קופה אמריקה: ברזיל איכזבה עם 0:0 מול ונצואלהבדקה ה-95: צרפת הצעירה ניצחה 1:2 את אנגליהמדליית זהב ליובל פרייליך באליפות אירופה בסיוףבוזגלו וניסנוב נפגשו: ''טרם נאמרה המילה האחרונה''יישאר? ניקיטה רוקאביצה קיבל הצעה לשלוש שניםבר כהן, עידו שחר ונדב נידם האריכו חוזה במכבי ת''אדיווח בברזיל: ניימאר לברצלונה תמורת כסף ושחקניםהליגה האירופית: הגרלות נוחות למכבי חיפה וב''שדיווח: וייסמן קרוב לסיכום בוולפסבורגר האוסטריתנשאר במועדון: פאברה האריך את חוזהו בדורטמונד
יו''ר המנהלת, שמואל פרנקל (אלן שיבר, מנהלת הליגה)

מכבי תל אביב: ''בישראל אין מקום לביטויים גזעניים''

חמישי | | 14:13    מאת רועי ינקלוביץ

נמשכת הסערה סביב הציוץ של יו''ר המנהלת שמואל פרנקל, במועדון הצהוב תקפו: ''מוטב שדברייך לא היו נכתבים''. המנהלת מיהרה להשיב אש, ארגון השחקנים בחר דווקא לתקוף את ווצ'יץ' והצהובים

פרשיית הציוץ של שמואל פרנקל נגד ניקולה וויצ'יץ' מסתעפת. מכבי תל אביב פרסמה היום (חמישי) תגובה רשמית לפרשה. מהמועדון הצהוב נמסר: "מצער ואף מכאיב כמי שמכהן בתפקיד יושב ראש מנהלת הליגה מצא לנכון להתייחס לגופו של אדם, במקרה זה ניקולה וויצ'יץ', ואף להתייחס למוצאו - דבר שאינו נהוג במקומותנו. נשכח מזכרונו של מר שמואל פרנקל שניקולה וויצ'יץ' היה מאבני היסוד של מכבי תל אביב שזכתה בגביעי אירופה והביאה כבוד רב לכדורסל הישראלי? האם טיעון לגבי תקנות וחוקים הנוהגים בליגה הישראלית, שאין להם אח ורע בשום מדינה באירופה, הינו נימוק לתקוף אדם בשל מוצאו?".

עוד נכתב בהודעת מכבי תל אביב: "מר שמואל פרנקל הנכבד, טול קורה מבין עיניך ובצע את המוטל עליך לטובת הכדורסל הישראלי - שהתקנות והחוקים בו יהיו זהים לאלה הקיימים במדינות אירופה הנאורות. מוטב היה שדבריך לא היו נאמרים ונכתבים.  במיוחד במדינה כמו ישראל אין מקום לביטויים על רקע גזעני הנרמזים מדברי יו"ר המנהלת, מועדון הכדורסל מכבי תל אביב הוא מקום לכולם ולא למגזר מסוים. אנו משוכנעים כי אם באחת הליגות בחו"ל בה ישראלי הנמצא בתפקיד ניהול, או לחלופין כמאמן או כשחקן, היה מותקף בגלל מוצאו היינו מקימים פה קול צעקה נגד אותה הליגה והעומדים בראשה".

ניקולה וויצ'יץ' (מכבי ת''א, האתר הרשמי)
ממנהלת הליגה נמסר בתגובה: "התייחסותו של יו"ר המנהלת שמואל פרנקל לא היתה לגופו של איש אלא לדבריו של וויצ'יץ' והתקפתו על השחקן הישראלי והליגה הישראלית. לא היה שום רקע גזעני בדבריו. ייתכן והשימוש במילה זר לא היה במקומו, ועל כך שמואל פרנקל חוזר בו. הכדורסל והכדורסלן הישראלי יקרים לליבו של פרנקל וגם למנהלת, וההתבטאות החריגה של וויציץ' שבשל החובה לשתף ישראלים מכבי תל אביב אינה יכולה לזכות ביורוליג, והאשמת השחקן הישראלי באי הצלחת קבוצתו באירופה, הינה גניבת דעת ופגיעה קשה בתדמיתה של הליגה".

עוד נמסר: "כדאי להזכיר כי בעבר מכבי תל אביב זכתה מספר פעמים באליפויות אירופה וחוותה לא מעט הצלחות במפעלים האירופיים עם שחקנים ישראלים משמעותיים, כולל בשנת 2014 אז זכתה באליפות אירופה למרות שהחוק הרוסי היה נהוג אז בליגה. חבל מאוד שמכבי תל אביב לא מצאה מקום לגנות את ההתנהגות האלימה של אוהדיה כלפי יו"ר המנהלת שהגיע לצפות במשחק כדורסל". 

חילופי המהלומות בין הצדדים נמשך כשמכבי תל אביב הגיבה: "מועדון הכדורסל מכבי תל אביב אינו רואה בעין יפה, זאת בלשון המעטה, את התנהגותם של מספר אוהדים שמצאו לנכון במהלך משחק היורוליג להביע מחאה קולנית כנגד יו"ר המנהלת בעודו צופה במשחק. המועדון מגנה זאת. זאת לא הדרך להביע מחאות, גם אם הן צודקות".

יו''ר מנהלת הליגה, שמואל פרנקל (מנהלת הליגה)
גם בארגון השחקנים מצאו לנכון להגיב: "ניקולה וויצ'יץ' חושף שוב את פניה האמיתיות של מכבי תל אביב, אשר כל מעייניה ליורוליג. גם אנחנו היינו מעדיפים ליגה ישראלית אמיתית שבה משחקים רק שני זרים בכל קבוצה. ניקולה שוכח שבמכבי תל אביב שבה הוא שימש כשחקן היה בסיס ישראלי חזק ואיתן שהוביל את הקבוצה להישגים באירופה, כאשר הוא והזרים האחרים היוו הכח המשלים. אבל מה שהיה טוב לניקולה השחקן לא טוב לניקולה המנהל המקצועי. אולי היה כדאי לו לחזור אל המקורות ולהוביל את מכבי להצלחות שכה חסרות לה כיום. ניקולה אולי לא יודע, אבל החוק הרוסי נולד בעידודה של מכבי תל אביב שרצתה להגדיל את מספר השחקנים הזרים שלה". 

עוד נמסר: "אף אחד לא מכריח את מכבי תל אביב להמשיך ולסבול בליגה הישראלית, מכבי תל אביב כבר מזמן לא תורמת מספיק לקידום הכדורסלן הישראלי, ההפך הוא נכון, הליגה הישראלית מהווה רק עלה תאנה עבור מכבי שמטעמים הברורים רק לה ממשיכה להתעקש ולהציג עצמה כמי שמייצגת את הכדורסל הישראלי. ניקולה וויצ'יץ הצהיר שהוא ימשיך להילחם בחוק הרוסי. זה בסדר, אנחנו בארגון השחקנים נמשיך להילחם על הזכות לקיים במדינת ישראל כדורסל כחול לבן".

במכבי תל אביב תקפו בחזרה: "מוטב שארגון השחקנים לא יעמיד להשוואה את תרומת ארגון השחקנים לכדורסל הישראלי ולשחקניו מול תרומתה של מכבי לשחקנים, לנבחרת ולליגה הישראלית. השוואה שכזו רק תעמיד אותו במערומיו. למקרה שמישהו בארגון שכח, משחקים כיום בליגה הבכירה בישראל בדיוק 20 שחקנים שעברו במחלקת הנוער של מכבי ועוד 13 בליגה השניה, זאת בנוסף על גל מקל ועומרי כספי, השגריר הראשון והיחיד ב-NBA. בנבחרת הלאומית משחקים כיום ג'ייק כהן, יובל זוסמן, ג'ון דיברתולומיאו ונמרוד לוי, זאת בנוסף לדני אבדיה שגם הוא כיכב בקיץ החולף בנבחרת העתודה כאחד משלושה נציגי מכבי בסגל.

עוד הוסיפו: "בתור מועדון שלדעת ארגון השחקנים מזיק לכדורסל, שמחנו ששני שחקני מכבי נבחרו לחמישיית הטורניר כשהעתודה זכתה באליפות אירופה בקיץ. אחד מהם, יובל זוסמן, קטף את תואר ה-MVP של הטורניר כולו. אסור לשכוח, בין היתר, שמכבי היא גם קבוצת היורוליג היחידה ששלחה במהלך העונה הנוכחית ארבעה שחקנים לנבחרת בזמן שאף אחת מיריבותיה במפעל הכדורסל הבכיר ביבשת לא עשתה זאת.  אפשר עוד להמשיך, אבל המציאות ברורה לכל מי שעיניו בראשו. חבל לשמוע מפי ארגון השחקנים שמכבי לא חשובה בעיניו והוא ממליץ לה לעזוב את הליגה".

נגישות

showcase הנגשת אתרים | כל הזכויות שמורות