0:1 לריאל אצל אטאלנטה, 0:2 לסיטי מול גלדאבך בחוץחוגג: ''הכי חשוב לעצור את ארגון הפשע לה פמיליה''בתמונת הפלייאוף: בית''ר י-ם ניצחה 0:1 את מכבי פ''תברצלונה הביסה 0:3 את אלצ'ה, ליאו מסי הבקיע צמדמספרת אדירה לדלה עלי, 0:4 לטוטנהאם על וולפסברגרבני יהודה שברה את הבצורת, 0:1 על קריית שמונהמשרד הבריאות יחליט רק בשבוע הבא בכל הנוגע לקהלואן לוון: ''שואפים לתוצאה הטובה ביותר האפשרית''טרנט סיינסבורי: ''ניקיטה רוקאביצה המלך של ישראל''בר נתן במכבי חיפה נגד מכבי פ''ת, גם גרינפלד שובץ
נאביד אפקארי (טוויטר)

נאביד אפקארי נקבר באישון לילה, מוקי: ''כל כך עצוב''

ראשון | | 10:08    מאת מערכת ישראל ספורט

איראן הוציאה להורג מתאבק שהורשע בהריגת מאבטח בהפגנה נגד השלטונות, כאשר משפחתו אפילו לא הורשתה להיפרד ממנו. פונטי: ''העולם צריך להזדעזע'', כרמי: ''הידיעה מותירה אותנו כואבים ואחוזי הלם''

המתאבק האיראני, נאביד אפאקרי, נקבר אתמול (שבת) בחשאי בשעת לילה מאוחרת, פחות מיממה אחרי שהוצא להורג - כך דווח היום. מותו של אפקארי זעזע רבים בעולם הספורט והליך הקבורה שלו נעשה תחת אבטחה כבדה מחשש שהוא ידלוף למפגינים שיבקשו לעורר מהומות. לפי עורך דינו של המתאבק בן ה-27, הוריו ביקשו לפגוש אותו בפעם האחרונה לפני ההוצאה להורג, אבל נתקלו בסירוב. אפקארי, שהיה אלוף איראן בהתאבקות, הורשע לפני כמה שבועות בהרג מאבטח בדקירה במהלך מחאה נגד הממשלה ב-2018 ונגזרו עליו 70 מלקות ועונש מוות. בעוד איראן הודיעה שהוא הודה ברצח, אפקרי עצמו טען שההודאה חולצה ממנו אחרי עינויים ממושכים ושהוא כלל לא אשם ולא היה באזור בעת הרצח.

יו"ר הוועד האולימפי בישראל, יגאל כרמי: "הידיעה שהגיעה מאיראן מותירה אותנו כואבים ואחוזי הלם. עצוב לכולנו שפניותיהם של נשיא הוועד האולימפי הבינלאומי ד"ר תומאס באך, הוועד האולימפי של איראן והתאחדות ההיאבקות האיראנית ומנהיגי עולם בינהם דונאלד טראמפ למנוע את גזר הדין לא הועילו. מדובר בספורטאי שלחם בעד הדמוקרטיה בארצו. המשטר המשליט טרור בארצו, ואינו מאפשר לספורטאים לממש את חלומם המקצועי הספורטיבי נוגד את ערכי השלום והאחווה בין העמים של התנועה האולימפית והספורט. אין מקום לעירוב פוליטקה בספורט. אנו תקווה שמלחמתו של אפקארי לא היתה לשווא ומביעים תנחומינו למשפחתו של אפקארי, הוועד האולימפי באיראן והתאחדות ההיאבקות באיראן".
 

בעקבות הוצאתו להורג של נאביד אפקארי, פרסם יו״ר איגוד הג׳ודו הישראלי משה פונטי את ההודעה הבאה: ״העולם כולו צריך להזדעזע...

Posted by ‎איגוד הג'ודו בישראל , Israel Judo Association‎ on Saturday, September 12, 2020


יו"ר איגוד הג'ודו משה פונטי מסר: "העולם כולו צריך להזדעזע מהוצאתו להורג של נאביד אפקארי, המתאבק האירני, ש״העז״ למחות נגד המשטר. אנחנו, אנשי הג׳ודו הישראלי, ראינו מול העיניים את הפחד שמטיל המשטר האירני על ספורטאיו, ראינו את סעיד מולאי מתחנן לעלות ולהתחרות מול שגיא מוקי, את התסכול והפחד שלו כאנשי המשטר אסרו עליו ואיימו עליו. מולאי היה אמיץ כדי לערוק מאירן, אפקארי לא היה בר מזל כמו מולאי והוצא הבוקר להורג. הועד האולימפי הבינלאומי ואיתו ספורטאים בכל העולם צריכים לעמוד לצד הספורטאים האירנים, לאפשר להם לממש את היכולות שלהם בעולם הספורטיבי, ולהשאיר את הפוליטיקה בחוץ".

עוד כתב: "אפקארי היה אמיץ למחות על משטר האייתוללות ושילם בחייו, אנחנו כאנשי ג'ודו חוששים כעת לחייו של סעיד מולאי, שאמנם לא נמצא באירן, אבל היום לאחר הוצאתו להורג של אפקארי, ברור שגם הוא בסכנה. ב- 15 בספטמבר ייערך ב'קאס' בית המשפט העליון בספורט דיון בתביעתה של אירן לאסור על מולאי להתחרות אלא במדי אירן, כשברור מה יקרה לו אם הוא יחזור לשם. ה'קאס' צריך לומר את דברו בקול רם, הועד האולימפי הבינלאומי וספורטאים מכל העולם צריכים לעמוד שם לצידו של סעיד מולאי. אפקארי שילם בחייו על מימוש שתי זכויות שלו- למחות נגד המשטר ולממש את יכולותיו הספורטיביות. עולם הספורט כולו צריך לזעוק, להפעיל סנקציות משמעותיות על הועד האולימפי האירני, על התאחדויות הספורט השונות של המשטר האפל הזה, ולא לאפשר לשלטון הזה להטיל אימה על ספורטאיו".

הג'ודאי הישראלי, שגיא מוקי, שהוא חברו של סעיד מולאי, מסר: "קיבלתי בתדהמה וצער עמוק את הידיעה על הספורטאי נביד אפקרי שהוצא להורג הבוקר על אדמת איראן. כל כך עצוב. הגיע הזמן של העולם לפקוח את העיניים ולעזור לעם האיראני מול המשטר הרדיקלי שמשליט טרור שם. נביד נלחם את המלחמה של העם האיראני. הפגין, הביע את דעתו ושילם על זה מחיר כבד. אני ועוד ספורטאים רבים בעולם מקווים שהמלחמה שלו לא הייתה לשווא. נביד, נמשיך להלחם את מלחמתך למען הדמוקרטיה, הספורט והרוח האולימפית".

   דפני נחיתה לסלולר - חינם*

נגישות