חי מליגת העל: הפועל ב''ש - מכבי ת''א 1:0 (מחצית 1)חי מליגת העל: מכבי נתניה - מכבי חיפה 0:0 (מחצית 1)עשתה היסטוריה: סלטיק זכתה בטרבל שלישי רצוףעמירם הלוי נבחר לוועד המנהל של פיב''א אירופהג'ודו: גפן פרימו וגילי כהן לא יתחרו במשחקי אירופהראשון באיטליה: מאבק לוהט על הכרטיס לצ'מפיונסהבעת אמון: תומאס טוכל האריך את חוזהו בפ.ס.ז'יונייטד רוצה לצרף את גריזמן, סארי בדרך ליובנטוס?הערב: באיירן מינכן תזכה בדאבל או לייפציג תפתיע?ריימס הפתיעה 1:3 את פ.ס.ז', דיז'ון הורידה את קון
חה''כ שלי יחימוביץ (אתר הכנסת)

יחימוביץ' על סערת הכרטיסים: ''אין מצב שלא ידעתם''

שני | | 11:51    מאת מערכת ישראל ספורט

הוועדה לביקורת המדינה בכנסת דנה שוב בנושא. סגן ראש מינהל הספורט אמר: ''היה סוג של העדפה על הציבור וזה לא הוגן, אבל לא ידענו שיהיה כזה ביקוש'', יחימוביץ': ''טוב, זו אשמתו של מסי''

שבוע אחרי שהתכנסה לדון בסוגיית חלוקת הכרטיסים למשחק הידידות נגד נבחרת ארגנטינה שבוטל, היום (שני) הוועדה לביקורת המדינה דנה שוב בנושא. הפעם הדיון התנהל בהתבסס על ארבעה דו"חות שונים של מבקר המדינה מ-15 השנים האחרונות, שעסקו בחלוקה של כרטיסים שלא כדין לאירועי תרבות וספורט, ובהם נכתב בין היתר כי יש להפסיק את הנוהג.

יו"ר הוועדה, חה"כ שלי יחימוביץ: "דומה כי מעולם לא הוצאו כ"כ הרבה הנחיות, נהלים וחוזרי מנכ"ל בנושא אחד: הנחיות של היועמ"ש, ארבעה דוחות מבקר המדינה, ארבעה חוזרי מנכ"ל של משרד הפנים, הוראות תקשי"ר ונציבות שירות המדינה, ועדיין דומה כי חלק מהגופים מאמצים עמימות מבלי שיש עמימות בפועל. מדובר על הטבות מושחתות, הפוגעות בשוויון, יוצרות אפליה ולעיתים אף נגיעות כדי עבירה פלילית. אני מצפה ליישום מוחלט של כל הנהלים שהוצגו היום בוועדה; כל הנהלים יועלו במיידי לאתר הועדה, ואיש לא יוכל לרחוץ בניקיון כפיו ולומר 'לא ידעתי'. אני מקווה מאוד שזה הדיון האחרון שלנו, אבל אם יהיה צורך נכנס דיון נוסף".

יובל חיו
, משנה למנכ"ל במשרד מבקר המדינה, הביא בדיון את תקציר ארבעת הדוחות: "יש תופעה רחבה במערכת הציבורית של מתן הטבות לעובדים , שיש להם זיקה לתחום הפעילות. זו בעיה כי זה פוגע במנהל התקין ועלול לגרום לאפליה. בין אם מדובר בכרטיסים למופעים או משחקי ספורט- אלו הטבות שאין להם מקור חוקי ומחצית מההטבות לא נזקפו לשכר העובדים שקיבלו אותם, וזו בעיה של דיני מס. יש המון דוגמאות- כך למשל חברה עירונית שניהלה את משחקי הספורט בבלומפילד וחילקה מספר רב של כרטיסים , עיריית רמת גן חילקה מספר רב של כרטיסים למשחקים באצטדיון ר"ג, מרכז הקונגרסים בעיריית ת"א חילקה 6 כרטיסים לכל עובד וכן הלאה. יכול להיות שהכרטיסים הללו מגיעים החוצה, לא רק לעובדי אותו גוף. אנחנו מסכימים שעובד יכול לקבל כרטיס ללא תשלום, אם יש זיקה בין התפקיד לבין אותו משחק או אירוע. הבעיה מתחילה כשכבר אין זיקה בין העובד לבין המשחק והכרטיסים ניתנים חינם".

דוד מלכה, סגן ראש מנהל הספורט במשרד התרבות והספורט: "אחרי שנודע לנו את מה שקרה עם הכרטיסים למשחק עם ארגנטינה- הבנו את גודל הטעות. אחרי שהדבר פורסם הבנתי שהייתה העדפה ברורה ולא נכונה של העובדים. זה תמיד היה ככה. לפני 3 או 4 שנים רונאלדו הגיע וכל הסיפור הזה לא היה".

עו"ד אלון גלרט, המייצג את חברת היכלי הספורט בת"א, אחד הגופים המבוקרים בדו"ח המבקר: "בשנת 2009 יצא חוזר שביטל לחלוטין את מתן הכרטיסים לעובדים וזה שם אותנו בבעיה גדולה, אך חוזר מנכ"ל משרד הפנים משנת 2013, קבע מתי אפשר לתת כרטיסים לעובדים ומתי לא. עיריית ת"א הוציאה גם היא נוהל מפורט ואנחנו פועלים לפיו. לפי הנוהל, כל עובד שמקבל את הכרטיסים לפי החלטת הועדה המקצועית, יכול לקבל 8 כרטיסים. הם מגולמים בשכרו מבחינה מיסויית."

עו"ד אבינועם ביר, מהלשכה המשפטית במשרד הפנים, הציג את החוזר שהוציא המשרד: "בדצמבר 2013 יצא חוזר מנכ"ל חדש שנכנס לתוקפו בשנת 2015. החוזר קובע כי ניתן לחלק כרטיסים לעובדים לצורך מילוי תפקידם, גורמי חירום כמו מד"א וכיבוי אש, תקשורת ויח"צ (מפיקים ולקוחות פוטנציאליים), ותמיכה על רקע חברתי (מנכל המועצה, מנכל התאגיד, היועמ"ש ועובד מחלקת חינוך ורווחה בכל רשות מחליטים מה הקריטריונים לתמיכה על רקע חברתי)".

הלשכה המשפטית ברשות הטבע והגנים, אחד הגופים בדוח המבקר על הקצאת כרטיסים באמפי בקיסריה: "הגענו לנוהל שמדבר על 40-60 כרטיסים למופע לעובדים, בתשלום של 60 ש"ח לכרטיס. הקפאנו את המהלך של הקצאת כרטיסים בשנה האחרונה לאור דו"ח המבקר". ציון לוי, מנהל תחום ברשות המיסים: "החוק מחייב שכל טובת הנאה תחויב במס, במסגרת של יחסי עובד- מעביד. המעסיק יכול לגלם את ההטבה לפי מחיר שוק ולחייב את העובד במס, רק על חצי ממחיר הכרטיס".

עו"ד דרור כהנר, משפטנית במשרד המשפטים: "היועמ"ש הגביל בשנת 2005 את חלוקת הכרטיסים לעובדים. עובד ציבור לא רשאי להשתתף בתשלום חלקי או חינם בכל אירוע בתשלום (למעט החריגים שכבר הוזכרו)". חה"כ איתן ברושי (המחנה הציוני): "יש בעיה גדולה עם הפנמת הביקורת והעברתה לדורות הבאים. אין נוהל חפיפה ולעיתים היא כלל לא מתקיימת. דוחות המבקר לא עוברים מבעלי תפקיד אחד לשני ולכן אני חושש שלא הגענו לדיון האחרון בנושא".

עו"ד תומר נאור, התנועה למען איכות השלטון בישראל: "לפני חודש היה גמר גביע המדינה בכדורגל וקרה שם בדיוק אותו דבר- נעלמו המון כרטיסים שלא ברור לאן הגיעו. בנוסף יש את נושא הספסרות שאינו מטופל ועולה שוב ושוב. המון אנשים רכשו כרטיסים דרך ספסרים למשחק ישראל- ארגנטינה שבוטל ואיבדו את הכסף. משטרת ישראל לא בדקה לרוחב את הנושא".

עו"ד אמיר נבון, נציג ההתאחדות לכדורגל: "לא ברור לי לאן כרטיסים נעלמו ואני לא מכיר דבר כזה. יש לנו נוהל ברור לחלוקת כרטיסים ולמי". יו"ר הוועדה יחימוביץ העמידה אותו על טעותו ואמרה "לנו נאמר באופן ברור מהנציג הקודם של התאחדות הכדורגל, שהיה כאן לפניך, ש-7,500 כרטיסים ניתנו חינם לגורמים שונים במשחק של ישראל- ארגנטינה".

נגישות

showcase הנגשת אתרים | כל הזכויות שמורות