ליגת העל: מכבי פ''ת - בני יהודה 0:0 (מחצית 1)עלתה על הגל: מכבי חיפה ניצחה 0:3 את קריית שמונהיש סיבה לדאגה? 5 שחקנים מקרבאח חיוביים לקורונה''כמעט פרשתי בקיץ, אך פיולי שכנע אותי להישאר''ליאור רפאלוב השחקן החמישי בטיבו בליגה האירופיתהפועל י-ם מול אילת בקרב צמרת, ג'ייקובן בראון חוזרמכבי ת''א מתארחת אצל חולון, יובל זוסמן חוזר לסגלהרטה ניצחה 1:3 בדרבי, מארסיי נצמדה לפריס סן ז'רמןברצלונה חזרה לפסגה, באסקוניה הביסה את אנאדולופורסם הלו''ז: אבדיה והוויזארדס יפתחו מול פילדלפיה
שחר צוברי בטקס היום (הדר סגל)

צוברי: ''נשמור על הלפיד האולימפי בוער בשביל הי''א''

שני | | 20:32    מאת הדר סגל

המדליסט האולימפי ייצג את הספורטאים בטקס שנערך ללא קהל לזכר י''א חללי מינכן. אלמנתו של רומנו ז''ל: ''48 שנים של זיכרון נושם וקיים, מאבקים, הנצחות, אזכרות ואיזכורים''. כרמי: ''חלק בלתי נפרד מאיתנו''

טקס האזכרה השנתי לזכר י"א חללי מינכן נערך היום (שני), כמדי שנה, לציון 48 שנים לטבח הנורא שהתרחש ב-5 בספטבר 1972, אז 11 חברי משלחת ישראל נרצחו בכפר האולימפי ובשדה התעופה. י"א הנרצחים: מרימי המשקולות יוסף רומנו ז"ל, דוד ברגר ז"ל וזאב פרידמן ז”ל, מאמן ההיאבקות משה ויינברג ז"ל, המתאבקים אליעזר חלפין ז"ל ומארק סלבין ז"ל, מאמן הקליעה קהת שור ז"ל, מאמן הסייף אנדריי שפיצר ז"ל, מאמן האתלטיקה עמיצור שפירא ז"ל, שופט ההיאבקות יוסף גוטפרוינד ז"ל ושופט הרמת המשקולות יעקב שפרינגר ז"ל. הטקס, בהנחיית אמנון פאר, נערך השנה באופן מצומצם בהתאם להנחיות ומגבלות הקורונה.

יו"ר הוועד האולימפי, יגאל כרמי, אמר כי "המשפחות ואנו שמנו לעצמנו מטרה למנוע מאבק הזמן להשכיח את האירוע ולהתמיד בהנצחת יקירנו. במשחקי טוקיו בקיץ 2020 חשבנו לקיים שני אירועי זיכרון: מסורתי של משלחת ישראל ואירוע זיכרון של הוועד האולימפי הבינלאומי. אני בטוח שבמשחקי טוקיו 2020 שיתקיימו בשנה הבאה נקיים את הטקסים, כאשר התאריך שנקבע הוא ה-1 באוגוסט. הוועד האולימפי בישראל רואה בהנצחת הי"א ומורשתם נדבך מרכזי במהותו ובתפקידו. אתם חלק בלתי נפרד מהמשפחה המורחבת שלנו, סיפורם מונצח במוזיאון שלנו, החוויה האולימפית, ספורטאינו מאז ועד היום, נושאים אתם את זכרם וערב יציאת המשלחת למשחקים האולימפיים, אנו מקיימים טקס התייחדות עם זכרם".

יו''ר הוועד האולימפי, יגאל כרמי (הדר סגל)
אילנה רומנו (הדר סגל)
סגן שגרירת גרמניה גיאורג אנצוויילר בישראל ציין בדבריו המרגשים: "מזעזע שרק 27 שנים אחרי השואה ספורטאים יהודים נרצחו על אדמת גרמניה. מתקפת הטרור היא אחד הדברים הנוראיים שקרו בגרמניה, אסור לעולם לשכוח. צריך לחנך את הדורות הבאים ולהזכיר שזה קיים ולא משהו מהעבר שרק שומעים עליו. הרצח מלמד אותנו שצריך ללמוד מהעבר ואסור שדברים כאלה של רצח ואנטישמיות יקרו שוב. מה שקרה שם עדיין מזעזע אותי, יהיה לי תמיד קשה וכואב ללמד את הבן שלי שהוא עדיין קטן אבל יום אחד אלמד אותו מה קרה במינכן וכמה חשוב לזכור את הדברים שקרו".

אלמנתו של מרים המשקולות יוסף רומנו ז"ל, אילנה רומנו, ריגשה את הקהל ואמרה: "לפני שנה בטקס סיימנו בברכת שנה טובה וציפייה לטוקיו 2020, מי האמין שתהיה לנו שנה ככ מסובכת וקשה שתשנה סדרי עולם ובמיוחד לספורטאי ישראל. זוכרת שבוע לפני הנסיעה של המשלחת למינכן שהוזמנו המשפחות להצטרף למשלחת לשבוע אימונים בוינגייט. היינו באופוריה והתרגשות, שמחנו שהספירה לאחור החלה ולרגע בו יצעדו. הם נשאו בגאווה את המשימה הגדולה על כתפיהם, הם ידעו שהם מייצגים את כוחה של אומה שלמה, אומה שקמה וחוזרת לצעוד על אדמת גרמניה. הרמנו כוסית וליווינו אותם לשדה התעופה, לא תיארנו לעצמנו שלמעשה החלה הספירה לאחור לפרידה הכואבת של חיינו. אהובנו לא שבו. ציפינו ליום זכרון אישי יותר השנה עקב המצב. בריו התקיים לראשונה טקס מרכזי וציפינו לראות איך תיראה אולימפיאדת טוקיו".

הטקס המרגש היום (הדר סגל)
הטקס המרגש היום (הדר סגל)
עוד הוסיפה: "נדהמנו לגלות עוצמות אדירות של זכרון, העולם לא ויתר על זכרון. מפקד חיל האוויר הזמין אותנו וסיפר על מטס הצדעה וזכרון של חיל האוויר הישראלי והגרמני מעל דכאו ושדה התעופה במינכן כזכרון לשואה וכן ל-11 הספורטאים שנרצחו. חשבנו שנסגרה הדלת ונפתח חלון. הכבוד הזה מגיע להם. התקיים מירוץ אופניים בגרמניה שיזמה הקונסוליה הישראלית לזכרם. התקשורת הישראלית והבינל ממשיכה להזכיר. את האסון הזה לא ישכחו לעולם. אנו מאחלים לספורטאי ישראל הצלחה, מי ייתן ותגיעו לשיאים שהתכוננתם אליהם ויותר. תודה גדולה לוועד האולימפי שהתעקש בימים אלה לקיים את הטקס ולא לחרוג מהמסורת לזכר בניו, אוהבים ומודים לכם. תודה לכל מי שאחראי לקיום הטקס שבלעדיהם זה לא היה מתקיים, תודה לכל מי שהשתתף, שנדע ימים יפים מאלה, שנה טובה". 

נציג הספורטאים, שחר צוברי, המדליסט האולימפי מאולימפיאדת בייג'ינג 2008, אמר: "ייצגתי את ישראל 3 פעמים. היה לי הכבוד לשאת את דגל ישראל. כמוני, 11 ספורטאים הגיעו למינכן כדי להשתתף במשחקים האולימפיים המגשרים בין העמים ומהווים סמל לשלום ואחווה.בשעות ארורות בכפר האולימפי במינכן 72 ניסו טרוריסטים לחבל באווירה זו, הם הגיעו לרצוח אותנו כי אנחנו ישראלים. כבה אורו של הלפיד האולימפי ונגרם כאב גדול למשפחות ולאומה כולה, צלקת חרוטה עד היום. הם לא הצליחו לרצוח את הרוח האולימפית. מבטיחים לעשות הכל כדי לשמר זכרם של ספורטאים אלה. נמשיך לייצג בגאווה את המדינה. כפי שכתב לזכרם אהוד מנור 11 כולם זהב״. בטקס הופיעו להקת צופי תל אביב ונציגי שבט הצופים החורש הקריאו מסכת לזכרם של 11 הספורטאים".

   כל האתרים המובילים בקליק!

נגישות