חי מהיורוליג: מכבי ת''א - ז'לגיריס 36:45 (מחצית)בדרך לחצי הגמר: הפ' חולון מחצה 63:96 את אלבהצמד ובישול לקארצב, ישראל ניצחה 0:3 את שווייץפוגבה: ''לשחק בריאל זה חלום, במיוחד עם זידאן''הנס: ''נצרף שחקנים בהשקעה שלא נראתה בעבר''נאתכו: ''מתכוננים להעפיל, רק מקווה שלא נתאכזב''דיווח: ברצלונה מציעה לאייאקס 60 מ' יורו על דה ליכטכדורסל נשים: פלייאוף ליגת העל יוצא לדרך מחרדיווח: ''סיטי תרכוש את סאול תמורת 80 מיליון יורו''בשל עיכוב במשכורות: שחקני אילת מאיימים לשבות
''לא מתלונן על דברים שעשיתי בקריירה'' (פייסבוק)

''אם היה לי מאמן מנטלי, כמוני היום, יכולתי לשחק באירופה''

שבת | | 10:00    מאת גדי בלום

פינת ''איפה הם היום'': בקריירה הארוכה של אחד מהסמלים הגדולים ביותר של מכבי יפו, חסר לאביבי זוהר רק דבר אחד בכדי להפוך ולהיות לשחקן גדול יותר. בתפקידו החדש כמנהל מקצועי ומנטלי, הוא יודע לנתח ולהצביע על הבעיות הרבות בכדורגל הישראלי ובמועדון נעוריו

כוכב העבר, אביבי זוהר, שיחק והגיע להשגים רבים עם לא מעט קבוצות בישראל. בין מועדונים אלו היו הפועל חיפה, הפועל ב"ש ומכבי פ"ת. הוא זכה פעמיים כמלך השערים של הליגה הלאומית ובמהלך הקריירה הצליח להוביל מועדונים לעליית ליגה ומהצד השני, צלח גם מאבקי הישרדות כאשר נשאר בליגת העל, אך יותר מכל מזוהה שמו של אביבי זוהר עם מועדון הכדורגל מכבי יפו. זוהר אשר נחשב לסמל ביפו שיחק ואימן במועדון גם לאחר שפורק והוקם מחדש במתכונתו המחודשת בעונת 2008/9 כמועדון של קבוצת האוהדים "מכבי קביליו יפו". במבט לאחור על הקריירה שלו ומתוך תפקידו החדש כמנהל מקצועי ומנטלי של שחקני כדורגל חסר לו לטענתו רק דבר אחד.

"תודה לאל אני לא מתלונן על שום דבר שעשיתי בקריירה. הייתי שחקן די מוכשר והרבה שחקנים היו מוכנים לעשות את הקריירה שעשיתי. רגע השיא שלי היה במשחק הפרישה בבלומפילד לעיני 10,000 צופים שבאו לכבד, זה היה רגע מדהים שאני לא אשכח אותו. עשיתי קריירה לא רעה בכלל, אבל יכולתי לעשות קריירה טובה יותר וגם באירופה יכולתי לשחק, אם הייתה לי את ההכוונה המנטלית והמקצועית כמו שאני מכוון היום את השחקנים שלי. אני תמיד נותן את הדוגמה של עצמי, אם לי היה את האיש הזה, את האביבי זוהר שמנהל את הקריירה ומכוון מבחינה מקצועית ומנטלית הייתי שחקן הרבה יותר טוב".

זוהר העוסק כיום בייצוג, שיווק, ליווי וניהול קריירה של שחקני כדורגל בחברת "רוברטו ספורט" המשותפת לו ולסוכן הידוע רוברטו בן שושן, הינו עסוק מאוד בימים אלו בבניית דור העתיד של הכדורגל הישראלי. "אני במקצועי מנהל מנטלי של שחקני כדורגל. אני עובד עם הרבה שחקנים על הצד המנטלי והמקצועי שלהם כדי לעשות אותם טובים יותר. בימים אלו סגרתי עם מחלקת הנוער של בת- ים ואהיה היועץ מנטלי של כל המחלקה ומאמן נערים א' במועדון. אני עובד הרבה עם כדורגלנים ואני שמח שזה מה שאני עושה. אני מעניק לשחקנים הרבה דברים שהם צריכים וזקוקים להם להמשך הקריירה שלהם או לתחילת הקריירה שלהם. אני עוזר להם להיות שחקני כדורגל טובים יותר ומביא את הכל מהניסיון שלי כשחקן ומהחיים שלי בכלל. היום אני כל כולי בתחום הזה".

דור העתיד תחת חסותם של אביבי זוהר וויק דסה(פייסבוק)

כיצד אתה מקדם היום שחקנים צעירים?, מה הדבר הכי חשוב שהם צריכים להבין? 
"קודם כל, להבין את המשמעות של מה זה אומר להיות שחקן כדורגל. הם צריכים להבין ולהפנים כמה צריך לעבוד קשה כדי להצליח. הדבר היותר חשוב זה הצד המנטלי שמאוד מפריע ל-99% משחקני הכדורגל ועל זה אני עובד כדי שיוכלו להביא לידי ביטוי את כל היכולת שלהם. זה הדבר הטוב ביותר עבורם. למזלי יש בי את היכולות, את הניסיון, את הידע, הכריזמה והיכולת הוורבלית להעביר להם את זה בצורה הטובה ביותר כדי לקדם אותם. זה דבר מאוד מאוד חשוב לשחקני כדורגל. יש הבדל בין להיקרא כדורגלן לבין להיות שחקן כדורגל באמת שצריך לעבוד, להשקיע ולתת מעצמו. זה מה שאני מנסה לחנך ולהסביר להם".

כמאמן מנטלי, אלו בעיות אתה רואה בכדורגל הישראלי? 
"הבעיות של הכדורגל הישראלי מתחילות בשיטות העבודה, בתפיסות העולם ובכל מה שקשור לעבודה בגילאים המוקדמים יותר. יש מאמנים טובים ואני לא רוצה לפגוע חלילה, אבל זו לדעתי אחת הבעיות הגדולות ביותר בכדורגל הישראלי - המאמנים. אין הרבה מאמנים ברמה גבוהה כדי שיוכלו לחנך ולגדל את השחקנים הצעירים. חסרה תפיסת העולם שצריך לעבוד קשה ולהיות מקצוענים. אני נתקל בהרבה תופעות של חוסר ביטחון שפוגע ביכולת מאוד. אני מאמין שעם השחקנים שאני עובד, אני מצליח לשפר בקטע הזה. תפיסת העולם שאיתה אני עובד היום צריכה להיות לדעתי בכל הכדורגל שלנו. להחדיר את המקצוענות הזו לכל שחקן ושחקן מגיל צעיר את המקצוענות המנטלית הזו. לשפר, לשדרג אותם ולתת להם את הביטחון לשחק את הכדורגל כדי שיבייאו את היכולות שלהם. הרבה משחקי ילדים במחלקות הנוער שאני רואה, אני שם לב ללחץ הגדול של המאמנים שמנסים לשחק טקטי במקום לתת לילדים את החופש פעולה ופשוט לשחרר אותם בשביל שיביאו את היכולת לידי ביטוי. הם צריכים ליהנות מהכדורגל, זה מה שצריך לעשות. אתה יכול לראות מאמנים בטרום ג' שמעניין אותם לקחת אליפות. נו באמת, זה מה שחשוב? כדורגל זו הנאה. הדרך שאני מאמין בה זה בעצם הדרך שברצלונה משחקת כדורגל בהנאה, בחיוך, בכיף ובפשטות. יש כמה כאלה בארץ שחושבים כמוני. אייל ברקוביץ', אופיר חיים ועוד כמה, אך אני מאוד מקווה שכל הכדורגל שלנו ילך למקום הזה ויתחיל מהגיל הצעיר".


כאחד שמכיר את המועדון היפואי, היכן הטעויות שנעשו במכבי קביליו יפו אשר פותחת את עונתה השביעית בליגה א'? 
"אני כבר כמה שנים אומר וצועק את זה לכל חברי ההנהלה ולכל האנשים שאני מקורב אליהם במכבי יפו. מכבי יפו תמשיך להיתקע, היא הגיעה לליגה א' וזאת ליגה לא קלה וקשה מאוד לעלות ליגה אלא אם כן אתה משקיע תקציבים גדולים שאין למכבי יפו. אני מאוד מקווה שכבר השנה, יתחיל תהליך שבו יתבססו על שחקני בית שיובילו את המועדון. כי כל שנה להביא שחקנים ועוד שחקנים זה מביא למצב שמעבירים עוד שנה ועוד שנה, מכבי יפו קיימת, אבל לא יותר מזה. במחלקת הנוער עושים עבודה מצוינת לקראת השנים הבאות. עופר ראובן עושה שם עבודת קודש, מייצר שחקנים וברגע שיתנו לשחקנים הצעירים והמוכשרים את הביטחון ואת הבמה כדי שהם יובילו את מכבי יפו (כמו שבזמנו אנחנו עלינו כי עופר ואני והיינו הכוכבים של מכבי יפו), זה יהיה הבסיס לשנים טובות. בסך הכל, אני רואה את העתיד של מכבי קביליו יפו כעתיד טוב. זו קבוצה שקרובה מאוד לליבי כי אני מזוהה כסמל שלה ותמיד אשאר כסמל שלה".

ספר לי על מערכת היחסים שיש לך עם אחיך איציק, אתם קרובים?
"בדיוק כרגע העלתי בפייסבוק תמונה שלי ושל איציק שהגיע אלי למשרד כי דיברנו יחד על השחקנים שלי. איציק עוזר, נמצא מאחורי הקלעים ויש לנו שיתוף פעולה מקצועי. תמיד היה בינינו קשר טוב. גם עכשיו שחזרתי לכדורגל בחודשים האחרונים, אם אני צריך משהו אני מתייעץ איתו הוא תמיד נכון לעזור ונמצא שם אם צריך". 

אביבי זוהר ואיציק זוהר (פייסבוק)

אתה חושב שהעובדה שאיציק זוהר הוא אחיך, עזרה או הפריעה לך בקריירה?
"זו שאלה שאין לי תשובה עליה. כל מה ששאלת אותי עד עכשיו עניתי באריכות ובביטחון ואין לי שום בעיה. לשאלה הזו אין לי תשובה מוגדרת. אני לא יודע אם זה היה טוב עבורי או לא טוב עבורי כי זה משהו שאני לא יכול לדעת אותו. יכול להיות שמצד אחד אם לא הייתי אח של איציק זוהר אז יותר הייתי אביבי זוהר והייתי מגיע יותר רחוק, אך אי אפשר לדעת אם זה עשה טוב לקריירה שלי או לא עשה טוב. התשובה המדוייקת היא שאין לי תשובה''.

אחרי כל הניסיון שצברת, אין לך רצון לחזור ולאמן?
"כמאמן הייתי במכבי יפו שעלינו מליגה ב'. בעירוני בת ים לפני כ- 4 שנים אימנתי את הנוער והייתה לי עונה מצוינת. רצו שאמשיך וגם עכשיו פנו אליי, אבל אני הפסקתי לאמן מרצוני. האמת תמיד הייתי יוצא מהקטע של האימון בגלל שהשכר לצערנו למאמנים ברמה טובה הוא לא כל כך ראוי. לפני כמה חודשים החלטתי ללכת על הדרך להיות מאמן מנטלי וגם מאמן מקצועי ולשלב את זה ביחד ונכנסתי כל כולי לכך. היום אני עובד עם שחקנים באופן אישי, בשיחות אישיות ובליווי אישי כדי שהשחקן יקבל את כל המעטפת, כמובן שכל אחד בהתאם ליכולות שלו. אני מעביר דבר מאוד מאוד חשוב לשחקני כדורגל היום".

נגישות