מקור לגאווה ומזמין אליו ללא הבדל של דת, גזע, מין או לאום. המשחק מאפשר לנו להשיג ניצחונות משותפים רבים ובעלי משמעות גם מחוץ לכר הדשא. עלינו לשמר את האחווה והשותפות, להעצים את המחבר ולטפח עוד דוגמאות לחיים משותפים עבור החברה הישראלית. בימים של מחלוקות נעשה הכל כדי שהכדורגל יהיה גשר מאחד, מחבר, מכיל ומצמיח. נוכיח שאפשר גם אחרת. דורות של צעירים וצעירות רואים בנו מודל לחיקוי, אני מתחייב לפעול במסגרת תפקידי לטובת ערכי דו קיום, אחדות, שיוויון, כבוד הדדי ואחריות חברתית. זהו מאבק חסר פשרות למאבק בגזענות".

האמנה עליה חתמו הנוכחים (רועי ינקלוביץ)
יו"ר בני סכנין, מוחמד אבו יונס, השתתף במסיבת העיתונאים ובה אמר בין היתר: "אני רוצה להיות זהיר בכל מילה שאני אומר כי זו תקופה רגישה ואני חושש שכל מילה יכולה להתפרש אחרת. לכן אדבר בקצרה. מה שקרה בשבוע האחרון פגע במרקם בין המגזרים. כל אחד מתוקף מעמדו יכול לעזור לשקם ולתקן מה שנפגע. הספורט הוא מודל לחיקוי, השחקנים הם מודל לחיקוי, יש אחריות גדולה על חברי הנהלות ועל השחקנים. אני רוצה להודות לג'קי בן זקן שמהיום הראשון התקשר אלי ואמר שהוא מוכן לארח שחקנים ערבים בביתו ושיתארחו שחקנים יהודים אצלי. זה לא יצא לפועל, אבל מגיע לו כל הכבוד על הכוונות שלו".

אבו יונס הוסיף: "אנחנו בתקופה רגישה מאוד. אנחנו רוצים לדבר על הדברים שמאחדים ולא הדברים שמפלגים. כולנו ראינו בימים האחרונים מי העביר את לשכתו לשכונת שייח' ג'ראח ופיזר מתנחלים באוטובוסים בכפרים ערביים. זה לא אני אומר, זה המפכ"ל. מישהו הסית, כל מה שקרה שירת מישהו וכולנו משלמים את המחיר - ערבים ויהודים יחד. בנינו משהו בעשרות שנים, לא יכול להיות שזה ייהרס בשבוע אחד. אני לא הולך לישון עד שאני שומע צרור של יריות. יש אנרכיה, אין לילה בכפרים הערביים שאין יריות. מי נתן את הנשק הזה? לפני חודש וחצי נהרג בקלנסאווה ילד בן 14, 50 מטר מתחנת המשטרה". 

יו"ר סכנין הוסיף: "אם יודעים כמה כלי נשק יש, אז יודעים איפה הנשק. רציתם לשמוע מה קורה במגזר. יכול להיות שלא תאהבו את זה". אחד מחברי ההנהלה העיר לו: "באנו לפייס, עם כל הכבוד לך אבו יונס". אחר קרא בכעס: "זה לא התפקיד שלך, לא רוצה לשמוע על זה". אריאל שיימן התפרץ בכעס: "אבו יונס, אנחנו רוצים לדבר כדורגל, לא פוליטיקה. רוצים לדבר על השותפות בנבחרת בין שחקנים ערבים ויהודים ולנסות לפשר". אבו יונס: "אני מציג את הדברים איך שהם, האמת כואבת. אני רוצה לסיים בנימה חיובית. יש עלינו אחריות גדולה ונצטרך לעבוד קשה ביחד כדי לעבור את התקופה הזאת".

אלי אוחנה בישיבה (איתן דותן, ההתאחדות לכדורגל)
באסם סלימאן אמר: "אני רוצה להוציא מפה מסר מפייס. אני נמצא פה מעל 25 שנה כחבר הנהלה. נבנה פה משהו מיוחד, שעמלנו קשה כדי לבנות אותו. במשך שנים לא ראיתי שמדברים פה על פוליטיקה, אף פעם לא שאלו אף אחד פה על זה. אין בבית הזה גזענות או אפלייה, הרגשנו חלק אינטגרלי ושאנחנו קיימים עם זכויות וחובות. מתפקידנו לפייס ולהרגיע את הרוחות, זה תפקידנו. יש בעיה עם מחלקות הנוער אבל לא תהיה בבעיה בבוגרים. בואו נהיה ביחד וזה הזמן לפעול". אריאל שיימן הוסיף: "מחזק את באסם. גם בנסיעות לחו”ל כולנו ביחד. כולנו מדברים את אותה השפה. אין חברות כזאת ואף פעם לא הרגשתי שיש בעיה. אנחנו צריכים לעשות הכל כדי לגשר בין הצדדים של החברה. צריך לעשות פעולות גם בשטח. כולנו ביחד".

בצאתו מהישיבה אמר אבו יונס: "כל מה שאמרתי זה אמת. רציתי שאנשים יידעו את האמת, רציתי לסיים את דבריי בנימה אופטימית. הספורט הוא מאחד, אבל היה חשוב גם לא לטאטא מתחת לשטיח את הדברים. ראינו מה קרה השבוע - אחרי שכל הזמן טאטאנו הכל מתחת לשטיח, הכל התפוצץ לנו בפנים. רציתי להזהיר, כי בעוד חודש או חודשיים נחזור לאותו מצב. לא הרסתי שום דבר". על השתיקה במגזר הערבי: "יש עלינו אחריות גדולה. אנחנו כקבוצה לקחנו אחריות, עשינו פעילויות למען הדו קיום והשלום, כדי לתקן את המרקם העדין לפני שיהיה מאוחר מדי. אני מאמין בדו קיום, אני לא בא לפלג. אמרתי את הדברים כמו שאני חווה אותם כאזרח".

אבו יונס הוסיף: "אם הנהלת סכנין והנהלת בית"ר יתגייסו ויהיו כוונות טובות לשני הצדדים, יהיה משחק שקט בפעם הבאה שהקבוצות ייפגשו. לדעתי גם הליגות הנמוכות צריכות להימשך כרגיל. צריך להמשיך דווקא היום את הליגות, עד שהיא תסתיים". בעלי הפועל באר שבע אלונה ברקת אמרה ביציאה מהישיבה: "אני חושבת שכל מי שהמדינה יקרה לו, לא רק הכדורגל, צריך לפעול כדי שנחזור לחיות בדו קיום, בשלום ובאחווה. זה התפקיד שלנו".

נגישות

showcase הנגשת אתרים | כל הזכויות שמורות