ז'ווסואה, טאהא ואבוקסיס עדיין חיוביים, בספק לפראגליגת האלופות: פ.ס.ז' - מנצ'סטר יונייטד 1:1 (מחצית 2)יובנטוס ניצחה את דינמו קייב 0:2 בחוץ, צמד למוראטהנבחרת ישראל: משחק הידידות מול נורבגיה - ב-11.11הליגה הלאומית לנשים קיבלה אישור לחזור לאימוניםיונייטד וליברפול ''יוזמות הקמת פרמייר ליג אירופית''בשל התפרצות הקורונה: שלושה משחקי יורוליג נדחוהפועל חולון הצטרפה לקמפיין העמותה לתסמונת רטשוער נבחרת צרפת לשעבר ברונו מרטיני מת בגיל 58מכבי חיפה אישרה, שועה ערך אימון בכורה בבית''ר י-ם
טל בן חיים מול הפועל ב''ש (ישי נאמן)

''לא אמליץ להחריג את קבוצות הספורט מההגבלות''

חמישי | | 14:33    מאת מערכת ישראל ספורט

המשנה למנכ''ל משרד הבריאות טוען שאין לאפשר חזרה לאימונים: ''אנחנו במצב גרוע מאוד, אני לא רואה הצדקה לכך. יכולים להתאמן לבד''. בוועדת החוקה יש רוב מכריע לשינוי התקנות, ההצבעה תתקיים ב-18:00

מנהלת הליגה בכדורגל ומנהלת הליגה בכדורסל פנו אתמול במכתב משותף לממשלה במטרה לאפשר חזרה לאימונים ולסיים את השבתת הקבוצות. היום (חמישי) ועדת חוקה, חוק ומשפט בכנסת דנה בנושא אל מול פרופסור איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות. חברי הוועדה היו תמימי דעים וקבעו פה אחד - אנו בעד החזרת האימונים.

גרוטו אמר בישיבת הוועדה: "הספורט זה נושא שקרוב לליבי, גם בשבת במשחקי הכדורגל, אני אתאר את המצב בצורה טיפה יותר ציורית. תחשבו שאנחנו נוסעים באוטובוס וחצי האוטובוס על פי התהום ואנחנו מבקשים מכל הנוסעים לעבור אחורה כדי שהאוטובוס יתיישר ונוכל לנסוע ולרדת מהתהום, זה המצב. כל תנועה של אדם ללא סיבה, לא משנה אם זה ספורטאי או לא, כל יציאה לא חיונית וללא סיבה מהבית, פוגמת בסיכון שלנו להצליח להתמודד עם המצב שגם כך מאוד חמור ורק הולך ומתדרדר. השחקנים יכולים לשמור על כושר בצורה יחידנית או בזוגות בטווח ה-1,000 מטר, מה שאנחנו לא מאשרים זה אימונים, ההחרגה של הספורט הבין לאומי הייתה בגלל שלוחות הזמנים הם כאלה שלא מאפשרות לקבוצות הייצוגיות של הישראל, בין אם זה כדורגל, כדורסל, כדוריד או מה שזה לא יהיה כדי שהן לא יוכלו להשתתף במפעלים ואז ישעו אותנו לא יודע לכמה שנים מהמפעלים האלה, ובכל זאת זה משהו שמייצג את המדינה ולכן לא יכלנו לעצור את זה".

ח"כ עופר כסיף (הרשימה המשותפת) אמר: "יש פה חוסר הבנה מאוד עמוק לגבי מה זה ספורט תחרותי. ההחלטה הזו היא נזק לדורות. ספורטאים בין לאומיים שמוחרגים פה, יש גם ספורטאים כאלה לא במסגרת קבוצות, יש ספורטאים בינלאומיים בג'ודו או בשחייה, שזה ספורט יחידני. לפי התקנה, ספורטאי שייחשב בינלאומיים, למשל שחיין, יוכל להתאמן במתקן שייפתח עבורו, אבל הוא צריך להתחרות עם ספורטאים שהם לא בינלאומיים, שלא יוכלו להגיע. זה יפגע בו וביכולת שלו לייצג אותנו, זה נכון בשחייה וגם בג’ודו, לא מבינים מה זה ספורט. ספורט תחרותי מחייב אימונים לא רק לכושר, אלא גם מול מתחרים והתקנה מונעת את זה. הפסקת אימונים זה חיסול קריירה, בעיקר כשמדובר בילדים, שלא מוחרגים. ילדים שיפסיקו להתאמן או שיפרשו מיאוש או שלא יוכלו להתפתח כספורטאים. למה למנוע למשל משחק טניס? שניים שמשחקים טניס לא קרובים, אז למה למנוע זאת מהם? זה נכון גם לגבי בדמינטון וספורט חוף, יש פה החלטה שגורמת להרס הספורט הישראלי".

ח"כ גדעון סער (הליכוד) אמר: "החריג כבר נקבע על ידי הממשלה. זה לא קבוצה אחת ולא שתיים, הרי יש כמה קבוצות שמשתתפות בתחרויות בינ”ל. אם נקבע החריג הזה, אם אני מסתכל בליגת הכדורסל והכדורגל הבכירה, זה לא רק עניין של פרנסה וכדומה, זה הספורט המקצועני. אנחנו בשאלת האימונים, אני חושב, שעל בסיס מה שנקבע, שאם אנחנו פוגעים בתחרויות אנחנו פוגעים ברמה. הקבוצות במסגרות הבינ”ל צריכות להתחרות ברמה גבוהה ואנחנו בעצם פוגעים בתשתית של הספורט. אני חושב שאם עומדים בתנאי המתווה, אינני רואה איזה נזק יכול להיגרם מבחינה בריאותית. הנזק לענפי הספורט יהיה קשה ולכן אני מציע, ואני רואה שאין הבחנה בין קואליציה ואופוזיציה בנושא הזה, שיאפשרו להחריג את הליגות הבכירות בכדורגל וכדורסל".

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) אמרה: "יש קבוצות ישראליות שמשחקות במשחקים בין לאומיים, מכבי תל אביב למשל, אתה נותן לאותן קבוצות יתרון על פני קבוצות אחרות. בסוף הן ישחקו גם בליגה הישראלית, אם הם יכולות להתאמן ביחד אתה נותן להן יתרון על פני קבוצות אחרות, זה נראה לך הגיוני?". גרוטו השיב: "אני לא מתייחס ליתרון, יתנו לקבוצות האחרות זמן לחזור לכושר, השחקנים יכולים לשמור על הכושר שלהם. הסיבה בהיתר הזה הוא העניין של הייצוגיות של המדינה, ראינו לנכון לאפשר לקבוצות שמייצגות את המדינה להמשיך בפעילות. זה המצב מבחינתנו, כל מצב אחר הוא לא חובה ולא חיוני. שוב, זה לא שאסור להם לעשות ספורט ולשמור על כושר".

גרוטו סיכם: "אני אתייחס לסוגיות ספציפיות, אגיד שהליגות באירופה, במצב תחלואה לא יותר קל משלנו, האימונים היו סגורים שם במשך חודשים רבים ועכשיו הם חוסרים והכל בסדר, אז להגיד שזה הורס את הכל זה קצת מוגזם ולא העניין כרגע. לגבי ספורטאים יחידניים בינלאומיים יש אישור. הפגיעה ברגע שמחריגים קבוצות היא שפוגעים פה בשניים משלושת המרכיבים להתמודדות שלנו עם הקורונה, אחד זה מסכות ושתיים זה התקהלות ואין מה לעשות, מדובר פה בהתקהלות של מספר שחקנים שמשחקים ביחד ומתאמנים ושלוש זה לצאת מהבית, שלושת הדברים האלה נפגעים פה. בכדורגל חצי קבוצות הושבתו בשלב כזה או אחר בעקבות הדבקה וגם אם היינו מחזירים את האימונים כולם היו נדבקים ממילא. באופן אישי, מבחינה מקצועית אני לא אציע לשר הבריאות לשנות את העמדה, אני לא חושב שיש הצדקה. נושא הספורט מאוד יקר לליבי, אבל יש נקודה שאנחנו צריכים להבין שאנחנו נמצאים מקום שאין ממנו דרך חזרה, המצב גרוע מאוד כרגע ובסוף חוזרים. האימונים יחזרו, זה עניין של שבועיים-שלושה".

   כל האתרים המובילים בקליק!

נגישות

showcase הנגשת אתרים | כל הזכויות שמורות