יד: מכבי ראשל''צ ניצחה 26:28 את הפועל אשדודבהלת נגיף הקורונה: איך מתמודד הכדורגל העולמי?הפועל ת''א: ינקו עשוי לשוב להרכב, דמארי צפוי לפתוחמכבי פ''ת ניצחה 1:3 את קטמון, ראשל''צ וסכנין מעדואחרי משחק משוגע: 112:115 לירושלים אצל חולוןמתכוננים ל''שבוע ב''ש'': ''אסור לוותר על שום תואר''הגרלה נוחה ליונייטד, אינטר - חטאפה, סביליה - רומאאיביץ' מתלבט בין אלמוג לבלקמן, פרץ יחזור לסגל?דראפיץ': ''בכדורגל זוכרים ניצחונות, זה יכול לתת אוויר''דוס סנטוס: ''סוכמים אחד על השני ומאמינים זה בזה''
נמחק מהרוטציה. אלירן עטר (ישי נאמן)

החלוץ הבכיר נמחק מהרוטציה: על חידת אלירן עטר

שבת | | 13:15    מאת חיים נתנאל

הוא כובש שערים בחסד, אהוב על הקהל הצהוב ונחשב לאחד החלוצים הטובים בליגה, אך כמו בעבר - גם העונה נראה שהמעמד שלו במכבי ת''א נפגע בצורה משמעותית. כל הפרטים מאחורי הקלעים

הדחתה של מכבי תל אביב מהמסגרת האירופית כבר בשלבים המוקדמים ללא ניצחון אחד לרפואה גרם לאוהדי הקבוצה להפציץ את כל ערוצי המדיה החברתית בכעס רב על ההנהלה, על הצוות המקצועי, וגם המאמן ולאדן איביץ' שלא היה חסין מחיצי הביקורת. אותו מאמן אותו הכתירו אך לפני שלושה חודשים כמאמן הטוב ביותר שנחת כאן ויש שאומרים אף יותר מפאולו סוזה יקירם.

אבל את האוהדים כמו אוהדים אי אפשר "לרמות" ואי אפשר "לעבוד"עליהם. אחד הדברים שהאוהדים לא מתכוונים לעבור עליו בשתיקה הוא "התעמרותו" - כך לשיטתם של המאמן איביץ' לכוכבם אלירן עטר. אם פה ושם עוד ניסו לתרץ את אי שיתופו בפציעה טורדנית בקרסול או ברצון לתת לו להחלים לחלוטין מפציעה קלה שליוותה אותו במהלך מחנה האימונים הרי את התעלמותו המוחלטת של איביץ' מעטר כבר אי אפשר להחביא, לא מפני האוהדים ובוודאי לא בעיני התקשורת.

מה הלאה? אלירן עטר (ישי נאמן)
גם אם התקשורת לעיתים נראית לאנשים מהצד כ"מחוללת פרובוקציות", דווקא מול מכבי תל אביב, מועדון עם מערך דוברות מסודר מכובד ומאורגן - אולי הטוב בארץ - העיתונאים די התיישרו לפי הנוהל שהנהיג המועדון וקיבלו את הנאמר והנמסר ללא עוררין. אלא ששורת הכישלונות האירופאים חשפה מספר דברים שהמועדון הצהוב ניסה להסתיר בתקופה האחרונה ובעיקר את הקילקולים בחדר ההלבשה, שכולם התהדרו בו שהוא הבריא ביותר מזה שנים.

ויש את הסיפור - או אם תרצו החידה - מה קורה לעזאזל עם אלירן עטר? איך המאמן מוחק אותו לגמרי, בהתחלה מההרכב הראשון ואחר כך גם בחילופים במהלך המשחק? הקש ששבר את גב האוהדים היה במשחק ההפסד בליטא מול סודובה עם הכנסתם של ניק בלקמן ומתן חוזז לפניו וכניסתו של דור פרץ כחילוף שלישי בשעה שמכבי תל אביב משוועת לשער ועל הספסל יושב לו השחקן ההתקפי הטוב ביותר שלה! אי אפשר לתרץ זאת בפציעה כי אז לא היה עטר מולבש כלל לסגל של המשחק.

חתול שחור עבר ביניהם? ולדימיר איביץ' (ישי נאמן)
במשחק שאתה זקוק למערך התקפי כדי למחוק את ההפסד הביתי המביש לא מתקבל על הדעת שהכוכב ההתקפי שלך לא רק שלא יפתח בהרכב - אלא לא יהווה אופציית חילוף וגם אם התירוץ שנזרק פעם שעטר לא יכול למשוך 90 דקות, לחילוף הוא לא מתאים? כמו שנאמר- אוהדי מכבי תל אביב בכלל ואוהדיו האישיים של עטר בפרט בטוחים שיש משהו אישי ונסתר מהעין בין המאמן לשחקן. החלוץ, ששנים לא מתבטא בתקשורת ונזהר מאוד לדבר אפילו עם מקורביו ומשפחתו, רמז שמבחינתו אין שום דבר שעולה על דעתו מדוע הדברים נתגלגלו למצב הזה וממשיך למלא פיו מים. התשובות איפוא צריכות להינתן מהמאמן ולאדן איביץ' עצמו.

ההיסטוריה של אלירן עטר במכבי תל אביב הייתה תמיד שילוב של הצלחה וכיבוש שערים, אבל גם של חשדנות ואינטרסים. לאחר שנתיים של הצלחה אישית עם כיבוש שערים (בהתחלה תחת יוסי מזרחי  ואבי נמני ואחר כך גם תחת מוטי איווניר וניר לוין), כאשר דווקא הקבוצה לא הצליחה במיוחד ודישדשה בתקופה שמיץ' גולדהאר הגיע לקבוצה ועדיין לא הבין מי נגד מי. בעונתו השלישית בקבוצה, כשהגיע הצוות הזר בראשותו של ג'ורדי קרויף, החליט המנג'ר הזר לעשות סוף "לשכונה" כפי שקרא לכך.

מה קורה איתו? אלירן עטר (ישי נאמן)
ההולנדי סגר את קרית שלום לאוהדים ולתקשורת, קבע ננלים ברורים בין המועדון לתקשורת תוך שכלול מערך הדוברות ואמצעי המדיה הדיגיטלית ואתר הקבוצה, וכמובן נתן ידו בעניין המקצועי. הוא החליט להפריד בין החברים הטובים ברק יצחקי ואלירן עטר. את יצחקי ששב מפציעה קשה שלח להתאוורר ולהשתפשף אצל חברו רוני לוי שאימן את אנתורזיס פמגוסטה כאשר לעטר נשארה עונה אחת בחוזה. בעונה הזאת תחת המאמן אוסקר גארסיה זכתה סוף סוף מכבי תל אהיב באליפות אחרי שנות בצורת. אלירן עטר כיכב עם 22 שערים והיה למלך השערים של הליגה.

בתום חוזהו רצה עטר לקבל שידרוג בחוזה חדש וארוך טווח עם מכבי. תוך כדי המשא ומתן, גם "איים" שהוא ינסה למצות אפשרות בחו"ל. ג'ורדי מבחינתו לא נבהל ואמר לו "תמצא קבוצה ונשחרר אותך", ואכן נמצאה כזו - ריימס הצרפתית. מכבי תל אביב שילשלה לכיסה 1.6 מיליון יורו ואלירן עטר זכה חחוזה של 450 אלך יורו לעונה בחוזה לארבע שנים. אלא שריימס הצרפתית לא האירה פנים לעטר שלא התאקלם בקהוצה ולצעשה כלל לא רצה לצאת לחו"ל. הוא שחקן שקרוב מאוד למשפחה ולאוהדים. צרפת אימללה אותו וגם חוסר ההצלחה הן של הקבוצה והן שלו הראו על סיום ההתקשרות. בעוד עטר יושב על המזוודות בריימס ומאותת למכבי תל אביב על רצונו לשוב, מכבי נמצאת כבר בעידן אחר, עידן ערן זהבי. את החוזה הגדול שיש לעטר בצרפת לא התכוונו לשלם ודווקא יעקב שחר ששיווע להצלחה עם מכבי חיפה המדשדשת הרים את הכפפה והביא אותו לחיפה.

אלירן עטר במדי מכבי חיפה (ישי נאמן)
החלוץ, שקשור מאוד למכבי תל אביב ולרבים מאוהדיה שהם חבריו הקרובים, חש מפח נפש על חוסר הרצון לקלוט אותו חזרה, אבל לא יכול היה לירוק ל"באר הירוקה" שרכשה אותו ומשלמת לו את המשכורת. הוא שיחק וכבש שערים עבור חיפה גם נגד קבוצתו לשעבר מכבי תל אביב, אבל היו אלה השנים השחורות של מכבי חיפה שלמרות סוללת כוכבים כעטר ואיתי שכטר ואחר כך גם יוסי בניון לא הצליחה להתרומם. גם מכבי חיפה הרגישה מועקה מחוסר ההצלחה והחליטה להיפטר מנכסיה הכבדים. מכבי תל אביב שאחרי עידן זהבי, כאשר באר שבע לקחה את ההגמוניה בליגה, חיפשו חלוץ - אבל לא רצו לעשות מהלך בינואר, כאשר ברור היה שעטר נמצא בחיפה על זמן שאול.

אוהדי מכבי תל אביב התחילו ללחוץ על ההנהלה להחזיר את עטר, אבל זו עמדה בסירובה לעשות עסקה גדולה באמצע העונה במיוחד כשיעקב שחר הפגין שרירים וקבע סכום אסטרונומי על עטר. בתום העונה שוב לחצו אוהדים ומקורבים על הנהלת מכבי להחזיר את החלו. הביתה, שחקן שרוצה לחזור למועדון, חלוץ כובש שערים שהוכיח את עצמו בעבר. העונה התחילה ועטר, שגם הביע את רצונו לעבור למכבי תל אביב לאחר שנרמז לו שהעסקה עומדת להיסגר, והנה הוא רואה שהעניינים מתמהמהים. בחיפה הוא נחשב כבר "שרוף"- האוהדים לא יקבלו אותו אחרי שהביע את רצונו לעזוב ומכבי תל אביב עדיין פוסחת על שני הסעיפים.

ג'ורדי קרויף (ישי נאמן)

זו הייתה התקופה בה היו "כיפופי ידיים" בין מיץ' גולדהאר לג'ורדי קרויף. קרויך אולץ לרדת לקווים ולאמן ואז ככל מאמן בא בדרישות לחיזוק הסגל. עטר היה על הכוונת. ג'ורדי אף פעם לא אהב את החלוץ. הוא הכיר בכשרונו וביכולתו המקצועית, אבל תמיד זכר לו את "השכונה" שהיה עושה בעברו כמו אז שנאלץ להפריד בינו לבין יצחקי. הוא חשש מהתדמית הבעייתית שיש לעטר בחיסול חדרי הלבשה ונעזר מדוגמאות שעיתונאי מכבי חיפה כתבו השכם והערב. אלא שהפעם נמצא ג'ורדי מהצד השני של המתרס. הוא המאמן, הוא רוצה להצליח. הוא רוצה חלוץ, וכאן אפילו אותו אלירן עטר שאינו חביבו יכול לשמש כאמצעי ללחץ לפתוח את ידו הקפוצה של גולדהאר.

עטר שב לקרית שלום וזכה לקבלת פנים של האוהדים השמורה לנסיכים ומלכים. "או אלירן עטר", שבה הקריאה להדהד הפעם באיצטדיון בנתניה. הוא הוחתם לחוזה של שנתיים עם אופציה לשלישית בסך של 450 אלף יורו לעונה. למרות שחזר למעמד של כוכב ג'ורדי קרויף לא תמיד הרכיב אותו ונתן לו להתנדנד בין ההרכב לספסל. מערכת היחסים שלהם חוותה עליות ומורדות. מצד אחד קרויף מחמיא לעטר בתקשורת ומצד שני מייבש אותו על הספסל. איו ספק ש"דם רע" היה בין השניים. האינטרס המשותף שלהם היה כמובן רק הצלחת הקבוצה, אבל היחסים ביניהם נשארו מתוחים.

היה סגור בבית''ר. אלירן עטר (ישי נאמן)
עם סיום עידן ג'ורדי קרויף, במכבי החלו לנשב רוחות חדשות. המאן החדש והצעיר ולאדן איביץ' הנחיל את תורתו "מי שטוב באימונים ישחק". אי אפשר היה לפקפק בדבריו. כבר במשחק החיגה הראשון הופתע הקהל לראות את רוסלן ברסקי בהרכב הראשון. כך גם עטר, כשלא הורכב כולם ידעו או שהוא פצוע או שאיביץ' שומר אותו כקלף "שובר שיוויון" להמשך המשחק. ועטר באמת היה כזה שבמו רגליו ניפק את כל השערים המכריעין בקמפיין האירופי של השנה שעברה עד ההפסד לסארפסברג הנורבגית. למרות שבמהלך השנה היו משחקים שעטר לא פתח והיו כאלה גם שלא שותף למרות הרטינות מהיציע, אי אפשר היה להגיד שום דבר כנגד איביץ'. המאמן הוליך את הקבוצה לעונה חלומית ולאליפות פנטסטית שתיזכר לדורות כאשר עטר עצמו ושעריו היפים היו לחלק גדול מאותה אליפות.

העונה הסתיימה וגם חוזהו של עטר הסתיים. האופציה שהייתה לקבוצה עד 31 במאי עמדה לחלוף ומכבי לא ממהרת להחתים את עטר. האוהדים שוב התרגזו: "למה כל הזמן עושים לו את זה?" האוהדים לא יכלו לקבל את העובדה שהקבוצה נותנת לאלי דסה שדורש סכומים אסטרונומיים לשחק איתה מאז ינואר ומכרכרת סביבו וגם איתן טיבי לא קוטל קנים אחריו ובאלירן עטר יקירם מתעמרים? רבים אינם יודעים אבל עטר למוד האכזבות מהתנהלות מכבי תל אביב כלפיו כבר כמעט היה סגור בבית"ר ירושלים. יוסי בניון חברו הטוב כבר הכין לו את החוזה לחתימה. רק לחצים מאחורי הקלעים הצלחו להשאיר את עטר בקרית שלום.

החבר הקרוב, ברק יצחקי (ישי נאמן)
ברק יצחקי, חברו לשעבר של עטר בקבוצה, נכנס לתפקיד עוזר מנכ"ל לבן מנספורד ודעתו נחשבת מאד במועדון. יש המסמנים אותו כיורש של מנספורד בעתיד. יצחקי, שמאוד מעוניין להצליח בתפקידו, גזר על עצמו ריחוק מהשחקנים איתם חלק פעם חדר הלבשה. זה לא היה לו קל, אבל גם הוא וגם השחקנים יודעים שזוהי מקצוענות וכך צריך לנהוג. גם במקרה עטר נזהר יצחקי מלהיכוות ולהיכשל. רק כאשר שאלו את דעתו המקצועית נטו, אמר יצחקי את דעתו הנקייה לגמרי מחברות העבר שלו עם החלוץ, שמכבי תל אביב חייבת את אלירן עטר משחק אצלה במדים הצהובים.

לנוכח כל הדברים האלה היה ברור שאלירן עטר הוא אחד מהקלפים החזקים שיש לה בחפיסה, ולנוכח כך כאשר מגיעה התנהגותו הבלתי צפויה, תמוהה ובחתי מובנת של המאמן ולאדן איביץ' לא רק גבות מורמות, אלא גם המחאות מתרבות. אוהדי מכבי תל אביב כל כך כועסים וזועמים  על התנהלותו הלא מוסברת, ולטענתם גם הלא נקיה של איביץ' נגד עטר יקירם. "דוחפים אותנו לקנות מנויים, מתהדרים באלפים שעושים מנויים ולא מבינים שעטר זה שחקן שאנחנו באים ומשלמים לראוות אותו משחק ולא מצטופף על הספסל. איך אפשר להושיב שחקן של 400 אלף יורו על בספסל ולא להשתמש בו? זה בלתי נתפס! יש פה משהו מסריח", אמרו אוהדים רבים.

הדברים יגיעו לאוזניו? ולדימיר איביץ' (ישי נאמן)
לא ידוע אם דברים אלה יגיעו לאוזניו של המאמן ולאדן איביץ' שנמצא גם הוא עכשיו בעין הסערה. העניין הוא שאת האגורה הוא ימצא מתחת לפנס - יש לו את אלירן עטר לצידו והוא חייב להשתמש בו ולתת לו לשחק. באופן אירוני דווקא עטר יוכל אולי להציל במשהו לאיביץ' את כבודו ואת העונה.

   בקרת כניסה חכמה מבוססת ענן סלולארית !

נגישות

showcase הנגשת אתרים | כל הזכויות שמורות