מהפך של אלופה: ריאל מדריד ניצחה 1:2 את אלמריהרומא ניצחה 0:1 את סלרניטנה, מהפך וניצחון ללאציואליפות אירופה: נבחרת הקדטים הובסה 98:69 מול ליטאדיווח: אמבאפה ביקש למכור את ניימאר, שגילה על כךמיכאל לייטרובסקי העפיל לגמר אליפות אירופה ב-50 גבבאיירן מינכן שמרה על מאזן מושלם, 0:2 על וולפסבורגבדקה ה-96: טוטנהאם סחטה 2:2 יקר מול צ'לסי בחוץלפני מכבי תל אביב: ניס סיימה ב-1:1 מול שטרסבורגמתחזקת: חמישה מצטרפים חדשים למכבי תל אביבטירוף במכבי חיפה: אזלו כל הכרטיסים לכוכב האדום
ענבל פיזרו עם מדלית הארד מריו (gettyimages)

פיזרו: ''אף פעם לא הרגשתי שהמגבלה היא מה שמאפיינת אותי''

שלישי | | 15:00    מאת אביחי חיים ואדי חליאבין

השחיינית הפראלימפית לא עושה לעצמה הנחות ולא מבקשת מסביבתה להתחשב: ''לא רציתי שיתייחסו אליי בתור אחת שמתגברת על הקשיים ומתוך כך להסתכל על הדרך שהיא כל כך מרשימה''. האכזבה מריו: ''היו לי תקוות לעוד מדליה, קיוויתי למשהו אחר, אבל עשיתי את הכי טוב'''. מעמד האישה בספורט: ''לא רואה אישה היום בספורט הישראלי כנחותה''

ענבל פיזרו היא אחת מהספורטאיות החזקות והמרשימות שיש לנו בישראל. השחיינית הפראלימפית נולדה בקיבוץ יזרעאל ובלידתה סבלה מסיבוך בכלי דם בעמוד השדרה, שבעקבותיו היא סובלת משיתוק בגפיה התחתונות. בגיל חמש החלה להתאמן בשחייה במרכז איל"ן בחיפה ומצאה את האהבה הראשונה שלה בריכת השחייה והחלה להתחרות בגיל 11 בתחרויות הארציות השונות. כאשר הגיעה לגיל 18, התנדבה לצה''ל ושימה כמדריכת שחייה במכון וינגייט.

ענבל השתתפה במשחקים הפראלימפיים בשנים 2004, 2008 ו-2012, כמו כן בשנת 2002 קיבלה כבוד גדול כאשר הדליקה משואה בטקס יום העצמאות הממלכתי בהר הרצל. ענבל זכתה בתארים רבים וייצגה את ישראל בתחרויות רבות בעלת 9 מדליות פאראלימפיות, מהן 4 כסף ו-6 מדליות מאליפיות העולם, מהן 3 זהב. באולימפיאדה האחרונה בריו 2016, זכתה במדליית הארד במשחה ל-200 מעורב אישי. כיום, ענבל החלה את לימודיה לתואר ראשון בפסיכולוגיה ומנהל עסקים.

ענבל פיזרו השחיינית הפראלימפית הבכירה של ישראל  (קרן איזקיסון)

איך את מסכמת את שנת 2016 ומה המטרות לקראת ההמשך?
''היו לי תקוות לעוד מדליה, קיוויתי למשהו אחר, אבל עשיתי את הכי טוב שיכולתי. ידעתי לקראת המשחקים שדברים לא ילכו בהתאם לאיך שהתאמנתי בתקופה האחרונה מכיוון שהייתי חולה מאוד. אני עדיין לא יודעת מה יהיה בהמשך. אני מתאוששת כרגע ולא ממהרת לקבל החלטות''.

איך משלבים לימודים אקדמאיים ואורח חיים ספורטיבי כל כך אינטנסיבי כמו שחייה?
''זה לא משתלב אף פעם. אני מדברת כמובן באופן אישי וזה מאוד קשה, אבל זה לא כל כך הולך. כרגע אני בשנה שאחרי האולימפיאדה ואני מתמקדת כרגע בלימודים ושנצטרך להגיע להחלטות הקשות של מה ואיך עושים נחליט. אני שוחה עכשיו בשביל הכיף ולא בצורה תחרותית''.

ענבל פיזרו הייתה קרובה למדליה נוספת (קרן איזיקסון)

הפכת בשנים האחרונות למודל לחיקוי לבעלי מוגבלויות.
''אף פעם לא התעמקתי בזה יותר מדי, אני אדם שמאוד מסתכל על עצמו ורוצה להיות הכי אמיתית שאני יכולה ושמסתכלים עליי הייתי רוצה שיקחו ממני את הדברים הטובים. אני חושבת שהמסירות שלי לספורט זה דבר טוב מאוד, ברגע שאני מחליטה שזה מה שאני עושה, אז אין משהו אחר- הטוטאליות הזאת. אף פעם לא ציפיתי ליחס מיוחד, אמנם אני ספורטאית עם מגבלה, אך אף פעם לא הרגשתי שהמגבלה היא מה שמאפיינת אותי ובמיוחד לא רציתי שיתייחסו אליי בתור אחת שמתגברת על הקשיים ומתוך כף להסתכל על הדרך שהיא כל כך מרשימה. הדרך שלי לא הייתה קשורה למגבלה וכך אני אומרת לכל מי שחושב שאני מודל לחיקוי''.

דבר לא מובן מאליו, את לא מבקשת הנחות.
''הייתי רוצה לחשוב שכל אדם עם מגבלה אם הוא גדל בסביבה שלא עשתה לו הנחות, אז הוא ירצה לקבל את אותו היחס''.

מה זה אומר להיות ספורטאית פראלימפית?
''אני לא מצליחה להגדיר את זה. אני חושבת שלהיות ספורטאי הישגי זה ללמוד את עצמך וברגע האמת בנקודת זמן מאוד מסוימת, לדעת להתעלות על עצמך ועל מה שאתה מסוגל לעשות ולפרוץ גבולות בעצם''.

פיזרו עם מדליית הארד באליפות אירופה האחרונה (קארן ליבוביץ סווט)

מה דעתך על מעמד הספורטאיות הפראלימפיות?
''אף פעם לא הסתכלתי על מה שקורה מסביבי. אם הייתי מתעסקת כל הזמן על איך מסתכלים עליי כספורטאית נכה או אישה אז הייתי מתעייפת בדרך. כל אחד צריך לדעת את הדרך שלו ולהתרכז בה. בארץ, מתייחסים בצורה שונה לספורטאי אולימפי. אנחנו מדינה שתרבות הספורט היא פחות מורגשת. ספורטאי צריך להתרכז בדרך שלו ואיך שהא מתנהל. אם הוא מתרכז בדברים אחרים, אז המוטיבציה שלו יורדת בשורה התחתונה, ספורטאי צריך למצוא את הסיבות למה הוא עושה את מה שהוא עושה ולאיך שהוא עושה. בקיצור, ספורטאי צריך לתפקד כרובוט ולהיות מרוכז מאוד בעצמם''.

מודל לחיקוי?
''אני תמיד הסתכלתי על ספורטאיות לא כנשים, אלא על הדרך ומכל אחת לקחתי משהו שהרכיב את האישיות שלי''.

יום האישה?
''בעבר המאמן שלי היה זה שהביא לי פרחים ביום האישה. אני לא חושבת שזה יום מיוחד במינו, אולי שיהיו לי ילדים אני ארגיש את המיוחדות ביום הזה''.

יעקב בינסון וענבל פיזרו (יוליה גורדיצ'וק)

מעמד הנשים בארץ?
אנחנו מדינה שלא עושה איפה ואיפה, בייחוד שהיום יש לנו הישגים מרשימים מאוד של הנשים ושמביאים לא פחות כבוד מהגברים, לכן אני רואה שדווקא מהמקום הזה, אנו מצליחים לשים את הדברים בצד. מעמד הנשים בספורט נמצא במקום הרבה יותר טוב מבעבר כי אני לא רואה אישה היום בספורט הישראלי כנחותה''.

נגישות