לפני גמר ליגת האלופות: 0:0 ביתי לריאל מדריד מול בטיסשחייה אמנותית: מדליית כסף לישראל בגמר הסבב העולמידיווח: ''העברתו של מנור סולומון לפולהאם על סף פיצוץ''דניאלה פלג במקום החמישי באליפות אירופה בגלישהניצחון מהדאבל: הפועל אשדוד עלתה ל-1:2 מול רמה''שהפועל ירושלים עלתה ל-1:2 עם 60:87 על גלבוע/גלילמתן רודיטי סיים במקום השישי בסבב האירופי באיטליהאחרי 13 שנות הפסקה: עירוני קריית אתא שבה לליגת העלכ-500 אוהדים באימון, מכבי ת''א דרוכה לקראת הדרבילפני גמר הגביע: הפועל באר שבע מארחת את בני סכנין
השרה מירי רגב בטקס היום (ישראל ספורט)

השרה רגב: ''לא נשקוט עד שתהיה דקה דומייה''

רביעי | | 18:43    מאת מערכת ישראל ספורט

שרת הספורט דיברה בטקס האזכרה לי''א חללי מינכן, 46 שנה אחרי הטבח הנורא: ''ספורט אינו חלק מהפוליטיקה''. יו''ר הוועד האולימפי יגאל כרמי: ''הנצחת הי''א ומורשתם היא במהותו של הוועד''

הוועד האולימפי, משרד התרבות והספורט ועיריית תל אביב קיימו הערב (רביעי) באנדטת הי"א טקס זיכרון מיוחד במלאות 46 שנים לטבח הנורא באולימפיאדת מינכן. הטקס המכובד התקיים בהשתתפות בהשתתפות שרת התרבות והספורט ח"כ מירי רגב, יו"ר הוועד האולימפי בישראל יגאל כרמי, סגן ראש עיריית תל אביב אסף זמיר, יורם ארנשטיין, גילי לוסטיג, איתן ברק, צבי ורשביאק, אורי אפק, עופר בוסתן משפחות הי"א, ספורטאיות וספורטאים ניצולי מינכן, ואנשי ספורט רבים.

כיבדו את המעמד אסתר רוט שחמורוב, שלומית ניר טור, שאול לדני, סדי והנרי הרשקוביץ, יעל ארד, רוגל נחום, ורד בוסקילה, אודי גל, נטע ריבקין ולטיסיה בק. במעמד המרגש הזה השתתפה המשלחת האולימפית הצעירה של ישראל, שתשתתף בחודש הבא במשחקים האולימפיים לנוער בארגנטינה, והגיעה לטקס בתום יום גיבושון שהתקיים בוועד האולימפי בישראל. בשם המשפחות השכולות נשאה דברים אילנה רומנו, אלמנתו של מרים המשקולות יוסף רומנו ז"ל. בשם הספורטאים והמאמנים האולימפיים נשא דברים האתלט רוגל נחום שייצג את ישראל שלוש פעמים במשחקים האולימפיים ונשא את דגל ישראל בטקס הפתיחה במשחקי סידני 2000.

הטקס הערב (הוועד האולימפי)
השרה מירי רגב אמרה: "ממשלת ישראל מחויבת להנציח ולפעול להכרה עולמית בנושא. לא נשקוט עד שתהיה דקה דומיית שתפתח את המשחקים האולימפים. אני מצפה שהוועד האולימפי יפריד בין פוליטיקה וספורט בתקווה שבטוקיו הבקשה שלנו לדקת דומייה תתקבל. זה הזוי שעדיין יש מדינות שלא נותנות לנו להופיע עם הדגל וההמנון וחייבים לשים לכך סוף. תחרות הג'ודו באבו-דאבי היא סנונית ראשונה לשינוי. ספורט אינו חלק מהפוליטיקה, הוא נועד לחבר בין אנשים ומדינות וצר לי שיש איגודים שלא מקפידים על כך".

עוד הוסיפה השרה רגב:
"אין ספק כי טקס הנחת האבן הנודדת בריו מהווה זכר לנרצחים. זה אכן סנונית ראשונה להכרה במאבק, פריצת דרך משמעותית אבל ברור שאין בכך די. משימתנו תסתיים רק כאשר כל אולימפיאדה תיפתח בדקת דומיה לזכר 11 הספורטאים שנרצחו בדם קר בידי טרוריסטים. לשמחתי פיפ"א בעטה את ג'יבריל רג'וב מהמגרשים והגיבה במהירות לאירועים ואמרה בקול ברור וחד 'לא לטרור, לא לג'יבריל רג'וב, לא להסתה בקרב ספורטאים וספורטאיות' והשעתה אותו מפיפ"א.  אני כשרת הספורט מתחייבת להמשיך לפעול שהספורטאים והספורטאיות הישראלים ימשיכו להתחרות בכל מקום ללא מורא ופחד".

יו"ר הוועד האולימפי יגאל כרמי אמר: "כמידי שנה, אנו מתכנסים כאן, לטקס האזכרה לספורטאינו שנרצחו בעת המשחקים האולימפיים במינכן, ספטמבר 1972. 46 שנים חלפו ותחושות האובדן והכאב העמוק אתנו, במלוא עוצמתן. 46 שנים אינם זמן קצר אך הזיכרון של המעשה הנורא הזה נשאר חד וברור הן בציבוריות הישראלית והן בציבוריות העולמית. טקס הזיכרון הייחודי שהתקיים במשחקי ריו בקיץ 2016 ופתיחת אתר ההנצחה בכפר האולימפי במינכן בסתיו 2017, הוסיפו עוד נדבך בשמירת הזיכרון הקולקטיבי למען נדע אשר קרה ולמען הדורות הבאים".

טקס מכובד (הוועד האולימפי)
עוד הוסיף: "אך הזיכרון הוא מושג מתעתע. יש לשמר אותו כל הזמן אחרת הוא משתנה או פשוט נמוג ככל שאנו מתרחקים במועד האירוע. חמורה אף יותר היא התופעה בה מנסים לשנות את הזיכרון ההיסטורי וכאשר מנהיג בריטי חשוב, מניח זר על קברם של מתכנני רצח מינכן 72, אנו מבינים שעלינו לעמוד על המשמר ולהמשיך במלאכת ההנצחה של י"א הספורטאים שלנו שנרצחו במינכן בעת המשחקים האולימפיים".

היו"ר המשיך: "הנצחת הי"א ומורשתם היא במהותו של הוועד האולימפי הישראלי. אנו יודעים שעלינו לזכור, ולעולם לא לשכוח,  משפחות הי"א הם חלק מהמשפחה המורחבת שלנו, זכרם מונצח במוזיאון שלנו, החוויה האולימפית, ספורטאינו מאז ועד היום, נושאים אתם את הזיכרון על שהתרחש במשחקים האולימפים במינכן, וערב יציאת המשלחת למשחקים האולימפיים, אנו מקיימים טקס התייחדות עם זכרם".

כרמי סיכם: "משפחות יקרות, אנו נמשיך לשמור את זכרם של יקיריכם במשפחת הספורט הישראלי ובתנועה האולימפית. במשחקי טוקיו 2020 יצוין רצח הספורטאים הן על ידי הועד האולימפי הבינלאומי וכתמיד, נקיים את הטקס המסורתי שלנו, של משלחת ישראל. נזכור ונזכיר שם את יקיריכם שיצאו למשחקים האולימפיים ולא זכו לסיימם. יהי זכרם ברוך".

נגישות