עוזב את ליגת העל: גודסוואי דוניו חתם בנפטצ'י באקומקום 9 לאנסטסיה גורבנקו ב-50 חזה באליפות העולםאוהדי בית''ר י-ם ''מכינים'' את משה חוגג לקראת הכלאמדר לא ייצא לליגת הקיץ עם בוסטון ויישאר עם הנבחרתתמנע נלסון לוי זכתה במדליית ארד בגרנד סלאם מונגוליהעילי פיינגולד: ''כמו מול ספרד, נעשה את זה מול אנגליה''מילאן תפתח עונה נגד אודינזה, אינטר תתארח בלצ'החצאי גמר לגורבנקו ומיכאל לייטרובסקי באליפות העולםג'ו רגלנד: ''מרגיש בנוח להיות מי שאני בהפועל חולון''מכבי חיפה תקיים במהלך השבוע הבא מיני מחנה אימון
הדיון היום (שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת)

דיון בכנסת: ''אפלייתן של כדורגלניות הנשים בישראל''

שני | | 15:56    מאת מערכת ישראל ספורט

ועדת החינוך, התרבות והספורט קיימה דיון בסוגיה ובו דיברו נציגים רבים. ח''כ מיכאלי: ''כדורגל הגברים מתוקצב ב-87 מיליון ש''ח, בעוד לכדורגל הנשים מוקצים 5 מיליון בלבד''. חסון: ''חושש ששחקניות לא ישובו''

ועדת החינוך, התרבות והספורט קיימה היום (שני) ישיבה שעסקה באפלייתן של כדורגלניות הנשים בישראל. את הדיון יזמה ח"כ מרב מיכאלי שקראה להשוואת תקציבים ולהקצאת משאבים שוויונית בין כדורגל גברים לכדורגל נשים. בהמשך דיברו עוד נציגים רבים, כולל מההתאחדות לכדורגל.

ח"כ מיכאלי ציינה גם את החשיפה הנמוכה לספורט זה: "את לא יכולה להיות מה שאת לא יכולה לראות. ספורט זה לא רק ספורט – זה חינוך למצוינות, חינוך לכוח במובן הכי טוב של המילה, זה מודל טוב ללמוד איך לכבוש, להשיג, לנצח, ולהצליח; להתמודד עם כישלונות, לעבוד בקבוצה וגם לזהור כיחידים בתוך הקבוצה הזאת. כל הדברים האלה נמנעים מילדות ומנשים. כל זמן שלילדות לא יהיה את המודל הזה, נשים ימשיכו להשתרך לאחור, ואנחנו צריכות לגרום לזה להפסיק לקרות".

על חלוקת התקציבים בין הגברים לנשים, אמרה מיכאלי: "כדורגל הגברים מתוקצב ב-87 מליון שקלים, בעוד לכדורגל הנשים מוקצים 5 מליון שקלים בלבד! תשלומי אש"ל בנסיעות למשחקים - לכדורגלנים הגברים מגיעים 500 יורו ואילו לכדורגלניות הנשים 15 יורו ליום בלבד. המגרשים והמתקנים שהנשים מקבלות עלובים ומביכים לעומת של הגברים. לפני 100 שנה נשים קיבלו זכות הצבעה שווה, אבל בהנהלת ההתאחדות לכדורגל כח ההצבעה של נשים הוא רק 18% מכח ההצבעה".

קפטנית נבחרת ישראל בכדורגל קארין סנדל דיברה ב"זום" מהבידוד במלון שפיים, לאחר שחמש שחקניות נבחרת הנשים ואיש צוות שהיו חלק מהנבחרת במשחק מול דנמרק נמצאו חיוביים בבדיקות קורונה.  לדברי סנדל: "אנחנו 20 שנה עומדות במקום, כשאנחנו רואות שכל העולם פורח. יש עשרות אלפי אוהדים במגרשים במשחקים של נשים ויש תקציבים מטורפים שמגיעים היום לקבוצות בחו"ל. כשאנחנו לא מתקדמות אנחנו בעצם הולכות אחורה, וזה מעמיק את הפערים בספורט ובחברה הישראלית".

קפטנית נבחרת ישראל לשעבר בכדורגל ומובילת הארגון 'כדורגלניות עושות שינוי', אשרת עיני, הוסיפה: "מגיפת הקורונה חשפה סוף סוף את מה ששחקניות הכדורגל ידעו והרגישו כבר שנים - ישנה אפליה ממוסדת של כדורגל הנשים בישראל. תפקידה של ההתאחדות לכדורגל הוא לדאוג לשחקנית הישראלית, לטפח אותה ולאפשר לה את התנאים הטובים ביותר כדי להגדיל את הענף ולמשוך אליו עוד שחקניות".

יו"ר ההתאחדות לכדורגל אורן חסון אמר: "הבעיה הגדולה היא כמות השחקניות. בבתי הספר אין כמעט פעילות של שחקניות, מקור הצמיחה זה התשתית. כדורגל הנשים ממתין לאישור חזרה, אלו ההנחיות של המשרד בריאות. יש 40 אלף שחקנים פעילים שלא מתאמנים, לפי משרד הבריאות החזרה זה למי שזה מקום העבודה שלו ויכול להיות בבידוד. מאוד חושש שיש לא מעט שחקניות שלא יחזרו. אשמח אם יוכלו לסייע לנו להחזיר אותן, שיוכלו להתאמן ואין שום סיבה שלא כי אנחנו שומרים על התו הסגול. רוב קבוצות הנשים לא מעוניינות בהקמת מנהלת כי צריך לזכור שזה מפחית מהתקציב. קבוצות הגברים החליטו שהן כן רוצות מנהלת. אנחנו פועלים לילות כימים על מנת שיאפשרו את האימונים. מקווים שבהקלות הבאות יהיה אפשר לחזור בלי הבידוד כי ברור לנו שזה בלתי אפשרי, הן לא מקצועניות ועובדות גם במקומות אחרים. מקווה שתוך שבועיים ייקחו את הדבר הזה בחשבון, זו מצוקה גדולה לספורטאים".

מנכ"ל ההתאחדות רתם קמר הוסיף: "כל הכרה בליגה יש לה השלכה לתקצוב לכל שאר הליגות, שמח שהיום מכירים בליגה השלישית אבל עדיין יש פער מול משרד הספורט. אנחנו רוצים כמה שיותר לתקצב את הליגות האלה. מאמינים שבנשים יש לנו את האפשרות לגשר את הפערים מאירופה. התשתיות כאן לא מספקות וזו אחת הבעיות הקשות, העדיפות של הרשויות היא לקבוצות הגברים". יו"ר מנהלת ליגת העל לנשים, הילה קניסטר בר דוד אמרה: "הדברים די חוזרים על עצמם, בכל ענפי הנשים. כל הממשלה צריכה לראות בעין שוויונית את ספורט הנשים, זה חינוך, תרבות וספורט".

בתום דיון ארוך בהשתתפות חברי הכנסת עודד פורר, אורלי פורמן, סונדוס סאלח ועופר כסיף; וכן נציגים של ההתאחדות לכדורגל, משרד התרבות והספורט אתנה, ועוד, קראה מ"מ יו"ר הוועדה ח"כ מיכאלי למשרד התרבות והספורט להשוות משאבים ותקציבים בין ספורט גברים לספורט נשים; להעמיד בראש ועדת נשים בהתאחדות לכדורגל אישה ולאפשר רוב נשי בהרכב הוועדה, וכן להחזיר למגרשים את כל קבוצות הנשים והנערות. עוד דרשה הוועדה ממשרד התרבות והספורט להעביר אליה את כל המסמכים הפתוחים הנמצאים עתה בהליכי קבלת הערות מהציבור, וכן דרשה מההתאחדות להניח על שולחן ועדת החינוך, התרבות והספורט תוכנית לשוויון ולקידום ספורט הנשים כבר בשנה הקרובה.

נגישות