שחר: ''עזרתי לבית''ר גם בעבר, חשוב שהיא תישאר''הזר החמישי: דינו שטיגלץ חתם רשמית בהפועל חיפהגינזבורג ואנטמן נשארים בנס ציונה, קשר מגינאה חתםרפי מנקו נפרד מחולון: ''מהשנים המשמעותיות שחוויתי''עמית גלזר, אלון אזוגי ובני טרידובסקי חתמו בהפועל י-םחיזוק לדרומיים: לוקאס סלינאס מצטרף למ.ס אשדודמכבי ת''א הגיעה למירלו, גם ערן זהבי הצטרף למחנהאילי מדמון: ''באים לנצח, יש לנו שאיפות גבוהות יותר''נשאר במועדון: אבי ריקן האריך חוזה במכבי תל אביבאליפות העולם במים פתוחים: מקום 17 לפביאן ב-5 ק''מ
משמאל: גבי גפן עם ניר ברקת ואסי טיכטל (צילום פרטי)

גפן: ''כולם בכדורסל הישראלי עוקבים אחרי בית''ר י-ם''

ראשון | | 08:00    מאת מערכת ישראל ספורט

היו''ר והמאמן של הצהובים-שחורים מהבירה דרוך לקראת פתיחת העונה. הוא מספר על הפרישה הכואבת של הקפטן, האקדמיה לכדורסל והמסלול הייחודי שלה, וחולם על העפלה שנייה בתוך שנתיים

לפני כשבועיים פתחה בית"ר ירושלים את אימוני הקבוצה לקראת העונה הקרובה, בה תשחק הקבוצה בליגה א'. כזכור, את העונה שעברה סיימו הצהובים במקום הראשון בליגה ב' והקבוצה חוזרת לליגה א' אחרי שנת היעדרות. לקראת פתיחת העונה קיימנו ראיון מיוחד עם יו"ר ומאמן הקבוצה, גבי גפן.

סכם בקצרה את הקיץ.
בניגוד לקייצים קודמים, כמעט שלא עסקנו בעניינים מול העירייה כי רוב הבעיות נפתרו במהלך השנה האחרונה. בתחילת הפגרה ערכנו מבחנים לשחקנים, צירפנו מספר שחקנים צעירים, שיתווספו לשלד של הקבוצה משנה שעברה.

השארתם את רוב הסגל משנה שעברה?
בעונה הקרובה ישארו בערך חצי מהשחקנים בסגל. לצערנו נאלצנו להפרד מהקפטן רותם שמואלי שנפצע כבר באמצע העונה שעברה וחזר לשחק רק במשחק האחרון (משחק ההכתרה), אבל הוא לא התאושש לגמרי מהפציעה והוא בחר לפרוש מכדורסל. זה איכזב אותנו ואת השחקנים, כי רותם היה דמות משמעותית בקבוצה. בחודשיים הקרובים נבחר קפטן חדש - מי שיוכיח שהוא יכול להנהיג את הקבוצה, גם במגרש וגם מחוץ למגרש.

איך תראה הקבוצה?
הקבוצה תהיה מאד צעירה, תוססת ורעבה. יש אולי שני שחקנים בסגל שעברו את גיל 30, זה אומר שנשתמש ביתרון היחסי שלנו - אנרגיות, רצון, מוטיבציה. עד עכשיו באימונים רואים שהשחקנים נותנים את הנשמה. מבחינת השחקנים הצעירים, הם רואים את העונה בבית"ר כעונה שיכולה לדחוף את הקריירה שלהם גבוה מאד. כולם בכדורסל הישראלי עוקבים אחרי הקבוצה.

גבי גפן עם שרת הספורט מירי רגב (האתר הרשמי)
איזה מקום תסיימו?
כמו שהליגה נראית כרגע יש 2-3 קבוצות ששפכו תקציבים שהיו נהוגים עד כה רק בליגה ארצית, מאות אלפי ש"ח. אני לא רוצה לצאת בהצהרות על עליית ליגה, למרות שאם הקבוצה תתחבר, נוכל להתמודד שווה בשווה גם מול הקבוצות היקרות. ליגה א' אף פעם לא הייתה הליגה פשוטה, יש פה קבוצות מנוסות ואולמות ביתיים. לא קל להשיג אף ניצחון. יש לנו שלד טוב, המיקום בסוף השנה יהיה תלוי בחיבור.

יש שחקנים בקבוצה שהם יוצאי מחלקת הנוער של בית"ר ירושלים?
השנה יהיה שחקן אחד ששיחק שנה שעברה גם בנוער- בן שטרית. אנחנו אגודה יחסית חדשה ורק בשנתיים האחרונות גידלנו שחקנים שסיימו את קבוצת הנוער, אבל הם בחרו ללכת לשירות קרבי בצבא. אולי הם לא נמצאים אצלנו במשך שלוש שנים, אבל זה מראה שהם ספגו את הרוח הבית"רית לשמור על המולדת. אני מקווה לראות אותם חוזרים אחרי השירות לשחק בבית"ר.

אז מאיפה השחקנים?
בתחילת הקיץ השקנו את האקדמיה לכדורסל, במסגרתה הצטרפו מספר שחקנים שמעוניינים בקריירת מכללות ובבית"ר הם יקבלו קורס מיוחד שיכין אותם למבחני ה-SAT (מקביל לפסיכומטרי), שנדרש על מנת להתקבל למכללות. בנוסף, יש לנו מערך סקאוטינג עליו אחראי אופיר דאדיאן שמאתר עבור הקבוצה שחקנים באזור המרכז, ובזכות זה מצאנו לא מעט שחקנים בעלי פוטנציאל גבוה.

יש שחקנים ירושלמים?
יש לנו גם שחקנים ירושלמים, אבל יש בעיה עם רוב השחקנים הירושלמים שמסיימים גיל נוער בליגת העל לנוער, ובטוחים שהם יקבלו חוזה ב-NBA, רובם בקושי מתאימים להוביל קבוצה בליגה א'. הם דורשים משכורות גבוהות בליגה א'. זה מצחיק, כי אם היו לי את הסכומים שהם מבקשים, הייתי מחתים בלי בעיה שחקנים מוכחים ועולה ליגה בשנייה. בסוף הם הולכים "לשחק" בחינם בליגה ארצית, כלומר לחמם את הספסל באיזו קבוצה, ופורשים מכדורסל תוך שנתיים. הם עושים את זה במקום לשחק ולהוביל קבוצה בליגה א'.

איך יכול להיות שכל מיני קבוצות ממקומות נידחים מעמידות תקציבים לשחקנים ובית"ר ירושלים לא?
כל התקציבים של הקבוצות האלה מגיעים מהמועצות, יש ראשי ערים שמשקיעים כסף רב בקבוצות. אף אחת מהקבוצות לא גייסה ספונסר שמביא רבע מיליון שקל, גם לא חמישית מזה, זה הכל ראשי עיר וראשי מועצה שתומכים בספורט. לצערי בירושלים התמיכה בספורט נמוכה מאד, בקושי תומכים במחלקות הנוער. ישבתי לא פעם מול ספונסרים שיתמכו בקבוצה. כשהם גילו שהכסף ילך לכיסוי הוצאות ולא לשכר שחקנים אז הם נרתעו, חלקם נתנו סכומים נמוכים יותר כתרומה. אני אגיד לך ככה, אם היום מגיעים ספונסרים ונותנים לנו רבע מהתקציב של קבוצות הצמרת בליגה, אנחנו עולים ליגה. יש לנו שלד טוב סה"כ, אם אני מנחית שחקן אחד או שניים שוברי שוויון, אנחנו עולים ליגה.

סיפרת קודם שהקיץ הזה היה רגוע מבחינת העירייה.
כן, אחרי הרבה שנים בהם בכל קיץ היינו צריכים לסאבלט דירה בתוך כיכר ספרא כדי שיקשיבו לנו ויתנו לנו שעות אולם, במהלך השנה האחרונה הגענו להבנות עם אגף הספורט בראשות איציק קורנפיין שאולם פולינסקי ישמש את בית"ר ירושלים בעדיפות עליונה, ההבנות הושגו בין היתר בסיוע של נשיא הקבוצה מרדכי שלו, בעזרתם הרבה של השרה מירי רגב, ראש העיר ניר ברקת וראש אגף הספורט בעירייה, איציק קורנפיין. רוב העניינים מול העירייה לובנו, בתקווה ששאר הדברים ייפתרו בקרוב.

חגיגות העלייה אשתקד (האתר הרשמי)
בעוד שלושה חודשים יהיה לעיר ראש עיר חדש, מה אתה מצפה ממנו?
אני מצפה שראש העיר הבא יגדל את התמיכה בספורט, ישקיע בבניית אולמות ומתקני ספורט תקניים. שינתנו לאגודות בתעריף נמוך שיאפשר הוזלת הפעילות לספורטאים. העלויות הגבוהות כיום נגזרות מתעריף האולמות. אני מצפה שהוא יפעל להגדלת התחרותיות בין האגודות בכל הענפים, שיעמיד תקצוב שוויוני והוגן של כל האגודות.

איך תראה מחלקת הנוער בעונה הבאה?
נמשיך להגדיל את המחלקה, אם זה בבסיס של בתי הספר לכדורסל, ואם זה השקעה בקבוצות התחרותיות. שחקנים מצטיינים בכל קבוצה יקבלו אימוני מצויינות, ויתאמנו וישחקו יחד עם קבוצות בוגרות יותר, כך למשל שחקני הנוער יתאמנו וישחקו גם עם הבוגרים. בשנה שעברה זה היה מוצלח מאד, כששחקנים מקבוצת הנוער הצטיינו במשחק העונה מול מבשרת. אותו דבר יקרה עם המצטיינים בקבוצת הנערים והילדים, לשחקנים אלה יצא להתאמן כ-5 יחידות אימון כל שבוע.

מסר לסיום?
ברצוני להודות פעם נוספת לשרת הספורט מירי רגב, יו"ר המועצה הישראלית לתרבות ואומנות יגאל עמדי, ראש העיר ניר ברקת, מחזיק תיק הספורט איציק קורנפיין, המנהל המקצועי ויד ימיני אסי טיכטל, מנכ"ל המועדון יעקב כהן ומרדכי שלו נשיא המועדון.

נגישות

showcase הנגשת אתרים | כל הזכויות שמורות