אוחנה לשחקנים: ''יש נטייה להתחבא מאחורי המאמן''פורסם הסגל הרחב של הנבחרת, טי ג'יי קליין זומןברדה: ''לעיתים צריך לוותר על הדרך ולהביא נקודות''ספאחיה: ''שלושה רכזים פצועים? זה לא קרה לי''רוטן צפוי לסיים את דרכו, גם אלאך בדרך הביתה?לברון ג'יימס החטיא על הבאזר, גולדן סטייט הביסהלא עוצרים: צמד לאובמיאנג, 1:3 לארסנל על לסטרשחר יכריע ביממה הקרובה לגבי עתידו של רוטןנבחרת ישראל תארח את גוואטמלה ב-15 בנובמברב-9 שחקנים: מכבי חיפה הפסידה 2:0 למכבי נתניה
אילן בכר בימים הטובים נלחם עם מירוסלב קלוזה (פייסבוק)

בכר: ''חסרים בהפועל שחקנים מהנוער, זה היה הסוד לאורך השנים''

שבת | | 10:00    מאת גדי בלום

פינת ''איפה הם היום'': בהתמודדות מול מועדוני פאר לא היו למגנה הימני של הפועל ת''א, שום רגשי נחיתות ועל כר הדשא הוא עלה לשחק ללא פחד. כיום בתפקידו כמאמן מנטאלי, מנסה בכר להעביר לחניכיו הצעירים את היכולת להתמודד עם אתגרים גדולים. לדעתו דווקא במועדון האדום מתקשים היום ליישם את דרכי הפעולה שהיו במשך שנים סוד ההצלחה

הקריירה הארוכה של אילן בכר אשר החלה במחלקת הנוער של הפועל רמת גן הגיעה עד ראסינג סנטאנדר בליגה הספרדית, ספורטינג בראגה הפורטוגלית וכללה זכייה בדאבל, זכורה יותר מכל בשל עונת 2001/02 במדי מועדון הכדורגל של הפועל תל אביב. את סיפור ההכנה לעונה זו יכול היום בכר בן ה- 41 ללמד את חניכיו הצעירים במסגרת תפקידו כמאמן מנטאלי. לעונה זו הוא הגיע לאחר פציעה ארוכה, עם הבחנה רפואית המבשרת לו על הבדל של 50% בכוח השריר בין רגל ימין לרגל שמאל וידיעה שקבוצתו החתימה רכש חדש לתפקיד המגן הימני, העמדה בה שיחק והצטיין עד אז בכר.

בכר מספר: "לאחר הפציעה, נסעתי לוינגייט לעבוד על מכשיר שנקרא סייבקס בכדי לחזק את הרגל ואמרתי שאני חוזר לעיניינים. אני חושב שאחד הדברים המנטלים הטובים שקרו לי אז, הייתה הידיעה על ההחתמה של קלמי סבן למגן ימני שהיה אז מגן עולה וזה שהפועל רכשו אותו והביאו שחקן בעמדה שלי היה דבר שדרבן אותי. באמת לא הורדתי את הראש אלא להיפך, אמרתי שאני אוכיח את עצמי ואני אעבוד קשה. התכוננתי לעונה הזו ברמה האולטימטיבית והגעתי לטרום עונה לפי דעתי בפי 3 מעל כולם בכושר הגופני וביכולות וזה התבטא אחר כך במשך כל העונה הזו שבאמת הייתה עונת שיא. אני חושב שזו עונה שמספר המשחקים ששיחקתי בה במסגרות השונות: משחקי נבחרת, משחקי גביע, גביע הטוטו, ליגה וגביע אופ"א הגיע ל- 60 משחקים שזה לא דבר של מה בכך".      

ההישג אליו הגיעה הפועל תל אביב בעונה זו (2001/02) במסגרת גביע האופ"א נחשב עד היום מהגבוהים אליהם הגיעה קבוצה ישראלית אי פעם. בכר וחבריו הגיעו עד לשלב רבע הגמר של המפעל כאשר בדרך הם עברו מועדונים עדיפים מהם כמו: גזיאנטפספור הטורקית בסיבוב הראשון, צ'לסי בסיבוב השני, לוקומוטיב מוסקבה בסיבוב השלישי ופארמה האיטלקית בשמינית הגמר. ברבע הגמר פגשה הפועל את מועדון הפאר מילאן ואף ניצחה במשחק הראשון 1:0 (באיצטדיון  GSP בקפריסין עקב המצב הביטחוני בארץ) והודחה רק במשחק הגומלין כאשר הפסידה במילאנו 2:0. 

אילן בכר במדי הפועל תל אביב (פייסבוק)

בכר נזכר: "הגענו למה שהגענו בזכות גיבוש מאוד רציני של הקבוצה, לא היו אצלנו כוכבים גדולים. היו שחקנים מצוינים, היו שחקנים שנחשבו ממש טובים, אבל לא היה איזה כוכב כמו ערן זהבי כזה שסוחף אחריו את כל הקבוצה. הגענו לרבע גמר גביע האופ"א ומה שאני יכול להגיד על אותה עונה שבאמת בתור שחקנים ישראלים מיצינו את מלוא הפוטנציאל שלנו, לא פחדנו, הרגשנו שאנחנו שווים מול שווים מול אריות אירופה וזו בהחלט עונת השיא שלי בקריירה". בכר כאמור עוסק בתחום האימון המנטלי מאז שפרש מכדורגל לפני כ- 9 שנים. בשנתיים האחרונות הוא מנהל פרוייקט שנקרא " פרויקט למצוינות בספורט" בשיתוף עם עיריית גבעתיים והעמותה לקידום הספורט בגבעתיים ובנוסף משמש כיועץ המנטאלי של הפועל כפר סבא.

מה זה ה"פרויקט למצוינות בספורט"? וכיצד הגעת לעבוד בהפועל כפר סבא?
"הפרויקט הוא בעצם דחיפה למצוינות ונגיעות בפן המנטלי לספורטאים מכמה ענפי ספורט שונים- לא רק כדורגל. מה שאני עושה שם זה נפגש עם הספורטאים לפגישות אישיות מביא מגוון מרצים בנושאים נרחבים כדי שידברו איתם על הנושא המנטלי. אני מביא להם ספורטאי עבר, מאמני עבר ועושה כל מה שכרוך בלקדם אותם כספורטאים. בן השאר היו אצלי: שמעון גרשון, נדב הנפלד, גל נבו, ציפי אובזילר וורד בוסקילה. אני כבר שנה שנייה מנהל את הפרויקט ויש הצלחות מאוד יפות. בנוסף אני גם משמש היום כיועץ המנטאלי של הפועל כפר סבא בוגרים. שרון מימר שהכיר את העבודה שלי עם השחקן שלומי אזולאי שהיום נמכר ממכבי תל אביב למכבי חיפה ראה את התהליכים שעשיתי עם שלומי בעבר והוא מאוד מעריך אותי ואת הדרך שלי והחלטנו שאנחנו נותנים לזה הזדמנות בשנה שעברה. חודשיים וחצי לסוף העונה כפר סבא הייתה במאבקי ירידה והגעתי לעזור לה והשנה החלטנו שאנחנו ממשיכים את זה לשנה מלאה. מעבר לזה אני עובד עם שחקנים באופן אישי. אימונים אישיים, תהליכים אישיים. שחקני בוגרים ושחקני ילדים, נערים ונוער. אני עושה הרצאות וסדנאות ברחבי הארץ בנושאי מצוינות, בנושאי דרך עבודה ומבט קדימה ובנוסף בונה עכשיו איזשהו קורס למאמנים מנטאלים בשיתוף עם מכללת שיאים באוניברסיטת תל אביב".

במהלך הקריירה זכית עם הפועל תל אביב בדאבל והצגתם עונת שיא בגביע אופ"א, מה חסר להפועל תל אביב היום כדי לשחזר הישגים אלה?
"אני חושב שחסר בהפועל סדר. חסר שם לדעתי תהליך בניה נכון של שחקנים צעירים מהנוער. חסרה דרך נכונה למציאת שחקנים כי אני חושב שבסך הכל נכנס בחור (כבירי) שדי רוצה לשלול את האמרה שכסף מנצח פה הכל, אבל שנה שעברה דברים כנראה נעשו בצורה פחות מקצועית או נכונה ולכן נגרם מה שנגרם. אני חושב שבגדול אם הפועל תגיע עם שחקני נוער טובים ותבנה מועדון לאורך שנים אז זו תהיה הדרך הנכונה, זה היה הסוד של הפועל לאורך שנים ומשום מה הדבר הזה כבר לא קיים יותר".

איך אתה רואה את התופעה בה שחקנים צעירים יוצאים לשחק בחו"ל גם בליגות שאינן בכירות, במקום לנסות ולהתקדם בליגה שלנו? 
"שחקנים יוצאים לחו"ל מהר מהסיבה שרוצים אותם. כלומר הם עשו איזה משהו בשביל להגיע למצב הזה שירצו אותם. אני חושב שהיציאה לחו"ל מאוד מחשלת ומי שמצליח להגיע לשחק בחו"ל יכול לראות את עצמו כאחד שמשתדרג, לפחות בפן המנטלי, ברמה הגבוהה ביותר כי אין ספק שבחו"ל זה קודם כל התמודדות וזה דבר שהרבה ישראלים לא מצליחים איתו. בסך הכל, שחקן לא מגיע לחו"ל בגלל העיינים היפות שלו או בגלל שהוא מקושר שחקן מגיע לחו"ל בגלל שרוצים אותו".

בראייה לאחור, היציאה לספרד ופורטוגל הייתה הצעד הנכון עבורך?
"אני חושב שלא הייתי מוותר על היציאה לחו"ל. זה הדבר הנכון שהייתי צריך לעשות אז. למרות שקרה מה שקרה ולא שיחקתי הרבה מהסיבות שהיו אז. אני מאוד מאוד מאמין בעצמי ויודע שאני יכול להביא היום לספורטאים את החוויות שחוויתי אז ולחבר אותם לסיפור שלי ובכך לתרום להמשך הדרך שלהם".

היורו הסתיים לפני מספר ימים. ראינו נבחרות כמו איסלנד וויילס וצפון אירלנד מגיעות להישגים. מה צריך לעשות כדי שבישראל טורניר גדול יפסיק להיות פנטזיה?
"אני חושב שבסופו של דבר זה צריך להיות תהליך שמתחיל כמובן בקבוצות, בבניית שחקנים. אחת הבעיות הכי גדולות של הכדורגל הישראלי זה נושא הצבא. ספורטאים שמגיעים לצבא בגילאים 18-21 צריכים בדיוק בגיל הזה להשתדרג. כל מה שעובר להם בראש ומעסיק אותם זה איך לצאת לאימונים ומאבקי כוחות מול הצבא. רוב השחקנים נתקלים בזה ולא מצליחים להשתדרג בתקופת הצבא כי הצבא לוקח מהם המון. השחקנים בחו"ל עושים בעצם את הקפיצת מדרגה שלהם בגילאים האלה וכך בעצם נוצר איזשהו פער מאוד מאוד גדול באיכויות. אתה רואה את זה בעיקר ברמה הפיזית. אני חושב שבנייה של ספורטאים למצוינות מגיל צעיר יכולה לעשות רק טוב. הבעיה שמועדונים לא בוחנים ולא רואים בצורה נכונה ובראייה של אנשי מקצוע. מאמן שמרוויח 1000 או 2000 ש"ח כשהוא מגדל ספורטאי מגיל 6 עד גיל 10 וכל מה שמעניין אותו זה לסיים את העבודה ולברוח הביתה, זה אולי משהו מובן, אבל בסופו של יום לגדל ספורטאי זה תהליך וזה עבודה ואלו דברים שלא מסתכלים עליהם פה ואני בהחלט יכול לראות את זה".

בכר וקלוזה ראש בראש (פייסבוק)
בכר סיכם: "הגעתי להחלטה שאני רוצה להיות מאמן מנטלי כי כשהייתי בספרד. שם בעצם אתה נמצא במדינה שמגדלת ספורטאים כמעט בכל הענפים בצורה מאוד מוצלחת. ואתה אומר איך הם עושים את זה? מה בעצם הם עושים שונה שאנחנו לא עושים? אתה רואה ששמים דגשים כבר מגיל צעיר גם על חינוך וגם על עבודה הפיזית של גמישות וכוח. באקדמיות שם עובדים על זה מגיל מאוד צעיר ופה אתה יכול לשמוע איזה הורה אומר; "הילד שלי לא יהיה בחדר כושר עד גיל 16. מאיפה זה בא? זה נאמר הרי ממקום לא מקצועי ולא נכון. אלו דברים שאני כמאמן מנטלי יכול לראות אותם''.

נגישות