רשמית: ג'ייקובן בראון האריך את חוזהו בהפועל תל אביבנמשכת המחאה: לה פמיליה הגיעו לביתו של אורן חסוןרשמית: מכבי נתניה מימשה את האופציה על רז שלמהבוסטון ניצחה את מיאמי 82:102 ואיזנה ל-2:2 בגמרהשלימה טרבל: הפועל אשדוד אלופה עם 1:3 על רמה''שפפ עישן סיגר, דה בראונה השתכר: סיטי חגגה אליפותהפועל י-ם השפילה את גלבוע/גליל ועלתה לחצי הגמרברק בכר: ''אין סיכוי שב''ש יותר רעבים, רוצים היסטוריה''ווילבקין: ''אוהדי הפועל לא אוהבים את ישראל, בואו לבכות''דאגה במכבי חיפה: ג'וש כהן עדיין בספק רב לגמר הגביע
אריק זאבי, מוכן לקראת התפקיד הגדול (יח''צ)

אריק זאבי: ''הופתעתי שהציעו לי להיות יו''ר המכביה''

שני | | 12:00    מאת אביחי חיים

אחד מהג'ודוקאים האהובים בישראל התראיין ברדיו סול לישראל ספורט: ''אעניק את הערך המוסף שלי לאירוע'', ''350 מיליון שקלים נכנסים בשבועיים למדינה'', ''יש עדיין חשש של מה יהיה בתקופת הקורונה'', ''אני ואורן סמדג'ה לא מדברים'', ''חילי טרופר הוא האדם הנכון לתפקיד שר הספורט''

אריק זאבי בן ה-43 נחשב לגדול הג'ודוקאים הישראלים בכל הזמנים. באמתחתו מדלית הארד באולימפיאדת אתונה (2004), סגן אלוף העולם, 4 פעמים אלוף אירופה, אלוף ישראל בג'ודו והתפקיד החדש יו''ר המכביה. יחד עם זאת, את הרגע האחרון שלו על המזרן לפני 8 שנים באולימפיאדת לונדון (2012) וההדחה הכואבת לאחר 43 שניות בלבד עדיין נמצאת בראשו: ''יש רגעים שאני מתעורר בלילה ונזכר בהדחה. בסוף יש רגעים בחיים של צריבות כאלה, מדי פעם זה עולה ואני לא מנסה להדחיק את זה, ממשיכים הלאה''.

אריק זאבי התראיין ל''רדיו סול'' בתוכנית הספורט ''עד הסוף'' בשיתוף עם אתר ''ישראל ספורט'' המשודרת בכל יום חמישי בין השעה 10:00-11:00, בהגשת אביחי חיים, מורן בן זכאי ושוקי אברהם.

אריק זאבי, יו''ר המכביה החדש,  איך ההרגשה לשמוע זאת?
''אני מודה לכולם על כל הברכות, לקחתי על עצמי אתגר. חשבתי יום-יומיים, רציתי לראות האם אני יכול לעמוד בכך וצריך להתחיל לעבוד. אני לוקח לעצמי את התקופה הלא עמוסה בגלל הקורונה ואלמד מה שצריך. אמיר פלד יו''ר מכבי העולמית הציע לי את התפקיד, הוא גם היה יו''ר המכביה בשנים האחרונות. זה הפתיע אותי מאוד, לא כיוונתי לתפקיד כזה ובאופן כללי ניהול ספורט לא מעניין אותי כרגע, אלא יותר לאמן, אבל המכביה זה אירוע מרגש במיוחד, הרגשתי שזה נכון לעשות את זה''.

מדובר על תפקיד מכובד מאוד, אך יחד עם זאת בהתנדבות מלאה. מה נדרש מאריק זאבי להתכונן לקראת האירוע הגדול?
''יש את ארגון מכבי העולמית שמנהל בשוטף את כל האירועים, המכביה נערך בארץ שהוא אירוע בגודל אדיר, המכביה האחרונה הייתה הגדולה ביותר בישראל עם 10,000 משתתפים ועוד 20,000 מלווים וזה כל הזמן הולך וגדל. בארץ מתייחסים לזה בציוניות, בעולם זה אירוע גדול. כבר מעכשיו מתכוננים למכביה, אבל זה הולך וצובר תאוצה היא נדחתה בשנה בגלל הקורונה ולכן החלטתי לקחת את התפקיד. יתרון נוסף שבניגוד לאולימפיאדה, הצוות נשאר ועושים 3 מכביות ברציפות ואני צריך להגיע מגבוה ולהעניק את הערך המוסף שלי אולי יותר בתחום הספורטיבי, הניסיון התחרותי והשדרוג אולי בתחום השיווקי יותר, זה לא דורש עבודה יום יומית, יש צוות שבשכר, אני בהתנדבות מלאה''.

המכביה הוא אירוע לאומי גדול שגם הביא עימו לא מעט עולים לישראל בעקבות התחרויות השונות.
''כן אין ספק שזה תורם לעלייה לישראל. השמות הגדולים שעלו לארץ הם דיוויד בלאט, טל ברודי, אנדי מורז השחיינית האולימפית ועוד. 70 אחוז מהמשתתפים שמגיעים למכביה זו הפעם הראשונה שלהם בישראל, הם רואים את ישראל בדרך אחרת. מביאים 30,000 איש לשבועיים לארץ ויש למשל בארה''ב תחרות מאוד גדולה להגיע לכאן לישראל במסגרת המכביה. עושים מבחנים לספורטאים היהודים וזה תחרות מאוד גדולה וחגיגה. המכביה תופסת תאוצה בנוער, כי מדובר על תחרות בינלאומית ואני זוכר שאני התחריתי במכביה בגיל 17 מאוד התרגשתי, מה זה משנה שזה נגד יהודים ממדינה אחרת ולא זרים, מבחינתי זה אותו דבר''.

כחלק מההכנות, מסמנים שמות פוטנציאליים  להשאיר בישראל או להביאם?
''מניסיון העבר יש ספורטאים שמבצעים עלייה ומשתתפים לאחר מכן בנבחרות ישראל כמו למשל השחיינית אנדי מורז מארה''ב. ראו שהיא שחיינית ברמה גבוהה, אך להגיע לאולימפיאדה דרך ארה''ב זה בלתי אפשרי, לכן הסיכוי שלה להגיע לשם דרך ישראל הוא גבוה הרבה יותר והיא ראתה שנעים פה והכיף והיא ביצעה עלייה. לפני כן, קמילה מינקוואה הג'ודוקאית שיש לה סיפור מעניין אבא יפני ברזילאי, אמא יהודייה ועוד המון ספורטאים שלוקחים את זה בחשבון את נושא העלייה''.

למה המכביה לא מעניינת את תקשורת הספורט בישראל?
''זה פחות מעניין אותם ברמה הספורטיבית, אולי מכיוון שלא כל הספורטאים ברמה הגבוהה בעולם ויש גם כאלה שרואים בזה משהו ציני, שמשקיעים 30 מיליון שקלים ממשרדי הממשלה, אך הם לא מבינים את האפקט וההשפעה שהמכביה עושה בעולם. נכנסים 350 מיליון שקלים למדינה, לכלכלה הישראלית זה חשוב וגם לתיירות, יש 350 אורחי VIP של המכביה שהם התורמים הכי גדולים בעולם שמסיירים בישראל בבסיסים צבאיים, נפגשים עם נשיא המדינה, במכביה הקודמת ערכו סיור עם ראש עיריית ירושלים לשעבר והיום ח''כ ניר ברקת בעיר הבירה ובעקבות כך הגיעו תרומות לעיר, כך שזה מעבר לספורט''.

אריק זאבי ברגע מרגש, (משה מילנר לע''מ)


מה משך אותך לקחת את התפקיד שכאמור בהתנדבות מלאה?
''יש שלושה דברים שגרמו לי להגיד כן. צריך להגיד את האמת זה ניהול בסדר גודל שאני לא מכיר ולא מנוסה בו. מה שהכריע אותי לקחת את התפקיד, הוא שיש לי שנה נוספת ללמוד הכל, הצוות שלי נמצא איתי במכביה השלישית והם שולטים בזה ואמיר פלד אמר לי שהוא יחפה עליי, כך שאני נרגעתי. כמו גם, אני מרצה על לקיחת אתגרים, כך שלא יכולתי לסרב לתפקיד כזה. נתנו לי משרד בכפר המכביה ואעביר את כל הניהול של העמותה שלי ושל ההרצאות לכאן ואצליח לשלב את הדברים''.

איך עברו עלייך ימי הקורונה?
''אם נשים את ההיבט הכלכלי בצד, מאוד נהניתי בחודש הראשון. להיות בבית עם הילדים, אימוני זום, נכנסים לכושר, זמן עם המשפחה, אבל באיזשהו שלב זה הפך להיות קשה. יש גם עדיין חשש של מה יהיה, לא חזרתי לפעילות מלאה, ההרצאות בחיתולים, האימונים התחילו לחזור וזה נחמד לעשות ברייק בחיים לחודש, אבל רק לחודש כי צריך לעשות משהו''.


 איך הקורונה הולכת להשפיע על ההכנות לקראת האולימפיאדה שנדחתה כאמור?
''ההחלטה הייתה במקום לדחות את האולימפיאדה, רוב הספורטאים נשמו לרווחה. אתה רוצה להיות בוודאות שלמה בהכנות וזה לא המצב העכשווי. אני מניח שמי שספורטאי מבוגר שמשך בקושי ועכשיו זה נדחה בעוד שנה, מניח שזה לא יעשה לו טוב, אבל זה לא פשוט. האולימפיאדה יש לה כוח חזק שאני לא חושב שתהיה ירידה במוטיבציה, בדצמבר הקרוב כולם יריחו את האולימפיאדה מחדש וזו לא תהיה בעיה''.


הכישלון באולימפיאדת לונדון, עדיין יושב לך בראש.
''יש רגעים שאני מתעורר בלילה ונזכר בהדחה. בסוף יש רגעים בחיים של צריבות כאלה, מדי פעם זה עולה ואני לא מנסה להדחיק את זה, ממשיכים הלאה. אני עכשיו מסיים לכתוב את ההרצאה השנייה שלי קוראים לה 43 שניות על התובנות מהקרב הזה וזה חלק מהחיים, זה מה שהבנתי. כל מי שעושה ומנסה נכשל בדרך, יש לי כמה נקודות כואבות כמו לרוב האנשים וזה בסדר''.לאחר הסכסוך המפורסם, מה מערכת היחסים היום בינך לבין אורן סמדג'ה?
''אני ואורן באופן אישי לא מדברים, וזה בסדר. לא צריך לעשות יותר ממה שזה. אנחנו בשלב בחיים שלא צריך לדבר עם מי שאני לא חייב, אני ממשיך לאמן קבוצה מאוד תחרותית עם ילדים שבעוד כמה שנים כולם ישמעו עליהם ואני מאוד נהנה מכך, מכל סיטואציה אתה יכול לקבל בחירות יותר נכונות והיום אני מעבר לכך''.

הפוליטיקה בספורט, בשנים האחרונות זה התבטא הרבה פעמים על מזרן הג'ודו בתקריות המפורסמות כזכור גם של שגיא מוקי.
''המשבר מגיע מהצד האיראני פחות מישראל, המקרה הכי ידוע בעולם הג'ודו הוא אולימפיאדת אתונה בו הג'ודוקא אודי וייס לא התמודד מול הג'ודוקא האיראני פעמיים אלוף העולם, המועמד הוודאי לזהב והאיראני לא עולה והוא חזר למדינה שלו ועשו לו מסיבה כאילו זכה באליפות העולם. האיראנים באמת נחמדים וראשי המשלחות מאחורי הקלעים לוחצים לנו את היד ומדברים איתנו, לעומת הספורטאים המצרים ששונאים אותנו, אבל עולים להתחרות מולנו. זה לא בחירה אישית של הספורטאי והם המסכנים. למשל בדוגמא של שגיא מוקי מול סעיד מולאי האיראני, שניהם יכולים להיפגש בקרב על מדלית הזהב וההחלטה האמיצה של סעיד מולאי לא לייצג את הנבחרת האיראנית, הוא גר בגרמניה והחליט לייצג את מונוגוליה וזה מחיר לא פשוט. הוא איראני גאה וזה סיפור טרגי ספורטיבי''.

ירדן ג'רבי בהישרדות, מה דעתך עליה?
''אני מאוד אוהב את התוכנית ואת ירדן, היא מתנהלת היטב. רואים שהיא תחרותית ופייטרית וגם ברמה האישית ידענו שהיא מתנהלת לא רע. אני לא הייתי הולך להישרדות וכבר הציעו לי מספר פעמים, כי אני לא אוהב שיצלמו אותי מתכנן ועושה בריתות וכו'. לגבי הפן הפיזי אני מאוד אוהב לקחת את עצמי עד הקצה, זה מחזיר אותי אחורה, אבל לא תראו אותי בהישרדות אני מבטיח. יש ספורטאים שהריאליטי עשה להם טוב ויש כאלה פחות, כי בטלוויזיה אין לך שליטה. אתה יכול להיות אתה ובשביל הסיפור יראו אותך אחרת, גם לא להיות חודש בבית עכשיו, אני לא יודע זה יותר משרת שחקנים או זמרים שרוצים לחזור לתודעה''.

אז עם לא הישרדות, אז המירוץ למיליון
''הבמאי הוא חבר'', צוחק. ''המירוץ למיליון זו אחת התוכניות ששקלתי להשתתף בהם כי זה פחות מתחים ובריתות אלא יותר התחרות, אבל עדיין טוב לי במקום שלי ואני נהנה לראות''

החשיפה של ירדן ג'רבי על המחיר הכבד שספורטאי משלם בדרך לטופ, מה אתה חושב?
''אני ראיתי את המונולוג שלה, התקופה שירדן התחרתה הייתה שונה לגמרי מהימים שאני התחריתי. הג'ודו השתנה הוא הפך להיות סבב עולמי כמו בטניס, זה יותר תובעני. אני חושב שלהיות ספורטאי זה חיים נפלאים, קלים מאוד. בניגוד לעו''ד או רופא, אנשי תקשורת שלא ישנים וכל ענף יש בו את הקושי שלו. אני מאוד אהבתי להיות ספורטאי, פתאום טס לחו''ל שובר שגרה, קורא ספרים, רואה סרטים, כנראה שהמטרה הניע את ירדן ובדרך היא סבלה. אני מאוד אהבתי, חוץ מרגעי הלחץ באולימפיאדה שאתה בלחץ היסטרי החיים היו מאוד כיפיים''.

ירדן ג'רבי, עברה הרבה בדרך למדליה (צילום מסך)

לסיכום, נכנס שר ספורט חדש, ח''כ חילי טרופר, יצליח לקדם את הספורט?
''אני מכיר את חילי טרופר מאז שהיה עוזר של שר החינוך לשעבר שי פירון. נפגשנו בנושא העמותה שלי ''הקרן למצוינות אולימפית'' ולצערי הממשלה שם נפלה אז זה לא התקדם. אני חושב שהוא האדם הנכון לתפקיד הוא בא עם תשוקה מסוימת ולא מרגיש שזה פרס ניחומים, לחילי יש את זה. בספורט הישראלי צריך לעשות מהפיכות כדי שיהיה שינוי אמיתי וזה לוקח שנים. כדי לעשות שינוי התוצאות ייראו לא בקדנציה שלך, מי שצריך לעשות הוא אדם שהספורט והתרבות חשובים לו ולווא דווקא בהכרח שייקח את הקרדיט עליו. חילי מהבחינה הזאת עומד ויעמוד במטרה ואני מאחל לו את הרבה הצלחה''.

נגישות