ההסכם נחתם סופית, הפועל תל אביב ביטלה את החל''תדסה: ''מוכנים פיזית ומנטאלית, נתניה יריבה קשה וטובה''מכבי ת''א המריאה לטורקיה, טל בן חיים נשאר בישראלדיווח: אקס קריית שמונה מאליק פוסטר נורה ונפצע קשהמכבי חיפה: גלזר ורודריגס יפתחו מול מכבי תל אביב?ביקורת חריפה של קארים בנזמה: ''ויניסיוס משחק נגדנו''ריאל מדריד מלכת הקמאבקים, 10,000 שערים לליברפולתומאס: ''משחק קשה, לא קיבלנו את השריקות שרצינו''בתוספת הזמן: ריאל מדריד סחטה 2:2 מול מנשנגלאדבךז’וסוואה נמצא שלילי בבדיקה השנייה ויגיע להכנות לניס
כדור כדורסל (אתר FIBA)

דעה: להפסקת הליגות הנמוכות תג יש מחיר כבד מאוד

שלישי | | 19:15    מאת ד''ר שלומית גיא

ההחלטה מעבירה לספורטאים ולספורטאיות מסר בעייתי: ''אתם לא עסק חיוני''. התפקיד העיקרי של האיגודים המקצועיים הוא לדאוג לאינטרסים של השחקנים המקומיים שלנו. התוצאה: פגיעה אנושה בספורט הישראלי

חזרתם לעבודה? לשגרה? לא כולם זכו לכך. איגוד הכדורסל הודיע שהליגות הנמוכות לא יחזרו להשלים את העונה אחרי פגרת הקורונה. לפני כן הודיעו גם ליגות הנשים על סגירת העונה במרץ. הפסקת הליגות הנמוכות וליגות הנשים היא פגיעה אנושה בספורט הישראלי ובספורטאים המקומיים.

מעבר למסר הבעייתי שמועבר כאן במשתמע - אתם לא עסק חיוני ואפילו לא חיוניים מספיק בשביל לחזור בעת שגרה - ההפסקה הזו משמעה בפועל תקופה שבה ספורטאים וספורטאיות לא יתאמנו בצורה מקצוענית, לא יהיו תחת מעקב וטיפול רפואי, ולא יקבלו שכר מעל חצי שנה. האם אתם הייתם חוזרים לעבודה כאשר זה המסר שהיו מעבירים לכםן? התוצאה: ספורטאים בשלהי הקריירה שלהם יפרשו, שחקנים בתחילת הקריירה יחשבו מחדש האם זה העתיד שעליו הם רוצים לסמוך כלכלית ומקצועית. השחקן הישראלי, זה שעליו נבנה אתוס הגבורה התרבותי, זה שמביא את הקהל ליציעים וגורם לילדים במחלקות ילדים ונוער לשאת אליו עיניים, נפגע אנושות.

כדור כדורסל (אתר FIBA)
בשנים האחרונות אני עובדת במסגרות שונות כדי לפתח שחקנים במחלקות ילדים ונוער ולהפוך אותם לספורטאים המקצוענים הטובים ביותר שהם יכולים להיות. יחד עם קולגות נוספות, אנחנו כותבים תוכניות עבודה, עורכים מחקרים, מתאימים בין הגיל לסוגי האימונים, בין המשקל להרכבי תזונה ובין המשברים שמלווים את הגילאים השונים לתמיכה פסיכולוגית. תוכנית הכשרה של כמעט עשור שנים שבה הילדים צריכים להתמודד עם עשרות מכשולים תצטרך עכשיו גם להתגבר על חצי שנה של הפסקה מתוכננת, לא מחויבת המציאות, ועם המסר המאוד מאוד בעייתי- שהשחקן הישראלי והשחקנית הישראלית פשוט לא מספיק חשובים.

ניהול הספורט בישראל נמצא בבעיה קשה. אי וודאות הוא תמיד מצב שמקשה על יצירה של תוכניות ארוכות טווח. בספורט, בו כל כך הרבה עולמות ניהוליים נפגשים, אי הוודאות קשה עוד יותר. הבעיה הכלכלית בולטת עוד יותר ומקשה על החזרה לשגרה ובטח על כתיבת תקציבים לשנה הבאה. אבל אחרי שכל זה נאמר חשוב להזכיר ששדרות הניהול בספורט, וביניהם גם האיגודים המקצועיים, אמורים לדאוג בראש ובראשונה לאינטרסים של שתי אוכלוסיות עיקריות: הראשונה הם האוהדים. הם אלה המצדיקים את הכסף הציבורי הרב שנשפך על הספורט שברובו הוא בבעלות פרטית.

האוכלוסייה השנייה שעבורה עובדים האיגודים היא השחקנים המקומיים שלנו, שספורט עבורם הוא דרך לחיים בריאים ומקצוענים. שתי האוכלוסיות האלה נפגעו קשות מההחלטה שלא לחזור לליגה הסדירה. כל שאר השיקולים שעמדו בפני המנהלים בקבלת ההחלטה הזו – כלכליים, ניהוליים, ביורוקרטיים – הם אחיזת עיניים ודיבורי סרק.

הכותבת היא מרצה במסלול לחינוך גופני במכללת קיי, חוקרת ספורט, מומחית לקידום והכשרה של ספורטאים צעירים.

 

   כל האתרים המובילים בקליק!

נגישות

showcase הנגשת אתרים | כל הזכויות שמורות