רשמי: הקשר נדב נידם עבר בהשאלה להפועל ירושליםר.ב. לייפציג פתחה את העונה עם 1:1 בשטוטגרט בחוץהולאנד כבש צמד ב-0:2 של מנצ'סטר סיטי על ווסטהאםאדומים מבושה: יונייטד פתחה עם 2:1 ביתי מול ברייטוןמכבי חיפה יצאה לקפריסין, מנחם: ''לא מצפה לנו טיול''קופרמן: ''סיטואציה שמעולם לא חוויתי, אך מרגיש בטוח''המטרה הבאה: דסה, הטיסה לסלוניקי הוקדמה למחרנבחרת הנוער סיימה שמינית אחרי שהובסה מול ליטאנקבע לוח משחקי גביע ווינר סל 2022, ייפתח ב-19.9קבאני מתקרב לבוקה ג'וניורס, מרטנס וטוריירה בטורקיה
תקף בחריפות. פיני גרשון (אתר FIBA)

גרשון: ''כנראה שלא יהיה פה כדורסל עוד 10 שנים''

שני | | 12:16    מאת רועי ינקלוביץ

המנהל המקצועי של האיגוד תקף את החלטת המשרד להעביר סכומי כסף גדולים למנהלת הליגה: ''זה כמו לתת חמישה מיליון שקל לכולל שאין בו תלמידים. לא בטוח שמירי רגב מכירה את זה''

חודש לפני פתיחת אליפות אירופה עד גיל 20 בארץ, נבחרת עתודה ערכה היום (שני) אימון פתוח ומי שגנב את ההצגה היה המנהל המקצועי באיגוד הכדורסל פיני גרשון שתקף בחריפות את משרד הספורט ומנהלת הליגה. גרשון זעם על מסמך התמיכה למנהלות הליגה בכדורגל ובכדורסל לפני מספר ימים. כזכור, לפי המסמך, קבוצות שישקיעו במחלקות הנוער, ישלבו תכניות אימון ייעודיות וישלבו שחקנים ישראלים בוגרי מחלקות הנוער בקבוצות הבוגרות, יזכו לתוספת תמיכה בסך של 15 מיליון שקל ממשרד התרבות והספורט.

גרשון אמר: "בשנתיים האחרונות הנבחרת הזו סיימה במקום השני ובמקום הראשון האירופי, אף אחד לא תיכנן את זה אבל הגענו פעמיים לגמר. גם הפעם, אף אחד לא בטוח שזה הולך לקרות שוב. מבחינתי? יש לי מטרה אחת, להישאר בדרג א' כי אנחנו הולכים לשחק נגד השחקנים הטובים ביותר באירופה. לפעמים בשביל להישאר צריך ניצחון אחד בזמן הנכון ובשביל לעלות אתה יכול לנצח שבעה משמונה משחקים ולא לעלות, אבל זו שיטה שכולם מתמודדים איתה. המטרה שלי היא להישאר בדרג א' ולעשות את המקסימום כדי לעלות, שאף אחד לא יפנטז על יותר מזה. הרמה באליפות אירופה הזו תהיה רמה מאוד גבוהה, אבל יש לנו מחזור יפה בנוער שיכול לעשות דברים יפים".

השרה מירי רגב (ליאת אבשלומי)
על החלטת משרד הספורט: "אני לא בטוח שהשרה מירי רגב יודעת על זה. אני מקווה מאוד בשבילה שהיא לא יודעת מזה ושמישהו החליט לחלק כסף למקומות לא נכונים על דעת עצמו. רוצים לתת חמישה מיליון שקל למנהלת? שיתנו. המנהלת גם הורידה את מספר הישראלים וגם נותנים להם 5 מיליון שקל, כשאין שם אפילו מנהל מקצועי? אנחנו באיגוד עובדים קשה כדי לפתח את השחקן הישראלי, אנחנו משקיעים ומביאים מאמנים ואנשים מקצוע, עשינו פרויקט בצה”ל שעלה מיליון שקל ועד היום האיגוד מממן את זה כי לא קיבלנו על זה החזרים למרות ההבטחות, אנחנו טסים לאירופה ומממנים אפילו אנשי ביטחון, אבל הכסף הולך לשם? בליגת העל יש היום מקרים של שני מתאזרחים בקבוצה, כך שהישראלים יירדו לליגה הלאומית, ורוצים לתת להם 5 מילון שקל כדי לפתח מתאזרחים שיטוסו למדינות אחרות אחר כך? אנחנו שעובדים קשה ומוציאים הון תועפות לא מקבלים כסף והם כן? שיגידו לי, מי המנהל המקצועי במנהלת? כמה מאמנים יש במנהלת? זה שעושים שם ריקודים במחצית זה יפה, אבל לשם הולך הכסף? זה כמו לתת 5 מיליון שקל לכולל שאין בו תלמידים. אם השרה יודעת מזה? זו בדיחה עצובה".

גרשון המשיך: "האיגוד מייצר שחקנים לכדורסל הישראלי. ייצרנו יותר שחקנים לליגת העל ולליגה לאומית, שזה תפקידנו. אנחנו עוזרים לכדורסלן לשחק טוב יותר. אליצור נתניה ואליצור יבנה יש להן נוער טוב, בכפר סבא יש אלפיים ילדים שמשחקים כדורסל, גם ברעננה. כל אלה מהלאומית. מאיפה הם יביאו כסף כדי לגדל את הנוער? מועדונים שרוצים לעמוד בסטנדרטים גבוהים עם מעטפת ומאמנים ברמה גבוהה צריכים את הכסף הזה. מה הם יגידו? סוגרים את הבאסטה? יש 20 אלף ילדים שמשחקים כדורסל ולא רשומים באיגוד, בילדים האלה האגודות מטפלות ואנחנו עוזרים להם לשפר אותם. והכסף? הולך לאירועים. אם המנהלת קיבלה רק זיכיון מאיגוד הכדורסל לנהל את ליגת העל, לא קיבלו לנהל את כל הענף בארץ. אנחנו מוציאים ים של כסף ובסוף המדינה נותנת כסף שהולך למופעי ראווה. אם זה נכון? כנראה שלא יהיה פה כדורסל עוד 10 שנים".

על האיכות של שחקני נבחרת העתודה, אמר גרשון: "אני מודע לשחקנים האלה. אני מלווה אותם חמש שנים, מגיל 14. נפצע לנו הגבוה הכי טוב בנבחרת גבי צ'צ'אשווילי שזו אבידה קשה אבל כשראיתי את הפרצוף של המאמנים אמרתי להם שיהיה טוב יותר. ככה צריך להתייחס לזה. הנבחרת הזו יכולה לשחק כדורסל טוב ולהישאר בדרג א'. ההישג מהשנה שעברה? אם שואלים אותי אם נשמור על ההישג הקודם, לדעתי זה לא יקרה. המטרה שלי היא לייצר שחקנים לליגת העל כמה שיותר. רוב השחקנים פה עברו את נבחרות ישראל".

ממנהלת הליגה נמסר בתגובה: "אנו מברכים את משרד הספורט והשרה על התמיכה בכדורסל הישראלי. כ-40 אחוז מסך השחקנים הפעילים באיגוד משחקים במחלקות הנוער של קבוצות ליגת העל ומהווים את השורשים והלב של הכדורסל הישראלי ולכן, אנחנו לא מבינים מדוע האיגוד מתנגד למתן כסף לקבוצות שיעזור להן להגדיל, לפתח ולשפר את מחלקות הנוער שלהן. הכסף המדובר יעבור במלואו אל הקבוצות, מבלי להשאיר ולו שקל אחד במנהלת וזאת לצורך שיפור וטיפוח השחקנים הישראלים, כך שהיינו מצפים מהאיגוד לתמוך במהלך זה ולמצוא דרך משותפת לעזור לקבוצות ולשחקן הישראלי. רק נציין שהרוב המוחלט של הנבחרת הבוגרת וכ-70 אחוז משחקני שתי נבחרות העתודה האחרונות גדלו במחלקות הנוער של קבוצות ליגת העל. בארבע השנים האחרונות (מאז 2015) זומנו לסגל הרחב של הנבחרת הבוגרת 8 מתאזרחים, 7 מהם עדיין משחקים בליגת העל".

אריאל בית הלחמי ושחקני נבחרת העתודה (איגוד הכדורסל)
המאמן אריאל בית הלחמי הוסיף: "אנחנו לא צריכים לשים לחץ על השחקנים הצעירים האלה, עלי אפשר לשים את הלחץ. אנחנו רוצים קודם כל לשחק טוב, שמי שרואה אותנו יהיה גאה במה שאנחנו מייצגים. האליפות בנויה על משחק אחד בעצם, המשחק הרביעי אחרי הבית המוקדם, ואם אנחנו מנצחים אותו אז אפשר יהיה לדבר הלאה. גם בשנה שעברה הרבה שחקנים היו אלמוניים יחסית שעשו את הפריצה. אנחנו רוצים לראות את אותו סגנון, אבל אני לא בטוח שנוכל להתאים אותו אחד לאחד כי השחקנים שונים".

על הפציעה של גבי צ'צ'אשווילי: "הפציעה עצמה יושבת לי בראש, זה היה נורא והלב שלי נקרע. אני בטוח שהוא יחזור טוב מאוד אחרי השיקום. גבי היה חלק מאוד חשוב, בעיקר בקו הקדמי שלנו שהוא חסר בשנתון הזה. אבל הנבחרת הוכיחה גם באותו משחק שאפשר לנצח אותו". על דני אבדיה והלחץ עליו: "גם באליפות הקודמת באו סקאוטים לראות אותו, ואני לא חושב שהוא היה בלחץ. התקשורת שמה את הפוקוס על דני ואני חושב שזה לא נכון כי יש פה עוד שחקנים ואני בטוח שחלק מהם יצודו את העיניים. זה נכון שכל הדיבורים הם סביב דני, אך זו הפעם האחרונה שאדבר עליו או על שחקן אחר בנבחרת ברמה האישית. אנחנו קבוצה".

נגישות