הפועל ירושלים קיבלה את ''מגן הכבוד'' מהנשיא הרצוגהישג אדיר: זהב קבוצתי לישראל במרתון, כסף לטפרירכש חדש לאדומים: טידג'אן קייטה מצטרף להפועל ב''שרכש חדש בדרך: שאפי סוליימנוב על סף חתימה בב''שתג המחיר של סיטי על ברנרדו סילבה: 100 מיליון ליש''טלקראת החזרה הביתה: דור פרץ עבר בדיקות רפואיותשחייה: גורבנקו ופיצ'וגין עלו לחצי הגמר באליפות אירופהבית''ר י-ם שילמה משכורות, תארח את ב''ש במושבהנשאר כתום: עילאי טרוסט האריך חוזה בסקציה נס ציונהמוכנים? אליפות העולם לנוער מגיעה לוולודרום הלאומי
יגאל הילל המאמן המנטלי של השחקנים (ליאת אבשלומי)

יגאל הלל: ''הייתי מקבל מכות בשביל לשחק כדורגל''

שבת | | 10:00    מאת אביחי חיים

איפה הם היום: שחקן העבר של הפועל כפ''ס, שמשון תל אביב ומאמנה המנטלי בהווה של בית''ר ירושלים מספר: ''גדלתי לבד, במשפחה דתייה שלא אהבה את הרעיון שאני בורח מבית כנסת בכל שבת, כך שזה היה סידור טוב''. האליפות הירוקה: ''היינו חמש שנים ביחד והגענו למצב שהיינו על אוטומט''. הלחץ והמלחמה נגד הגזענות במועדון הירושלמי: ''אם יהיה שחקן ערבי שירצה לבוא לבית''ר ירושלים וישדרג אותנו מבחינה מקצועית אני מתחייב שאלי טביב יביא אותו''

יגאל הלל גדל בשכונת עלייה בכפר סבא ועבר את כל הדרך מהילדים עד לקבוצת הבוגרים בגיל 17 בלבד אשר החל לשחק תחת הדרכתו של דרור קשטן. אך הדרך לשם לא הייתה קלה.. שחקן העבר גדל במשפחה דתית אשר הייתה מחויבת לשבת וכאמור זה התנגש עם חיי הכדורגל. ''גדלתי בבית דתי וההורים שלי לא אהבו שאני בורח בשבת לשחק כדורגל מבית הכנסת. הייתי מקבל מכות בשביל לשחק כדורגל, אבל כך אהבתי את המשחק כך שזה היה הסכם סבבה''.

לאחר שזכה עם הפועל כפ''ס באליפות ובגביע המדינה במהלך שבע שנות קריירה, עבר לשמשון ת''א למרות הצעות רבות שקיבל ועל ההחלטה הזאת הוא לא מצטער גם היום: ''בכפ'ס שיחקנו במשך חמש שנים ביחד והשלד נשמר כך שהגענו למצב שהיינו על אוטומט, כל אחד הכיר בעל פה את חברו. פשוט התפוצצנו כי זה בא משום מקום. פשוט ממשחק למשחק ניצחנו וככה עשינו את האליפות ההיסטורית. למרות זאת, אני חושב שאם הייתי גדל היום, הייתי נחשב לשחקן יותר גדול. היו מדברים עליי יותר, ככה אני מעריך. גדלתי לבד, לא היה מי שילווה אותי בקריירה והייתי עושה מו''מ לבדי, זה נשמע מצחיק שאני רואה איך ההתנהלות של היום. 

יגאל הילל, קיבל את הכבוד מכפ''ס בשבוע שעבר (ליאת אבשלומי)

''מכבי ת''א רצו אותי כל כך'', נזכר. ''אבי כהן ז''ל היה רוצה שאבוא למכבי, אבל אני נשארתי בשמשון. הייתי ונשארתי נאמן כי היה מעניין אותי רק לשחק כדורגל. עד היום אנחנו חברים כמו אחים כל מי ששיחק בשמשון וזה פשוט חוויה ובדיעבד אני יודע שאני לא מצטער על כך. הייתי המאמן האחרון של שמשון ואני די מעורב אני מגיע להרצות להם, אני מקווה שיעלו ליגה ואני תמיד מוכן לתרום''.

האליפות של הפועל כפר סבא והאליפות של ק''ש, אפשר להשוות ביניהם?
"
אני חושב שזה קצת שונה, כי כפ''ס היא עיר של כדורגל. כמה אנשי כדורגל יצאו ממנה מאמנים ושחקנים, יש לה גם קצת יותר קהל מק''ש יש מסורת של כדורגל. כפ''ס כל פעם שהגיעה לגמר היא לקחה את הגביע אולי אפשר להגיד שאנחנו דומים לק''ש באליפות הזכורה, אך ממש קצת''.

בתור שחקן עבר של כפ''ס, מה דעתך על ההתנהלות של המועדון השנה? 
''הסבר מלומד אין לי. אני רק רוצה לראות שהפועל כפ''ס תחזור להיות יציבה בליגת העל. אם היה לי כסף הייתי קונה את המועדון והייתי יצרן השחקנים מספר אחד בארץ. יש תרבות של ספורט ושחקני נוער מצוינים, יש קהל שדורש כדורגל טוב והוא יילך איתך. חבל ששרון הלך, אבל אני מאמין שאלי כהן יכניס רוח חדשה למועדון''.

יגאל הלל מודה לסתיו שחם על תרומתו (ישי נאמן)

מה דעתך על בעלי הקבוצה, סתיו שחם?
"הכדורגל השתגע, התגובות של האנשים השתגעו לגמרי. כולם נהיו קנאים, סתיו שחם משקיע מכספו הפרטי ואני מכבד את זה שבעלים בא ונותן ומשאיר את המועדון בשקט כלכלי. אלוהים, מועדונים מתפרקים תכבדו את זה. הוא בעלים אחר ברוח הזמן מתנהל ברשתות החברתיות והוא מאוד מקורי ואני מקווה שיצליח שם. מכל מלמדיי השכלתי ואני בעד מה שעשה בפייס, אני אוהב את הקטע הזה את הפתיחות והישירות שלו. יש לו שאלה והוא שואל את העם, כדי לקבל אולי דעה חדשה. הקליינטים שלו זה הקהל ומבחינה שיווקית זה נכון לעשות את הדברים הללו. לא הייתי עושה מזה סיפור בכלל''.

איך זה לעבוד כמאמן מנטלי בבית''ר ירושלים, אחת הקבוצות הלחוצות בכדורגל הישראלי.
"אתה יודע כולם מדברים על הלחץ, אין לחץ בבית''ר. על השחקנים אין לחץ, אנחנו בתוך בועה יש לנו אווירה טובה בחדר ההלבשה. אנחנו הופכים את כל מה שקורה בקהל ומסביב לטובתנו. אתה נכנס לחדר ההלבשה בבית''ר ירושלים אתה לא מרגיש בלחץ, בשונה ממכבי חיפה ששם יש הרבה יותר לחץ. לחץ יכול להיות באופן ספציפי על שחקן כזה או אחר, אבל באופן כללי אין לחץ''.

עד מתי ישאלו האם יהיה שחקן ערבי בבית''ר?
"אני מצפה מהתקשורת שיהיו אחראים כי יש בכוחם להשפיע על דעת הקהל. אני יודע שאם יהיה שחקן ערבי שירצה לבוא לבית''ר ירושלים וישדרג אותנו מבחינה מקצועית אני מתחייב שאלי טביב יביא אותו. זה חוצה את הגבול ההתעסקות הזאת, זה כבר לא מעניין''.
אלי טביב, יביא שחקן ערבי לבית''ר (ליאת אבשלומי)


איך היחסים עם אלי טביב ורן בן שמעון?
"יחסי עבודה מצוינים. אני קבלן יסודות. אני מדבר עם שחקן שחקן שייקח את הכל בפרופורציות ויהיו רגועים. אני מכין את השחקנים שיהיו שמחים מאימון לאימון, עובר בין השחקנים ויש ריטואל די קבוע''.

מה זה אומר בעצם להיות מאמן מנטלי?
''אני שחקן הכדורגל הראשון שהפך להיות מאמן מנטלי מברוך דגו בגיל 14. איך זה הצליח? כי זה לא הלך עם הפסיכולוגים, השחקנים לא קיבלו את זה, אנחנו באנו מהענף, יודעים את השפה של השחקן ורואים תוצאות בשטח. שחקן כדורגל שמאבד כדורים הוא רוצה שתעזור לו לא לאבד, אז אם אין לך רעיונות איך לפתור את המצב מה תגיד לו תחשוב חיובי? אני משלב את הדברים ביחד. את היום יום שיהיה שמח וגם על המגרש. אני נותן משימות ושיעורי בית ועם ההצלחה בא הביטחון והבעיות המנטליות נעלמות. היום חייב שיהיה מאמן מנטלי טוב שמבין את רוחו של השחקן והאדם, אני חושב שזה חובה שחייב מישהו כזה שהשחקן יוכל לבוא אליו ולדבר איתו כי למאמן מאוד קשה לראות את כולם וצריך להיות מישהו שיגשר על הפערים הללו. אני נקרא האבא של השחקנים, חלק מהשחקנים אני ממש כמו אבא בשבילם כמו ערן זהבי שהייתי כמו אבא שני במשך הרבה שנים. נוצרת קרבה רבה ביני לבין השחקנים ובהחלט זה עוזר''.

מה נאחל?
'
'בריאות והצלחה זה מה שצריך בחיים''.

נגישות