מהפך של אלופה: ריאל מדריד ניצחה 1:2 את אלמריהרומא ניצחה 0:1 את סלרניטנה, מהפך וניצחון ללאציואליפות אירופה: נבחרת הקדטים הובסה 98:69 מול ליטאדיווח: אמבאפה ביקש למכור את ניימאר, שגילה על כךמיכאל לייטרובסקי העפיל לגמר אליפות אירופה ב-50 גבבאיירן מינכן שמרה על מאזן מושלם, 0:2 על וולפסבורגבדקה ה-96: טוטנהאם סחטה 2:2 יקר מול צ'לסי בחוץלפני מכבי תל אביב: ניס סיימה ב-1:1 מול שטרסבורגמתחזקת: חמישה מצטרפים חדשים למכבי תל אביבטירוף במכבי חיפה: אזלו כל הכרטיסים לכוכב האדום
מאיר כהן, מקבל כבוד בטדי (ליאת אבשלומי)

מאיר כהן: ''שיחקתי בשביל הסמל, זה היה הדבר הכי חשוב''

שבת | | 10:00    מאת אביחי חיים

איפה הם היום: שחקן העבר של בית''ר ירושלים של שנות ה-60/70 הפך משחקן התקפה ומלך השערים בנוער למגן אימתני בקבוצת הבוגרים במועדון. על הקריירה: ''אני לא כוכב, אבל שחקן מהשורה הראשונה ואחד המגנים הטובים כי ניחנתי במהירות שלא הייתה קיימת''. המשחקים בימק''א: ''אין אווירה כזאת, הכל היה חם ומלהיב'', וטקס ההוקרה לכבודו: ''בית''ר זה כל החיים שלי, אוהדי בית''ר חיממו מאוד את ליבי''

מאיר כהן (בן 70) שיחק בבית''ר ירושלים מאז ומעולם. את הקריירה החל בתור נער כאשר סקאוטים אספו נערים ברחובות ירושלים ומשם הגיע להפועל ירושלים, ויכוח עם בנו של מרדכי כהן מאמן העבר גרם לו לעבור לצבע הצהוב-שחור שממנו לא נפרד לעולם. כהן גדל בעירק ועלה לישראל בתור תינוק, הוא חי במעברה בתנאים קשים של חדר וחצי וסבל מילדות ענייה כאשר יחד עם הכדורגל היה חייב לשלב עבודה על מנת להביא לחם הביתה. בנערים ובקבוצות הנוער היה למלך השערים, אך בהגיעו לבוגרים קיבל את הסוויץ' של חייו: ''מאחד שמבקיע שערים, הפכתי להיות מגן בדיעבד אחד הטובים בזמנים ההם''.

איך הרגשת כאשר כל חייך היית שחקן התקפה ופתאום הפכת למגן?
 ''זו הרגשה משונה להפוך מקשר למגן. בשבילי היה זה אתגר גדול, אמנם לא הבקעתי הרבה שערים, אך הייתי מבשל להם המון''. כהן המשיך לספר על הקריירה הבית''רית: ''''אני לא כוכב, אבל הייתי שחקן מהשורה הראשונה ואחד המגנים הטובים כי ניחנתי במהירות שלא הייתה קיימת. היו לי הרבה מעריצים שעד היום רואים אותי ואומרים לי: מאיר לא השתנת. אני שומר על רוח ספורטיבית וכל הזמן בפעילות". הצבא הגיע וכהן שירת בתור נהג בבסיס שנלר, כי הוא ידע שכדי להמשיך ולשחק בבית''ר הוא חייב למצוא תפקיד נוח. בזמנים ההם לא קיבלו כסף והוא היה צריך לצאת לאימונים מהצבא: ''שילמתי כסף כדי לשחק כדורגל. שיחקתי בשביל הסמל, זה היה הדבר הכי חשוב. אחר כך הכסף גבר על הפוליטיקה''.

'שיחקתי 17 שנה בסך הכל'', הדגיש כהן. ''בבוגרים הייתה לי הזכות לשחק עם כל גדולי הכדורגל: סטלמך, חודורוב, גלזר. הייתי נער והמשחק הראשון שלי היה בצפת, יצאנו עם בית"ר של דוקטור גלר, שמואל רזניק, שאול המלך מזרחי. חטפנו מכות כי יצאנו 2:2 וצפת ירדה ליגה. כמו כן, לאחר שנפצעתי בידי והתברר שהיה לי יד שבורה. הייתי מוריד את הגבס ומשחק ולאחר מכן מחזיר הכל למען הקבוצה. בית''ר אז הייתה משפחה גדולה והשחקנים היו מאוחדים''.

מאיר כהן, שיחק ונתן את כל הלב לבית''ר ( האתר הרשמי של בית''ר ירושלים)


איך היה לשחק בימק''א?
''האווירה שם שווה המון, הייתה אווירה מיוחדת בירושלים. בימק''א לא היה טיפת דשא עבורנו וכל שבוע היה עולה מישהו ומיישר את הדשא ואתה מרגיש כאילו אתה בוומבלי. אין אווירה כזאת, הכל היה חם ומלהיב, אווירה הייתה אחרת. האוהדים העריצו ודרבנו אותך, אף פעם לא קיללו חוץ מהפסדים'', צוחק. ''אחר כך עבדתי במכבי אש ומי שהכניס אותי זה הנשיא שלנו היום רובי ריבלין. 38 שנה עבדתי בכבאות עד שפרשתי מהמקצוע ב-2004''.

על ההחמצה לשחק בנבחרת ישראל: ''היו הרבה מגנים אז וכנראה שזה לא היה הזמן שלי להגיע לנבחרת, אבל היה מגיע לי לשחק בנבחרת ישראל. אם הייתי בתקופות אחרות, הייתי משחק''.


מאיר כהן בזמנים ההם בבית''ר (האתר הרשמי של בית''ר ירושלים)

לאחר טקס ההוקרה שערכו לו המועדון מול מ.ס אשדוד במשחק בשבוע שעבר, סיפר על ההתרגשות: ''כל השבוע הרגשתי כאילו אני עולה לשחק כדורגל. האירוע היה מיוחד וכל הקהל זוכר לי את מה שעשיתי בבית''ר ואני רוצה להודות לכולם על היוזמה שמעניקים כבוד לכל שחקן עבר במועדון זה לא הולך ברגל. בית''ר זה כל החיים שלי, אוהדי בית''ר חיממו מאוד את ליבי וזה הזכיר לי את הזמנים של הר הגעש של ימק''א. אני לא מצטער גם אם לא קיבלתי כסף, נהנתי מכל רגע''.

על היום: ''אני מאמין שבית''ר תמצא את הדרך הנכונה, אנחנו רואים שהעונה הם מתחילים להתייצב ואני מאמין שהם יזכו בגביע המדינה''

נגישות