מכבי ת''א לא תיענש על הקריאות ''הומו'' לדני עמוס''לא רצינו למצוא את עצמנו חסרי אונים מול השחקנים''בוזגלו פרש בדמעות: ''ההחלטה הזאת קורעת את הלב''אוסטרליה: מדבדב יפגוש את ציציפאס בחצי הגמרבעקבות הטעויות: פפיר ופריד לא שובצו במחזור הקרוביאנקוביץ', ג'אסי ומארה שוחררו מבית''ר י-ם, דגני יישארהפועל נוף הגליל הודיעה רשמית על צירוף וויסאם רבאחיצחק אספה מצטרף לבני יהודה: ''אתנדב ב'אור ירוק'''עמותת בית''ר ירושלים קמה מחדש וגייסה כמיליון ש''חזוסמן: ''נהניתי מכל רגע, אני שלם עם ההחלטה שלי''
נטע ריבקין ויעקב טומרקין (באדיבות הקריה האקדמית אונו)

יעקב טומרקין: ''תמיד יהיה מישהו שינסה לרמות''

שלישי | | 19:20    מאת מערכת ישראל ספורט

השחיין האולימפי השתתף בוועידת ''תמיד נקי'' למניעת סימום בספורט: ''הכתם הוא לכל החיים''. ריבקין: ''אסור לסמוך על אף אחד''. יו''ר הוועד האולימפי כרמי: ''אנחנו מבצעים יותר בדיקות פתע''

במסגרת ועידת "תמיד נקי 2#" – הוועידה השנתית השנייה במספר למניעת סימום בספורט שהתקיימה היום (שלישי) בקריה האקדמית אונו, נחשפו החידושים שעתידים להיכנס כבר בשנה הקרובה לכל ענפי הספורט בישראל ולהביא לפריצת דרך במאבק נגד השימוש בחומרים אסורים בקרב ספורטאים. הועידה התקיימה בשיתוף הסוכנות הלאומית למניעת סמים בספורט, הוועד האולימפי, משרד הבריאות ומשרד התרבות והספורט.

אחד הנושאים החמים שהועלו על ידי הדוברים בועידה השנה היה יצירת תעודת זהות ביולוגית אישית לכל ספורטאי בישראל. מדובר במיזם ראשון מסוגו שיאפשר לעקוב באופן שוטף אחר הנתונים הפיזיולוגים של הספורטאים מבדיקה לבדיקה וכך לזהות חריגות לאורך תקופת זמן במידה ונעשה שימוש בחומרים אסורים. בנוסף, במסגרת הועידה נחשף כי אגף האכיפה והפיקוח של משרד הבריאות עובדים בימים אלו על קידום חוק חדש שנועד להגביל לחלוטין סחר ושימוש בחומרים אסורים בספורט ולקבוע ענישה פלילית של עד 5 שנות מאסר, זאת לצד הענישה המנהלתית הנהוגה כיום נגד ספורטאים שנמצאו בגופם חומרים מסוג זה.

נטע ריבקין ויעקב טומרקין (באדיבות הקריה האקדמית אונו)
נושא נוסף שהועלה בועידה עסק בבדיקות הדם לגילוי חומרים אסורים שבימים אלה מתחילות להתבצע בישראל לצד בדיקות השתן שהיו נהוגות עד היום. על פי הסוכנות למניעת סימום בספורט, בדיקות הדם הן מדויקות יותר ונותנות אינפורמציה רבה יותר מאשר בדיקות השתן, אולם מדובר בבדיקה יקרה יותר ועל כן הוחלט להגדיל את התקציב בהתאם. מלבד זאת, ומעתה יתקיימו בדיקות סמים גם בספורט התחרותי הלא אולימפי, כל זאת בזכות הצטרפותה של התאחדות אילת לסוכנות למניעת סימום בספורט שהחליטה לממן מכספה את הבדיקות הללו. בשורה נוספת שנשמעה בוועידה הייתה בנוגע להחלפת הציוד הישן של בדיקות הסמים לציוד חדיש שלא ניתן לרמות. אם בעבר נרשמו עדויות על כך שניסו לפתוח את מכלי בדיקות השתן ולרוקן אותם כדי להעלים ראיות, את הציוד החדש לא ניתן לפרוץ ומי שינסה לפתוח את המכל יביא לשבירתו.

דר' אבי מויאל, ראש התמחות ספורט בקריה האקדמית אונו, אמר את הדברים: "הקריה האקדמית אונו כגוף אקדמי מוביל בתחום הספורט, לקחה על עצמה את הובלת  המאבק בחומרים אסורים בספורט ועידוד ספורט תחרותי והוגן. לפני כשנה נורתה יריית הפתיחה למאבק שלנו בקריה האקדמית אונו למניעת חומרים אסורים בספורט, ואנחנו מקדמים ככל הניתן את הנושא במטרה למצוא לו פתרון ולטהר את  הספורט מסמים.

ד"ר דניאל הרשטיין, מנכ"ל הסוכנות הלאומית למניעת סימום בספורט: "המפסיד העיקרי משימוש בחומרים אסורים הוא הספורטאי עצמו. בעולם שבו הסמים יהיו חוקיים בענפי הספורט השונים, ספורטאי שירצה להגיע לטופ יהיה צריך להחליט אם הוא משתמש בחומרים אסורים כמו כולם ומסכן את הבריאות שלו או שהוא פורש מכיוון שלא יוכל להתמודד מול מי שכן משתמש בחומרים אלו. במילים פשוטות - הספורט יהיה לא תחרותי והוגן עבור אלו שרוצים להישאר נקיים. אסור לנו לאפשר למצב הזה לקרות. המצב בארץ טוב ביחס להרבה מקומות בעולם והספורט שלנו לשמחנו הוא נקי, אבל זה לא ימשיך אם לא נישאר עם עיניים פקוחות, ננקוט צעדים ונילחם כדי להשאיר אותו כזה".

יגאל כרמי, יו"ר הוועד האולימפי בישראל: "ביצענו שינויים רבים בוועד במטרה לחזק את המאבק בשימוש בחומרים אסורים בספורט. העלנו את התקציב שלנו ואנחנו מבצעים בדיקות פתע הרבה יותר מאשר בעבר. למדינת ישראל יש שם טוב בכל הקשור לשימוש בחומרים אסורים בספורט., והתפקיד שלנו הוא לשמור על השם הטוב שלנו ולהגן על עולם הספורט מפני מי שינסה לפגוע בהגינותו".

נטע ריבקין, מתעמלת עבר ישראלית שייצגה את המדינה ב-3 אולימפיאדות: "אנחנו חווים את האכיפה על שימוש בחומרים אסורים בספורט פעמים רבות במהלך הקריירה במסגרת הבדיקות של הסוכנות הבינלאומית בתחרויות בארץ ובחו"ל. האחריות היא עלינו וטעות הכי קטנה יכולה לעלות לנו בקריירה. אם יגלו אצלנו חומרים אסורים, לא משנה מי נתן לי או למה - האחריות בסוף תהיה עלינו וכך גם ההשלכות".

ד''ר מולי אפשטיין (באדיבות הקריה האקדמית אונו)
יעקב טומרקין, השחיין הישראלי בעל ההישג הטוב ביותר באולימפיאדה הוסיף: "אני חושב שאין מספיק בדיקות וצריך לעשות עוד הרבה יותר. כספורטאי אתה רוצה לראות ספורט נקי. ספורטאים בעולם הזה רוצים להיות הכי טובים ולשאוף להישגים הכי גבוהים, ואסור לתת לאנשים את הכוח לגזול את התארים במרמה מאלה שראויים אליהם באמת. הספורטאים לא מבינים עד כמה ברגע אחד הם יהרסו לעצמם את כל מה שהם בנו במשך שנים.הם לא מבינים שטעות הכי קטנה תשאיר אותם בלי תעסוקה. חשוב שהנושא הזה יהיה כל הזמן בראש של כל מתחרה וספורטאי ישראלי, וכאן זאת ההזדמנות שלנו לדאוג להגדלת המודעות".

עו"ד יוסי שרעבי, מנכ"ל משרד התרבות והספורט: "כל חיי הערצתי את לאנס ארמסטרונג, נוסע האופניים שעל אף שזכה בסרטן זכה 7 פעמים בטור דה פראנס. חשבתי שהוא מודל לחיקוי והשראה, אבל יום אחד התגלה שהוא השתמש בחומרים וחרב עליי עולמי. אני מספר את זה כדי להגיד כמה חשוב שהמודלים לחיקוי שלנו ושל בני הנוער יהיו נקיים והוגנים כדי שנוכל לשאוף לשחזר את הישגיהם ולהגשים את החלומות שלנו. אנחנו מגדלים בני נוער ומאמינים שספורט הוא כלי להעצמה וביטוי, אך זה מותנה בהגינות, ולא נוכל לקיים אותו כל עוד החומרים האסורים לא ילכו מהעולם".

בוועידה השתתפו: ד"ר אבי מויאל, ראש תחום ספורט ואורח חיים בריא, הקריה האקדמית אונו; יגאל כרמי, יו"ר הוועד האולימפי בישראל; ד"ר רוני ברקוביץ', יו"ר הסוכנות הלאומית למניעת סימום בספורט; גילי לוסטיג, מנכ"ל הוועד האולימפי בישראל; עו"ד יוסי שרעבי, מנכ"ל משרד התרבות והספורט; ד"ר דניאל הרשטיין, מנכ"ל הסוכנות הלאומית למניעת סימום בספורט, וכן ספורטאי עבר ישראלים בולטים כגון השחיין יעקב טומרקין, המתעמלת האומנותית נטע ריבקין והספורטאית הישראלית הראשונה שזכתה במדליה אולימפית יעל ארד.

נגישות