דאגה גדולה בנבחרת ישראל מהפציעה של מנור סולומוןהכנה: נבחרת ישראל ניצחה 86:95 את מכללת אובורן2:3 למ.ס אשדוד על הפועל ת''א, חדרה בחצי גמר הטוטועדיין במאזן מושלם: נבחרת הנוער העפילה לחצי הגמרישראל תארח את הסבב העולמי, אבישג סמברג תשתתףאראל לאוהדים: ''אנחנו מאוכזבים מפתיחת העונה כמוכם''ברק בכר: ''לא באנו לטיול, יש לנו אתגר לנצח בקפריסין''ATP ישראל: דומיניק תים ישתתף בתחרות בתל אביבנתניה או סמי עופר? בב''ש מנסים לשנות את ההחלטהפוצ'יוולי: ישראל עלתה למקום הראשון בדירוג האירופי
יוצאים לדרך. הרכב של דניאל ריקארדו (אימג'בנק, Gettyimages)

על קו הזינוק: כל הפרטים על פתיחת העונה בפורמולה 1

שבת | | 10:15    מאת רועי ינקלוביץ

אחרי שניקו רוסברג וקבוצת מרצדס קטפו את התואר אשתקד, יצאה לדרך לפני שבועיים העונה החדשה עם הזכייה המפתיעה של סבסטיאן פטל במלבורן. רגע לפני שנגחאי, זה הזמן להיכנס למסלול עם כל הפרטים

עונת הפורמולה אחת לשנת 2017 יצאה לדרך לפני שבועיים ותימשך בסוף השבוע הקרוב בגרנד פרי הסיני שייערך בשנגחאי. לפני שבועיים במרוץ הפותח של העונה הפתיע סבסטאין פטל מפרארי וניצח בגרנד פרי לפני שני מכוניות המרצדס של לואיס המילטון ו-ולאטרי בוטאס.

אז מה מחכה לנו העונה? האם לואיס המילטון יחזיר לעצמו את התואר שאיבד בעונה שעברה לניקו רוסברג, שפרש לאחר הזכייה באליפות העולם? האם ואלטרי בוטאס הפיני יוכל להתחרות ראש בראש עם המילטון כמו רוסברג? האם פרארי תשוב לקדמת הבמה? ומה עם "ילד הפלא" מקס ורסטאפן מרד בול ובן קבוצתו דניאל ריקרדו? בכתבה הבאה נסקור את כל השינויים בסבב העונה, וגם את הנהגים והקבוצות השונות בסבב הפורמולה אחת לעונת 2017, "הקרקס הנודד" הגדול בעולם.

איבד את התואר אשתקד. לואיס המילטון (אימג'בנק, Gettyimages)
תשומת לב עולם הספורט המוטורי תופנה לשנגחאי בסוף השבוע, האם פרארי תמשיך מהמקום בו הפסיקה במלבורן? כיצד הנהגים יתמודדו עם רכבי הפורמולה 1 המהירים בהיסטוריה? 

המכוניות

מכוניות הפורמולה 1 של השנה מחזירות אותנו אחורה במנהרת הזמן עם המראה שלהן, עם צמיגים הרבה יותר עבים ורחבים, וכנפיים הרבה יותר אלגנטיות מאשר ברכבים בעונות הקודמות. הצמיגים של פירלי עבים יותר ב-25 אחוז מאשר בעבר, עוביים הוא 405 מילימטר בצמיגים האחוריים, והצמיגים הם גם מעט גבוהים יותר. המכוניות גם יותר רחבות, כשמידות הרכב הן 180 ס"מ ברוחב ושני מטרים באורך, כך שאחיזת הכביש שלהן גבוהה מבעבר.   

הפרארי של סבסטיאן פטל ב-2016 (אימג'בנק, Gettyimages)
הכנפיים של המכוניות בחלק הקדמי והאחורי רחבות יותר מאשר בעבר, כונסי אוויר חדשים הוספו מעל המנוע שמעבירות את האוויר ישירות לכנף האחורית ועוזרות לאווירודינמיות של המכונית, הדיפוזר בין הצמיגים האחוריים הרבה יותר עוצמתי ויעיל מבעבר. כתוצאה מכך, המכוניות החדשות מהירות באופן משמעותי מהמכוניות בשנה שעברה, ובכך מוסיפות יותר לחץ פיזי על הנהגים שמחויבים להיות בשיא הכושר כדי להתמודד עם כוחות הג'י.

הפרארי של סבסטיאן פטל ב-2017 (אימג'בנק, Gettyimages)
בקדם העונה המכוניות של 2017 היו מהירות בשש שניות (נצח בזמני פורמולה 1, ר.י) על מסלול ברצלונה מאשר ב-2015, ובארבע שניות יותר מהירות מהמכוניות של השנה שעברה. במרוצים עצמם נראה העונה את המהירות הזאת באה לידי ביטוי ברגע האמת.

הנהגים

חליפות המרוצים מלאת השמפניה של ניקו רוסברג עדיין הייתה רטובה כשנהגה של מרצדס AMG הודיע על פרישה לאחר שהבטיח את האליפות ב-2016. רוסברג היה בר מזל מספיק כדי להתגבר על מספר בעיות מכניות במהלך השנה , לעומת בן קבוצתו לואיס המילטון שלא נהנה מאותו המזל בשנה שעברה ולא הצליח לשמור על האליפות בה זכה ב-2015 וב-2014. 

נהנה מהפרישה. ניקו רוסברג (אימג'בנק, Gettyimages)
החלטתו של רוסברג לפרוש הביאה לשינויים רבים בעמדות הנהגים בקבוצות השונות בסבב. בראש השינויים עזיבת הפיני ואלטרי בוטאס את וויליאמס למרצדס AMG, כבן קבוצתו החדש של לואיס המילטון בקבוצה הדומיננטית בעדין ההיברידי של הפורמולה 1.

עזב למרצדס. ואלטרי בוטס (אימג'בנק, Gettyimages)
מקומו של בוטאס בוויליאמס נלקח על ידי הקנדי הצעיר לאנס סטול, נהג צעיר ומבטיח שנהנה מגיבויו של אביו המיליארדר תוך עליה הדרגתית דרך כל הקטגוריות הנמוכות של הסבב.  סטרול, שהתרסק שלוש פעמים באימונים, ינהג לצידו של פליפה מאסה הוותיק, שנפרד מהספורט בצורה מרגשת בסוף השנה שעברה אך החליט להישאר לעוד עונה. 

הקנדי הצעיר, לאנס סטרול (אימג'בנק, Gettyimages)
עוד שינויים במצבת הנהגים: זוכה הלה מאן ב-2015, ניקו הולקנברג הגרמני הצטרף לרנו, ג'נסן באטן ממקלארן פרש ואת מקומו החליף סטופל ואנדורם  הרוקי שיצטרף לאלוף העולם לשעבר פרננדו אלונסו, הספורטאי המפורסם ביותר בחבל אסטוריאס שבספרד, ששוב ינסה להתגבר על מכונית חלשה וינסה להשיג מקופ בפודיום או לפחות בנקודות בכמה מרוצים העונה. קבוצת מנור החלשה עזבה את הסבב בשל בעיות כלכליות.  

אלוף העולם לשעבר, פרננדו אלונסו (אימג'בנק, Gettyimages)
התחרות הגדולה ביותר למרצדס AMG תגיע משתי קבוצות שהגיעו לעונה החדשה ללא שינויים משמעותיים: פרארי, מבטיחה להיות חזקה העונה כפי שהוכיחה במלבורן, כשהיא בראש הזמנים באימוני טרום העונה. סבסטיאן פטל מועמד להוות תחרות גדולה לאורך כל העונה ללואיס המילטון. פטל צריך היה לנצח בגרנד פרי האוסטרלי ב2016, כשהוביל מתחילת המרוץ, לפני שטקטיקת עצירות תדלוק גרועה מנעה זאת ממנו ונהגי מרצדס סיימו במקומות הראשונים בפודיום.

יהווה תחרות גדולה להמילטון. סבסטיאן פטל (אימג'בנק, Gettyimages)
את יכולתו  קימי רייקונן קשה יותר להעריך, איש הקרח הפיני סובל מחוסר יציבות מאז זכה באליפות העולם 2007. בעוד שהמילטון ופטל נמצאים בראש קבוצותיהם בבטחה, דניאל ריקרדו האוסטרלי נלחם על המקום הראשון ברד בול. האוסטרלי המוערך נבחר לנהג הטוב ביותר בסבב על ידי המגזין הבריטי אוטוספורט, כשהבטיח את הניצחון בגרננד פרי המלזי והווה איום על מרצדס בכל פעם שהם פקששו.

דניאל ריקרדו (אימג'בנק, Gettyimages)
הבגרות של ריקרדו בלטה כשאיבד ניצחונות בספרד בשל טקטיקה שגויה ובמונאקו בשל עצירת תדלוק גרועה, והוא הגיב היטב לאיום של בן קבוצתו , ההולנדי הצעיר, מקס ורסטאפן. האחרון נחשב על ידי רבים כאלוף העולם הבא, והוא ינסה להתחרות בריקרדו ראש בראש העונה במה שצפוי להיות הקרב הבין קבוצתי הבולט במסלול, במיוחד אם הרכב החדש של רד בול יוכל להתחרות גם על האליפות.

מקס ורסטאפן (אימג'בנק, Gettyimages)
החוקים החדשים:

נוסף על הרכבים החדשים והשינויים בצוות הנהגים, מארגני סבב הפורמולה 1 הציגו גם חוקים חדשים שמטרתם להפוך את המרוץ לפחות צפוי מבעבר.

שיטת "ההדחה" במקצה הדירוג, שהוצגה במלבורן ב-2016 כבר איננה קיימת, נוספו שינויים למנגנון השליטה של המצמד שיהפכו את אופציית העצירה המוחלטת בתחילת המרוץ לקלה יותר, כשתאי דלק מלאים מקשים על זינוק המכונית מהקו. נהגים לא ייהנו יותר מ"זינוק הדרגתי" בתנאי גשם, ולא ברור עדיין מה יהיה אורך החיים של הצמיגים העבים עד שיוחלפו במהלך המרוץ.

שינוי משמעותי נוסף הוא שכל נהג יוגבל לארבע מנועים בעונה, כשמי שיחרוג מכך יספוג עונשים כבדים והורדה בדירוג. למרות העובדה שהיו מגבלות על אופן פיתוח המנועים של הקבוצות בעונות הקודמות, העונה הם יוכלו להציג גרסה משודרגת של המנוע , הזהה בבסיסו של כל רכב, 1.6 סמ"ק טורבו V6.

לואיס המילסטון וסבסטיאן פטל במלבורן (אימג'בנק, Gettyimages)
המועמדים לזכייה

מרצדס ניצחה בכל המרוצים בשלוש העונות האחרונות, פרט לשמונה, בכך הם יהיו שוב פייבוריטים ברורים לזכות באליפות יצרנים ונהגים רביעית ברציפות. לואיס המילטון נותר האיש שאותו ינסו לנצח. אם הוא יצליח להתגבר על האכזבה מהעונה שעברה יהיה קשה לגבור עליו.

טרם ברורה תרומתו העתידית של ואלטרי בוטאס לקבוצה, משום שעד עתה לא התחרה ברכב תחרותי ועם חבר לקבוצה ברמה הגבוהה ביותר כמו המילטון. ייתכן שהוא ידחוף את המילטון לקצה, אך יותר סביר שבוטאס ישמש נהג מספר 2 קלאסי לבריטי הסור מוכשר. מקלארן שוב לא תצליח להיות בצמרת, המכונית שלה הייתה מאוד איטית וסבלה מחוסר אמינות במבחנים לקראת העונה וגם במרוץ הראשון בעונה.

סוכניות ההימורים שמות את יהבן על פרארי וסבסטיאן פטל כמועמדים העיקריים להתחרות מול המילטון, זאת בשל יכולת הפרארי במבחני טרום העונה . פרארי עם כוחות חדשים, ועם אלוף העולם ארבע פעמים (2010-2013) סבסטיאן פטל בהגה , פרארי צפויה להיות חזקה העונה. קימי רייקונן הוכיח בעונה שעברה שהוא יכול להתעלות על בן קבוצתו לעיתים, וגם לו סיכוי טוב להוות תחרות , אולי לא על האליפות אבל על המקום השלישי או הרביעי בדירוג הנהגים.

לא ברור מצבו. קימי רייקונן (אימג'בנק, Gettyimages)
עכשיו כל שנותר לנו לראות הוא האם "הסוס הצוהל" יעשה את הבלתי צפוי וידיח את מרצדס מהצמרת גם בתום העונה. הסיכויים לכך אינם גבוהים אך מה שבטוח צפויה לנו עונת פורמולה אחת מרתקת.

הנהגים והקבוצות לעונת 2017:

מרצדס AMG

(מספר רכב) (שם)

44: לואיס המילטון

77: ואלטרי בוטאס

פרארי

5: סבסטיאן פטל

7: קימי רייקונן

רד בול רנו

3: דניאל ריקירדו

33: מקס ורסטאפן

וויליאמס מרצדס

18:   לאנס סטרול

19: פליפה מאסה

טורו רוסו רנו

26: דניאל קוויאט

55: קרלוס סאיינז

הרכב של קימי רייקונן באוסטרליה (אימג'בנק, Gettyimages)
רנו:

27: ניקו הולקנברג

30: ג'וליון פאלמר

פורס אינדיה מרצדס:

11: סרחיו פרז

31: אסטבאן אוקון

האאס פרארי

8: רומאן גרוז'יין

20: קווין מגנוסון

מקלארן הונדה

2: סטופל ואנדורם

14: פרננדו אלונסו

סאובר פרארי

9: מרקוס אריקסון

94: פסקאל ורליין

המסלול בשנגחאי (אימג'בנק, Gettyimages)
לוח המרוצים לשנת 2017:

1.גרנד פרי אוסטרליה
תאריך: 26.03.2017
מסלול: אלברט פארק

2. גרנד פרי סין
תאריך: 09.04.2017
מסלול: שנגחאי

3.  גרנד פרי בחריין
תאריך: 16.04.2017
מסלול: בחריין, סח'יר

4.  גרנד פרי רוסיה
תאריך: 30.04.2017
מסלול: סוצ'י אוטודרום

5. גרנד פרי ספרד
תאריך: 14.05.2017
מסלול: ברצלונה-קטלוניה

6.  גרנד פרי מונאקו
תאריך: 28.05.2017
מסלול: מונאקו, מונטה קרלו

7. גרנד פרי קנדה
תאריך: 11.06.2017
מסלול: ז'יל וילנב, מונטריאול

8. גרנד פרי אזרבייג'אן
תאריך: 25.06.2017
מסלול: באקו סיטי

9.  גרנד פרי אוסטריה
תאריך: 09.07.2017
מסלול: רד בול רינג, שפילברג

10.  גרנד פרי בריטניה
תאריך: 16.07.2017
מסלול: סילברסטון

סבסטיאן פטל בסין (אימג'בנק, Gettyimages)
11.  גרנד פרי הונגריה
תאריך: 30.07.2017
מסלול: הונגרורינג, בודפשט

 12. גרנד פרי בלגיה
תאריך: 27.08.2017
מסלול: ספא-פרנקושאן

13. גרנד פרי איטליה
תאריך: 03.09.2017
מסלול: אוטודרומו נציונלה מונזה

14. גרנד פרי סינגפור
תאריך: 17.09.2017
מסלול: מרינה ביי סטריט, סינגפור

15.  גרנד פרי מלזיה
תאריך: 01.10.2017
מסלול: ספאנג, קואלה לומפור

16.  גרנד פרי יפן
תאריך: 08.10.2017
מסלול: סוזוקה

17.  גרנד פרי ארה"ב
תאריך: 22.10.2017
מסלול: האמריקות – אוסטין, טקסס

18. גרנד פרי מקסיקו
תאריך: 29.10.2017
מסלול: אוטודרומו האחים רודריגס, מקסיקו סיטי

19. גרנד פרי ברזיל
תאריך: 12.11.2017
מסלול: אוטודרומו ז'וזה קרלוס פאסה, סאו פאולו

20. גרנד פרי אבו דאבי
תאריך: 26.11.2017
מסלול: יאס מרינה, אבו דאבי

נגישות