שון וייסמן כבש צמד, ויאדוליד ניצחה אך נותרה שלישיתשלושער לאמבאפה אחרי הארכת החוזה, מארסיי שנייהתואר ראשון אי פעם: ר.ב לייפציג זכתה בגביע הגרמניקרסטאיץ': ''היעד הבא שלי? לבלות 5 ימים על חוף הים''ברדה: ''אחרי הגמר אדע לאן זה הולך, אני קרוב להחליט''העיר שוב צהובה: 0:2 למכבי ת''א על הפועל ת''א בדרביאצילי שחקן העונה, בכר: ''כל אליפות מרגשת מהקודמת''הפועל באר שבע ניצחה 1:3 את בני סכנין וסיימה כסגניתחגיגה במשחק ההכתרה: 0:4 קל למכבי חיפה על נתניהזהב לנבחרת השחייה האמנותית בגמר הסבב העולמי
איימרו עלמיה (צילום: טיבור יגר)

שישי בטבריה: אליפות ישראל במרתון לשנת 2019

רביעי | | 10:46    מאת מערכת ישראל ספורט

איימרו עלמיה הוא המועמד הבכיר לזכייה בתואר אלוף ישראל במרתון. מלקאם ג'מבר צפוי גם הוא להיות על הפודיום במרתון ווינר טבריה, אליו יגיעו מספר רצים מאתיופיה במטרה להכתיב קצב לקריטריון לאליפות העולם

ביום שישי יתקיים מרתון ווינר טבריה ה-42 שיהווה את אליפות ישראל במרתון. באירוע יתקיימו שלושה מקצים – מרתון, חצי מרתון ומקצה ל-10 ק"מ. במקצה המרתון צפויים להשתתף כשבעה רצים ישראליים בכירים: אגזה גואדה (2:18:54) מהפועל עמק חפר שייצג את ישראל בריצת המרתון במשחקי ריו 2016, איימרו עלמיה (2:19:55) מהפועל אורן השרון שנחשב למועמד בכיר לניצחון ולקביעת הקריטריון לאליפות העולם 2019 בדוחא (2:16:00), מלקאם ג'מבר (2:20:26) מהפועל אורן השרון, גיזאצ'ו פנטה (2:44:13) מהפועל אורן השרון, אמיר רמון (2:27:50) ובריהון וובה (2:17:17) מלידר ירושלים, דניאל מולושט ואדם מובארק מהסמטה דרום ת"א שעבור שניהם יהיה זה מרתון הבכורה.

לפי שיאו האישי והלאומי בריצת 10,000 מ' (28:09.42), עלמיה אמור לקבוע תוצאה איכותית ביותר, כלומר מתחת ל-2:14:00 ש', אבל אם היינו מציינים זאת לפני כחצי שנה, זה היה נראה מופרך, שכן מאז קבע איילה סטאין 2:14:21 ש' בונציה, ב-2003, לא הצליח שום רץ, כולל כאלו שעשו תוצאות טובות בהרבה מאלו של סטאין ב-10,000 מ', להתקרב לתוצאה שלו במרתון. אבל אז, כזכור, מארו טפרי ממכבי ת"א עשה זאת באליפות אירופה בברלין, ולאחר מכן, לפני פחות מחודשיים, גירמה אמרה מהפועל אורן השרון עשה זאת שוב בולנסיה. אין ספק שביכולתו של עלמיה לקבוע תוצאות זהות ואף טובות מאלו שקבעו טפרי ואמרה, אבל במרתון קשה בהרבה לצפות תוצאות מראש. הכל תלוי בכל כך הרבה משתנים שדי אם נציין את מזכ האוויר, אופי המסלול, ריצת סולו או ריצה עם מכתיבי קצב שעומדים היטב במשימתם ועוד, כדי שנבין את מה שאומר גזצ'או יוסף, מאמנם של עלמיה וג'מבר ובעצמו רץ מרתון בעבר, ונבין את הזהירות בה הוא נוהג. "המטרה שלהם היא לרדת מ-2:16:00". כל דבר מעבר לכך יהיה צ'ופר.

ארבעה רצים מאתיופיה ינסו לסייע לשניים להשיג את המטרה. השנה לא נראה אמנם במרתון כוכבים, אבל הרביעייה שתשתתף מגיעה למטרה אחת – למשוך את עלמיה וג'מבר בקצב הנכון לתוצאה הרצויה. איטאיו טגנה בנטדיל רץ לפני מספר ימים ריצת 30 ק"מ בתנאי גובה בזמן של 1:33 שע' שזה שווה ערך לתוצאה בסביבות 2:13-2:14 שע' למרתון. רובי לגסה ג'ופר רץ חצי מרתון ב-1:04:42 שע', טסמה אלמו רץ גם הוא 30 ק"מ לפני ימים אחדים בגובה בזמן 1:37 שע' שזה שווה ערך ל-2:16 במרתון, והרץ הרביעי, טירונה צ'לאצ'ו אסמן, קבע לאחרונה תוצאות שוות ערך לכ-2:12-2:13 שע' במרתון. שוב, הכל כמובן על הנייר, והניסיון מלמד שמרתון לא מתפתח תמיד כפי שמצפים, אולם השנה החשיבות שעמדה לנגד עיניי אנשי המקצוע הייתה הכתבת קצב מקצועית לרצים הישראלים הבכירים ולא לקביעת שיא מסלול.

בין הנשים שתי הרצות הבולטות הן מינטאמר ביקאיה (2:53:24) מהסמטה דרום ת"א וביטי דויטש מאתלטיקה גלילית שזכתה בתחילת דצמבר בתואר אלופת ישראל בחצי מרתון, ותנסה עתה לשדרג את כמות התארים שלה ולהיות גם האלופה הראשונה בשנת 2019. עבור דויטש יהיה זה מרתון הבכורה. הרצים הבולטים במקצה חצי המרתון יהיו: נגה מקטה, דמקה טשאלה, תחלואיני מלקה, דרור מנור ומוטי מזרחי בין הוותיקים יותר. בין הנשים תרוצנה הלן וולפסון, לימור גוטפריד ושרי גבאי פינדק.

נגישות